Méně známý velký druh bílého kakadua, který je podobný kakaduovi žlutočečelatému a někteří zoologové jej dokonce považovali za jeho poddruh. Liší se od něj velkou lysinou okolo očí, která má namodralý nádech. Jinak se zbarven podobně jako kakadu žlutočečelatý: celkově bílý, příuší žluté, spodní strany letek a ocasu nažloutlé, zobák šedočerný. Peří chocholky je žluté. Samec má tmavě hnědé oko, samice hnědočervené. Dorůstá délky 50 cm a hmotnosti do 600 g.
Volně žijící populace obývá pouze ostrovy Nová Británie a Nové Irsko u Papuy – Nové Guiney. Na prvním jmenovaném ostrově je vzácný, na druhém častý. V minulosti spadal mezi druhy, které byly zařazeny na seznam ohrožených živočichů podle mezinárodní úmluvy CITES, aktuálně ale v něm ale není. Pro jeho chov tedy není nutná registrace.
Chov v zajetí
Velmi vzácně chovaný druh, alespoň v České republice. Jinak není příliš náročný, chová se podobně jako příbuzný kakadu žlutočečelatý nebo kakadu žlutolící. Dokáže být velmi hlučný, samci mohou být hodně agresivní. Potřebuje neustálý přísun čerstvých větví na okus a bytelné chovatelské zařízení. V České republice byl poprvé odchován teprve v roce 2011 Ľubicou Nečasovou v Praze (časopis Nová Exota, č. 7-8/2011).
Dostupnost a cena
Málo dostupný a poměrně drahý druh papouška. Vzhledem k tomu, že poprvé byl v tuzemsku odchován teprve v roce 2011, lze jej získat téměř výhradě z dovozu. Právě v roce 2011 nabízel Loro Parque Tenerife jednotlivé mladé ptáky za pět tisíc euro (asi 125 tisíc korun), v tuzemsku byli mladí nabízeni za částku téměř 100 tisíc korun. Lze jej ochočit podobně jako kakadua žlutočečelatého nebo žlutolícího.
Výskyt v českých a moravských ZOO