Madrid čelí invazi pěti tisíc mníšků šedých, v celém Španělsku jich žije už přes 20 tisíc

Mníšek šedýUVNITŘ VIDEO – Nekompromisní boj vyhlásily španělské úřady mníškům šedým, kteří doslova okupují parky velkých měst. Jenom v Madridu žije podle odhadů španělské pobočky mezinárodní ornitologické společnosti BirdLife International přes pět tisíc těchto papoušků, kteří původně pochází z Jižní Ameriky. A v celém Španělsku by jich mělo být již přes 20 tisíc. Přesto, že mníšci byli v roce 2012 uzákoněni za invazní druh a byl zakázán jejich chov a rozmnožování, Španělům se nedaří snižovat jejich stavy. Tedy až na výjimky, jako je město Zaragoza v severovýchodním Španělsku.

Zaragoza vystřílela stovky mníšků

Zaragozská radnice se začala mníšky zabývat ve chvíli, kdy po městě poletovalo na 1 400 dospělých ptáků. Jejich obrovská hnízda zasahovala do vedení vysokého napětí a způsobovala zkraty, papoušci svým křikem obtěžovali obyvatele a vytlačovali z aglomerace jiné druhy ptáků. „Rozhodli jsme se začít nenásilnou metodou likvidace vajec v hnízdech. Propichovali jsme je tenkou jehlou a oklamali tak dospělé ptáky, kteří se domnívali, že jsou v pořádku, takže nezahnízdili podruhé,“ popsal webu Seeker.com Luis Manso, vedoucí odboru ochrany životního prostředí zaragozské radnice.

K TÉMATU: Invazní mníšci šedí ve Španělsku začínají opouštět města. Lákají je ovocné sady

Propichování vajec se ale neukázalo být tak účinné, aby vedlo k rychlému snižování stavů mníšků šedých v Zaragoze. Radnice tak přikročila k tradičnější metodě a poslední dva roky papoušky ve městě střílí. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat: v současné době ve městě žije jen několik desítek dospělých ptáků, kteří se přizpůsobili nové situaci a unikají střelcům. Stejný postup nyní zvažují úřady v Madridu, Barceloně nebo Malaze na jihovýchodním pobřeží Španělska. Mníšci v těchto městech likvidují místní zeleň. „Když si vyberou nějaký strom k hnízdění, natolik ho naruší svými zobáky, že výrazně zhorší jeho zdravotní stav a některé stromy pak úplně vyschnou,“ říká Blas Molina ze španělské pobočky BirdLife International.

Madrid zvažuje možnosti, na střelbu asi nedojde

Španělští ornitologové se ovšem neklaní k drastické metodě snižování stavů mníšků pomocí odstřelu. Upřednostňují likvidaci hnízd mimo období rozmnožování. „Aby se úřady zbavily většího množství papoušků, musely by uřezat hodně větví a zničit hnízd, v nichž si mníšci tvoří kolonie,“ upozorňuje Molina. Podle Joseho Luise Postiga z Univerzity Malaga jsou mníšci velmi přizpůsobiví – dokáží přežít nejen v teplejších zemích, jako je Španělsko, ale také v chladnějších klimatických pásech, jež jsou v Bruselu nebo Chicagu. „Proti chladu se chrání tím, že staví silnější stěny hnízd,“ vysvětluje. Přímo v Malaze se invaze mníšků projevila snížením stavů původních druhů ptáků.

ČTĚTE TAKÉ: Madrid vyhlásil válku mníškům šedým a alexandrům malým, chce se zbavit ukřičených papoušků

„S příchodem mníšků se druhová diverzita snížila, protože se zostřil boj o potravu,“ říká Salvador Florido, vedoucí odboru životního prostředí na radnici v Malaze. Ve španělské metropoli Madridu nyní BirdLife International monitoruje existující kolonie, aby radnice získala představu, kde všude bude muset zasáhnout. Co madridské úřady přesně udělají, ale zůstává záhadou. Ornitologové jim výslovně nedoporučili odstřel mníšků, protože jde o drastický krok, který by se stal terčem kritiky různých organizací na práva zvířat. Nabízí se tedy možnost likvidace hnízd, ale jak poznamenává Blas Molina, tím se problém nevyřeší, protože dospělí mníšci se pouze přesunou jinam a postaví si nové hnízdo.

Úvodní foto: YouTube.com

Předchozí článek

Naším cílem je papoušky rozmnožovat, ne je nechat jen dožít, říká ošetřovatel z ptačího parku Veldhoven

Dálší článek

Jak dopadlo letošní hnízdění araraun v šumperském paneláku s podloženými mláďaty harlekýnů?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější