Ptačí park Veldhoven se po změně majitele v roce 2012 přeorientoval z čistě papouščí záchranné stanice na ptačí zoologickou zahradu, jejíž další doménou jsou dravci a sovy. Na chov papoušků ale nezanevřel, jak říká v rozhovoru pro server Ararauna.cz a časopis Nová Exota zeť majitele parku Thomas van Knegsel. Ne všechny vzácné druhy ale lze spatřit ve veřejné části zoo. Například kakadu palmové nebo filipínské mají v nizozemském Veldhovenu umístěné v zázemí a snaží se je rozmnožit. Bohužel, dosud neúspěšně.
Veldhoven je vyloženě ptačí park, nebo máte i jiná zvířata?
Když jsme Veldhoven koupili, byla to vlastně záchranná stanice pro papoušky. Teď jsme víceméně “ptačí zoo”, máme spoustu druhů ptáků, nejen papoušky. Pouze v jedné části parku jsou jiná zvířata, třeba opice.
Kdy jste park koupili?
V roce 2012. Majitel tehdejší záchranné stanice zemřel v roce 2009 a útulek se potom dostal do finančních problémů a zbankrotoval. Pak jsme ho koupili my.
Jaký je váš záměr s umístěnými ptáky? Máte je do chovu, nebo je “jen” zachraňujete?
Když jsme Veldhoven koupili, bylo tu na 2 000 papoušků, někteří už tedy byli jako chovné páry. Teď se snažíme tento chov pochopitelně udržet a rozšiřovat, protože tu máme některé vzácné druhy. Jsme teď vlastně oficiální nizozemská zoo, takže spolupracujeme s dalšími organizacemi jako a naší snahou a úkolem je ptáky rozmnožovat.
Odkud vaši ptáci pocházejí? Jsou to zabavení ptáci?
Ano, vzhledem k tomu, že jsme původně byli útulkem, tak je tu hodně ptáků zabavených z ilegálního dovozu do Nizozemí. Řada papoušků je ale u nás i od soukromých chovatelů, kteří si je pořídili a pak na ně neměli čas nebo jim vadilo, že jsou příliš hluční.
Teď se tedy soustředíte na chov papoušků a dravců?
Ano, chceme se tomu věnovat i nadále, stále jsme ve fázi získávání zkušeností.
Zaslechli jsme u vás také jeřáby, ale žádné jsme neviděli.
Ano, máme je, ale jejich voliéra není v tuto chvíli přístupná, protože se rekonstruuje.
Kolik teď máte ve Veldhovenu ptáků?
Máme na 200 druhů papoušků a přes 450 druhů celkově.
Spolupracujete se soukromými chovateli a dalšími zoologickými zahradami?
Se soukromými chovateli příliš ne, se zahradami ano. Ale ptáky nenakupujeme ani neprodáváme, to je zakázané, můžeme pouze vyměňovat.
Teď tedy fungujete jako rodinná firma?
Ano, tchán je šéf, pak tu pracuje jeho dcera – moje žena, já, a ještě švagrová se švagrem.
Kolik máte zaměstnanců?
Je nás tu pět z rodiny, pak jeden administrativní pracovník, máme taky hodně dobrovolníků a chodí sem i studenti na stáže.
Jaké nejvzácnější druhy chováte ve vašem parku?
Kakadu filipínského, aru horského, pak máme hodně druhů amazoňanů – vínorudého, ekvádorského, pak tu je třeba kakadu žlutočečelatý – triton, z dravců je to pak orel černý, orel kamčatský, ten je velmi vzácný.
Čím je krmíte? Zrním? Granulemi?
Ne, granule nepoužíváme vůbec. Jsem přesvědčený o tom, že se vyrábí jen kvůli penězům. Ve 20 kg pytli je strašně málo nutriční hodnoty. Takže krmíme klasicky zrním, a pochopitelně ovocem, každý den dáváme čerstvou vodu.
Je to tedy asi dost nákladné krmit 2 000 ptáků…
Ano, každý týden sem jezdí obrovský kamion s krmením.
Jaké máte plány do budoucna?
Máme spoustu plánů. Současné klece jsou dost malé, jenže je nemůžeme všechny najednou zbourat a postavit nové, takže to děláme postupně. Plánujeme rekonstrukci, při které vznikne nová velká voliéra.
Plánujete také nějaké nové druhy?
Ano, třeba kakadu palmové. Už jednoho samce máme, ale potřebujeme mu pořídit samici. Pak bychom chtěli kakadu černé a samozřejmě řadu dalších druhů.
V zázemí máte několik druhů, které neukazujete veřejně, jsou to například kakadu filipínští…
Ano, je tam jeden pár, protože nechceme, aby je někdo rušil… V zázemí máme také orlíka tmavoprsého, velmi vzácného dravce, medozvěstky, pelikány…
V Nizozemí platí zákaz ručního odchovu papoušků, jak vás to ovlivnilo?
Příliš ne. Je to sice zakázané, ale když rodiče mláďata nekrmí, nenecháme je umřít. Když vidíme obrovský rozdíl mezi mláďaty, že jedno je veliké a druhé malinké, tak tomu malému pomůžeme a přikrmíme ho.
Evropská unie nedávno schválila první seznam zakázaných invazních druhů. Z ptáků jsou na něm kachnice kaštanové, ibisové posvátní a vrány domácí. Máte některý z těchto druhů?
Nemáme.
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
4 Comments
V textu je uvedeno, že v parku je v chovu kakadu žlutolící – triton. Zde bude pravděpodobně chyba.
O tritonech mluví přímo Thomas van Knegsel. Pokud si myslíte, že nemluví pravdu, obraťte se na něj.
Triton by měl být kakadu žlutočečelatý ne žlutolící.
Chyba v textu opravena – skvělé.