UVNITŘ FOTOGALERIE – Přes sto druhů exotů včetně takových chovatelských „špeků“, jako je amazónek modrohlavý brazilský (Reichenův), amazoňan nádherný, kakadu inka, lori límcový nebo sedm druhů afrických papoušků rodu Poicephalus nabídla o uplynulém víkendu výstava okrasného ptactva v Hrotovicích na Třebíčsku. Druhovým složením i profesionálním uspořádáním výstavních prostor ji lze bez nadsázky označit za takovou malou Exotu Olomouc. Vždyť na které regionální výstavě exotů narazíte na jedenáct druhů loriů, šest druhů amazónků, takřka kompletní kolekci afrických Poicephalů nebo papouška amboinského?
Do Hrotovic jsme se s Araraunou chystali už delší dobu. Minimálně dva předchozí ročníky jsme sledovali na dálku prostřednictvím fotografií, které se objevily v diskusním fóru na webu iFauna.cz. Z nich bylo patrné, že Hrotovice oproti podobným regionálním akcím vyčnívají, že se zde chovatelé nebojí vystavovat vzácné a drahé papoušky. Realita pak předčila naše očekávání: Chovatelský dům ZO ČSCH Hrotovice skýtá jen omezené prostory, organizátoři je ale dokázali využít naprosto znamenitě. Do dolní výstavní místnosti o rozměrech 17 x 8 metrů dokázali umístit 69 voliér a klecí, aniž by návštěvník měl pocit, že jsou namačkány bezprostředně na sebe.











„Zaplnili bychom i další halu“
Voliéry nebyly tak velké jako na Exotě Olomouc nebo Exotice v Lysé nad Labem, na druhou stranu hrotovičtí nevystavovali velké druhy arů a všichni papoušci, které jsme měli možnost na výstavě vidět, měli komfortní prostor – včetně největšího kakadua moluckého. „Kdybychom měli k dispozici víc hal, dokázali bychom je také naplnit,“ věří veterinář Vít Kučernák z blízkého Stropešína, který na výstavu do Hrotovic pravidelně dováží nejvzácnější papouščí druhy a dokáže přesvědčit další chovatele, aby se nebáli zapůjčit na jeden srpnový víkend unikátní a mnohdy těžko sehnatelné ptáky. „Bez pana Kučernáka by výstava určitě nebyla tak bohatá, díky jeho kontaktům se exponáty shání výrazně lépe,“ svěřil se nám jeden z organizátorů.
K TÉMATU: Největší vzácnosti na Exotě Olomouc 2014? Zoborožci přilboví, arassari řasnatí a kakadu přilbový
A čím tedy byla letošní hrotovická výstava výjimečná? Třeba kolekcí loriů, jichž zde bylo vidět více než na Exotě Olomouc. Známý „loriář“ Jiří Šustr od Znojma zde vystavil vzácné lorie límcové, lorie mošusové, lorie timorské, lorie olivové, lorie zelenoocasé, lorie ozdobné, lorie rudopáskové, lorie rudočelé, vini modrotemenné a černou formu charmozina papuánského. Lorie tříbarvé japenské pak do kolekce přidal chovatel Pavel Urbánek ze Stropešína. Loriům byly vyčleněny dvě řady voliér (pro větší druhy) a také blízká stěna plná klecí, v nichž bylo možné spatřit i latama vlaštovčího, agapornise etiopského, škraboškového a růžohrdlého, papouška mnohobarvého a tři druhy přírodně zbarvených neofém: bourky, modrohlavé a tyrkysové.











Vyvážený mix podle kontinentů
„Výstavu jsme ladili do sekcí. Snažili jsme se ji rozdělit podle kontinentů a každou část rovnoměrně naplnit,“ popisuje Vít Kučernák. Na „loriářský koutek“ tak přímo navazovala řada voliér s australskými papoušky. Mezi nimi vynikal papoušek amboinský, ale také papoušek chocholatý nebo papoušek rudobřichý. Bylo zde ale možné vidět i chovatelsky běžnější druhy jako papoušky královské, nádherné, červenokřídlé, barnardy, přírodní i mutační rosely šesti druhů včetně rosely žlutobřiché a žlutohlavé. Sekci Asie a Oceánie vévodili alexandři. Hned u vchodu do výstavní místnosti návštěvníka znalého taxonomie zaujal vzácně chovaný alexandr šedý, který sousedil s mutačními alexandry malými a přírodními alexandry čínskými a velkými. O kousek dál byli i alexandři rudohlaví.
ČTĚTE TAKÉ: Exotika 2015 v Lysé nad Labem láká na tukany obrovské, zoborožce, ary horské a aratingy žluté
Nebývá zvykem, že by se na podobných výstavách objevovala pestřejší skladba afrických papoušků. V Hrotovicích však strčili do kapsy i velké mezinárodní výstavy, když zde na jednom místě vedle sebe bylo sedm druhů afrických papoušků rodu Poicephalus. Vedle známých papoušků senegalských a konžských šlo i o papoušky žlutotemenné, hnědohlavé, hnědé, červenobřiché a dokonce i šedohlavé (byť byli označeni jako papoušci kapští). Do kompletní sestavy chyběly už jen dva velmi vzácně chované druhy: papoušek kapský (Poicephalus robustus robustus) a papoušek žlutočelý (Poicephalus flavifrons). Oba jsou mezi českými chovateli zastoupeny a odchovávány, ale na výstavách se zatím neobjevují. Z afrických papoušků nemohli ani v Hrotovicích chybět žakové, umístění hned vedle Poicephalů.












Aratingové žlutí zasedli, na výstavě budou příště
Z velkých australských papoušků se v dolní výstavní hale vyskytovaly tři druhy kakadu. Vedle zmíněného kakadu moluckého šlo o kakadu inku a kakadu růžového. Hrotovičtí nezapomněli ani na taxonomicky příbuznou a mezi chovateli velmi rozšířenou korelu chocholatou. Oceánii zastoupili kromě jiných eklekti různobarví. Druhou největší skupinu vystavovaných papoušků po Austrálii tvořily jihoamerické druhy. V dolní hale šlo o sedm druhů amazoňanů, včetně v úvodu zmíněného amazoňana nádherného. Velikostí všechny předčil amazoňan pomoučený, který se jako jeden z mála papoušků na výstavě necítil asi nejlépe a trávil čas zavěšený v nejvzdálenějším rohu voliéry. Bojácný byl i vystavovaný pár amazoňanů (podle nové taxonomie již amazónků) žlutobřichých.
NAPSALI JSME: Organizátoři Exoty Olomouc 2014: Je škoda, že specializované kluby chovatelů ignorují velké výstavy
Naopak zvědavá byla krásně vybarvená mláďata amazoňanů vínorudých a kubánských. Z častějších druhů byli k vidění amazoňané modročelí, běločelí a v další výstavní místnosti v prvním patře i amazoňan venezuelský. Hrotovičtí letos vystavovali i ary, i když se soustředili spíše na menší druhy. Návštěvníci mohli spatřit pěkně zbarvené ary žlutokrké a také aru marakánu. Pravda, a také dvě ary arakangy, ty však byly vycpané… Na výstavě nechyběli ani aratingové. K vidění byly tři druhy: sluneční, jendaj a kropenatý. Scházelo prý málo, a byly by čtyři. V Hrotovicích si měli odbýt premiéru i aratingové žlutí, krátce před výstavou ale pár zasedl na čerstvou snůšku a tím se premiéra odsouvá na jindy.












Unikát? Amazónek Reichenův
Druhá výstavní místnost v druhém patře cílila především na milovníky drobných exotů a malých papoušků. Část prostoru ale zabrala řada voliér pro amazónky. Pořadatelé vystavovali šest druhů, z nichž nejvzácnější byl amazonek modrohlavý brazilský (nebo také Reichenův), který je podle nové taxonomie Josepha del Hoya považován za samostatný druh – amazónek brazilský. Od amazónka modrohlavého se liší tím, že modrá barva u něj nezasahuje pouze po prsa, ale přes celé břicho až dolů. Bohužel, vystavovaný pták se tvrdohlavě stavět k objektivu mého fotoaparátu zády, takže jsem ho nemohl řádně zdokumentovat. Z dalších vystavovaných amazónků jmenujme dva poddruhy amazónka bělobřichého (včetně „zelenopunčoškových“), amazónka šupinkového, bronzovokřídlého a černotemenného.
V menších klecích poblíž amazónků poskakovali pyrurové modraví (v dolní výstavní místnosti byl také pyrura černotemenný), agapornisové šedohlaví, aymary pruhované a citrónové a mutační andulky, z „nepapoušků“ pak kromě kanárů a jejich kříženců například vdovka dominikánská s charakteristicky dlouhým ocasem. Hned vedle horní výstavní místnosti měli hrotovičtí ještě oddělený prodejní prostor s nabídkou ptáků, dalších drobných exotických zvířat a krmiva. Sečteno a podtrženo, organizátoři naplnili téměř 150 voliér a klecí a dokázali namíchat tak pestrou směsici druhů, že by jim mohly leckteré výstavy ve větších městech závidět. Hrotovice si zapisujeme mezi akce, které stojí za to každoročně navštívit a už teď jsme zvědaví, s čím přijdou organizátoři příště.










Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz