Videostřípky z Exoty Olomouc 2016: chytání arů hyacintových, povídání o tukanech a vzácní papoušci

Exota Olomouc 2016UVNITŘ VIDEO – Dvaadvacátý ročník výstavy Exota Olomouc je za námi, tři dny na olomouckém Výstavišti Flora utekly jako voda a určitě je za čím se ohlížet. Letošní Exota nadchla především chovatele papoušků. Vždyť kde jinde lze vidět veřejně na jednom místě téměř všechny druhy arů, černé kakadu havraní, šest druhů jihoamerických tirik, třináct loriů, papoušky karmínové a amboinské, taxonomicky zcela nově vyčleněné druhy amazoňanů nebo nestory kea? Připravili jsme pro vás několik krátkých videí natočených přímo na Exotě Olomouc. Nahlédneme do jednotlivých pavilonů a vyslechnout si budete moci i některé rozhovory.
Kakadu havraní

Černě zbarvený kakadu havraní byl jednou z rarit letošní Exoty Olomouc. Papoušek, jehož cena se ještě poměrně nedávno počítala v mnoha statisících za mladý pár, je mezi českými chovateli stále populárnější. Daří se ho u nás i odchovávat, byť téměř ve všech případech jde o umělé ruční odchovy v líhních a inkubátorech. Na Exotě Olomouc 2016 vystavoval kakadu havraní slovenský chovatel Javro Vratko, který zaplnil i téměř celý pavilon G určený plodožravým ptákům – tukanům, arassariům či turakům.

Nestor kea

Nestoři kea byli hlavní atrakcí minulé Exoty Olomouc v roce 2014. Letos se na výstaviště Flora vrátili, ale nepatřilo jim už čestné místo ve velkých voliérách u vstupu do hlavního pavilonu A. Dvojice nestorů měla voliéru mezi africkými papoušky rodu Piocephalus a menšími druhy jihoamerických arating. Přesto se u nich tvořily podobně velké hloučky návštěvníků jako u arů hyacintových, kteří měli letos na Exotě svoji premiéru.

Tukan obrovský

Na párek tukanů obrovských mohli narazit návštěvníci Exoty Olomouc v pavilonu G, který se nacházel za Palmovým skleníkem. Oproti loňské výstavě Exotika v Lysé nad Labem, kam tyto majestátní ptáky dovezl český chovatel Čestmír Drozdek, je na letošní Exotě vystavoval slovenský chovatel Javro Vratko. Ve stejném pavilonu od něj bylo vidět i osm druhů arassariů, což jsou menší druhy tukanů. Tak velkou kolekci arassariů dosud nikdo v Evropě veřejně nevystavil.

Pavilon G – rozhovor s Václavem Štraubem

O tukany, arassarie a další plodožravé ptáky se v pavilonu G starali zaměstnanci zlínské a pražské zoologické zahrady v čele s kurátorem ptáků Zoo Zln-Lešná Václavem Štraubem. Ten v krátkém videorozhovoru přiblížil, jak náročné je starat se o tukany obrovské na výstavě, jakou je Exota Olomouc. Doménou Václava Štrauba je chov zoborožců, kteří však letos na Exotě Olomouc vystavováni nebyli.

Lori olivový

Loriů bylo letos na Exotě Olomouc třináct druhů, které vystavili dva specializovaní chovatelé – loriáři – Jiří Šustr a Marcel Kohout. Kromě jiných šlo i o tyto nádherné lorie olivové, s nimiž se můžete setkat i v pražské zoologické zahradě. Jde o větší a mohutnější druh loriů s netypickým zbarvením, u kterého zcela chybí zářivá červená nebo zelená barva. Tyto lorie se v České republice daří pravidelně rozmnožovat.

Kogna dlouhozobý

Tohoto jihoamerického papouška dříve čeští chovatelé vlastnili ve více párech, nyní patří mezi vyložené vzácnosti. A to jej v minulosti úspěšně rozmnožovala pražská zoologická zahrada, která se k jeho chovu chystá brzy vrátit. Pár kognů dlouhozobých na Exotě Olomouc vystavoval chovatel Antonín Nečas z Prahy.

Papouščí zoo Bošovice na Exotě

Vlastní stánek měla na Exotě Olomouc 2016 i Papouščí zoologická zahrada Bošovice. Využili jsme situace a oslovili její provozovatele, manžele Hanu a Vlastimila Škrhákovy, ke krátkému rozhovoru. Bošovická zoo na Exotě nabízela odchovy svých papoušků, přímo na místě bylo možné zakoupit mláďata amazoňanů modročelých.

Tirika zlatokřídlý

Na Exotě Olomouc 2016 byla k vidění kolekce šesti druhů tirik. Tito malí jihoameričtí papoušci patří mezi českými chovateli k vzácným chovancům. Poměrně častý je tirika kobaltový, na videu je ovšem jeho výrazně vzácnější příbuzný tirika zlatokřídlý. Všechny tiriky na Exotě Olomuc letos vystavoval chovatel Antonín Nečas.

Chytání arů hyacintových

Ary hyacintové na Exotu Olomouc 2016 zapůjčil známý chovatel arů Zdeněk Špalek z Břízy u Hradce Králové. Tři mláďata pochází z jeho odchovů. Na závěr Exoty si je přijel odchytit sám chovatel. Při náročném úkonu mu pomáhal Jan Barvík, který má s ary hyacintovými rovněž zkušenosti – dokrmuje ručně odchovaná mláďata chovateli Janu Studenému. Dva ary hyacintové z jeho odchovu si pořídil do vlastního chovu.

Další videa z Exoty Olomouc 2016 naleznete na oficiální stránce této výstavy na Facebooku.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Exota Olomouc 2016 vystavuje 13 druhů arů a loriů, nejucelenější kolekce v České republice

Dálší článek

Naším cílem je papoušky rozmnožovat, ne je nechat jen dožít, říká ošetřovatel z ptačího parku Veldhoven

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější