Amazoňan ekvádorský (Amazona lilacina)

Amazoňan ekvádorskýDo roku 2014 byl považován za poddruh amazoňana žlutolícího (Amazona autumnalis), jako samostatný druh ho vyčlenil Joseph del Hoyo. Hlavní zásluhu na tom ale má ředitele zoologické zahrady v britském Chesteru Mark Pilgrim, který se výzkumu ekvádorského amazoňana věnoval dlouhá léta. Od amazoňana žlutolícího se tento druh liší velikostí červeného zbarvení čela a uzdičky, které zasahuje až za oko. Temeno má zelené s šeříkově zbarvenými lemy per, líce jsou žlutavě zelené, zobák černý (amazoňan žlutolící ho má na horní čelisti žlutavě rohový). Dorůstá délky 34 cm a hmotnosti do 500 g.

Jak název napovídá, amazoňan ekvádorský je endemickým druhem žijícím výhradně v Ekvádoru, kde je poměrně vzácný. Podle mezinárodní organizace BirdLife International jeho populace čítá 600 až 1 700 dospělých jedinců, celkově do 2 500 ptáků. Vyčlenění amazoňana ekvádorského do samostatného druhu mělo i jeden praktický účel: vzhledem k jeho vzácnosti to umožní jeho lepší ochranu. Však byl také okamžitě zařazen do Červené knihy ohrožených živočichů IUCN, do druhé nejvyšší kategorie „ohrožený“ (EN).

Chov v zajetí

Jde o celkem běžný druh papouška, který čeští chovatelé už dříve označovali za amazoňana ekvádorského. Oproti jiným amazoňanům nemá žádné zvláštní nároky. Vyžaduje prostornou voliéru, ale zahnízdí i ve větší kleci. Nedá se říci, že by preferoval nějaký konkrétní druh budky, rád využije klasickou prkennou budku, ale některé páry naopak dávají přednost kmenové. Často bývá chován i jako domácí mazlíček.

V České republice amazoňany ekvádorské odchoval poprvé Čestmír Drozdek, a to v roce 1993. O dva roky později na tento úspěch navázal i nejznámější český chovatel amazoňanů Jan Nedělník. Nyní je celkem běžně odchovávaným druhem, s nímž se lze setkat i v některých zoologických zahradách.

Dostupnost a cena

Poměrně dobře dostupný druh amazoňana, na kterého lze pravidelně narazit v chovatelské inzerci. Často bývá označován podle staré systematiky jako amazoňan žlutolící ekvádorský. Cena mladého ptáka se v roce 2016 pohybovala od sedmi tisíc korun výše.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Zoopark Stěžery