Jeden z nejmenších amazoňanů, který patří k častěji chovaným druhům. Celkově je zelený s černým lemováním peří, na uzdičce a oční oblasti červený, čelo a přední část temene má bílé. Temeno a záhlaví jsou modré, ruční krovky červené. Ocas zelený, na konci žlutavý, krajní ocasní pera jsou u kořene červená. Zobák je žlutavý, oko bledě žluté, běhák světle šedý. Dorůstá délky 26 cm a hmotnosti do 350 g.
Ve volné přírodě žije v jižním Mexiku, západní Kostarice, jihozápadní Guatemale, Belize, Hondurasu a Nikaraguy. V přírodě je běžný, tudíž není zařazen v seznamech mezinárodní úmluvy CITES. Existují tři poddruhy: amazoňan běločelý jižní (Amazona albifrons albifrons), amazoňan běločelý severní (Amazona albifrons saltuensis) a amazoňan běločelý středoamerický (Amazona albifrons nana). Poslední jmenovaný se odlišuje šedým nahým okružím okolo oka.
Chov v zajetí
Běžně chovaný druh, i když není tak populární a známý mezi laiky a začínajícími chovateli. V tuzemsku jsou chované všechny tři poddruhy. Údajně jej lze chovat ve voliéře společně s menšími druhy papoušků a jinými drobnými ptáky, v době toku a hnízdění by to ale mohlo nést riziko v podobě agresivního samce, který by mohl další obyvatele chovného zařízení napadnout.
Prvního odchovu v České republice docílil v roce 1982 Josef Tycar. V současné době je odchováván každoročně mnoha českými chovateli. Běžně je chován i jako domácí mazlíček. Častému rozšíření tohoto druhu mezi tuzemskými chovateli nahrává jeho poměrně nízká cena a fakt, že není zařazen v příloze CITES a tudíž nepodléhá povinné registraci.
Dostupnost a cena
Běžný na českém trhu, pravidelně nabízený v chovatelské inzerci. Patří k levnějším amazoňanům, které si pořizují lidé i jako domácí mazlíčky. V roce 2011 se tento druh prodával již od sedmi tisíc korun za jedince. Samice a pohlavně dospělí ptáci bývají obvykle dražší. Je velmi hlučný.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.