Pestřeji zbarvený tmavý druh loriho, který patří mezi jedny z největších zástupců celé skupiny. Celkově je tmavě olivově hnědý, čelo, hrdlo a ůřední líce jsou žluté, na prsech má žluté lemování. Na týlu a krku je tmavě žlutě proužkovaný, ohbí křídla má zlatožluté, kostřec fialově modrý, na holeni a spodních krovkách křídelních je oranžově žlutý. Samec má vnější ocasní pera žlutá, samice nikoli. Zobák je černý, oko červené, běhák tmavě šedý. Dorůstá délky 31 cm a hmotnosti do 250 g.
Ve volné přírodě se vyskytuje na severu Nové Guineji. Je celkem častý, v Červené knize ohrožených živočichů IUCN je veden v nejnižší kategorii jako „potenciálně ohrožený“. BirdLife International odhaduje, že divoká populace čítá nejméně 50 tisíc jedinců. Existují dva poddruhy: lori olivový západní (Chalcopsitta duivenbodei duivenbodei) a lori olivový východní (Chalcopsitta duivenbodei syringanuchalis), který je poněkud tmavší a na hlavně a zádech je u něj často patrný fialový lesk.
Chov v zajetí
Sporadicky, i když ne vyloženě vzácně chovaný druh loriho. Je velmi odolný, přizpůsobivý, lze jej chovat v celoročních voliérách, ale pro zimování vyžaduje vytápěné zázemí v minimální teplotou 10 stupňů. Podobně jako lori černý je vhodný i jako domácí mazlíček, dokáže se naučit opakovat několik slov. Během toku jsou velmi agresivní a jednotlivé páry musí být odděleny do samostatných voliér. Mohou dokonce napadat ptáky v sousedních výletech, pokud nejsou odděleny dvojitým pletivem.
Stejně jako u ostatních loriů je třeba počítat se speciálním krmivem: nektarem pro lorie, sladkým ovocem a máčeným zrním. Vzhledem k tomu, že má velmi vodnatý trus, je jeho chov náročnější na udržování hygieny. Do České republiky byl poprvé dovezen v roce 1988 Pavlem Adamčíkem, který jej posléze jako první v tuzemsku úspěšně odchoval. Později si jej pořídila i pražská zoologická zahrada, která jej také úspěšně rozmnožuje, a několik soukromých chovatelů.
Dostupnost a cena
Méně často chovaný druh loriho, i když není vyloženě vzácný. V České republice je odchováván několika soukromými chovateli i několikrát do roka. Neobjevuje se však v chovatelské inzerci, zájemci musí kontaktovat přímo specializované chovatele zaměřené na lorie. Cena mladého ptáka na českém trhu se v roce 2013 odhadovala asi na 18 tisíc korun, mladý pár přišel na 35 tisíc. Pohlavně dospělí ptáci a harmonizující páry jsou výrazně dražší.
Výskyt v českých a moravských ZOO