Jeden z bývalých australských poddruhů loriho mnohobarvého (Trichoglossus haematodus) a jeden z častěji chovaných druhů loriů. Odlišuje se oranžovým krčním límcem ve stejné barvě, jakou mají prsa. Břicho má tmavě zelené, horní plášť tmavě modrý, variabilně zeleně a červeně zbarvený. Ve volné přírodě se vyskytuje v severní Austrálii od náhorní plošiny Kimberley až po západní Austrálii a na východ po Karpentárský záliv. Objevil se ale také v Queenslandu. Už v dřívější literatuře byl považován za samostatný druh.
BirdLife International předpokládá, že jeho počty ve volné přírodě klesají, proto byl zařazen do Červené knihy ohrožených živočichů IUCN do nejnižší kategorie „nejméně znepokojivý“ (LC). Lori rudopáskový byl velmi často nelegálně odchytáván pro černý trh s exotickými ptáky. Od roku 1981, kdy byl zařazen do druhé přílohy mezinárodní úmluvy CITES o zákazu obchodování s ohroženými druhy, bylo takto odchycěno přes 100 tisíc papoušků tohoto druhu.
Chov v zajetí
Do Evropy byl tento druh loriho hojně dovážen už začátkem minulého století a již v roce 1910 se jej podařilo rozmnožit londýnské zoologické zahradě (o čtyři roky později byl zaznamenán první odchov ve Francii). Podle Milana Vašíčka se do českých chovů lori rudopáskový dostal až po roce 2000 a poměrně brzy jej odchovalo hned několik chovatelů, mj. Petr Adamčík, Jan Sedláček, Pavel Abrhám a Jan Sojka.
Luboš Tomiška ve Fauně č. 20/2013 upozorňuje, že až do roku 2006 se cena loriho rudopáskového na českém trhu pohybovala na trojnásobku jeho dnešní hodnoty. Protože však jde o druh, který se dobře rozmnožuje a je odolný, jeho cena spadla na úroveň běžných poddruhů loriho mnohobarvého.
Dostupnost a cena
Běžně dostupný druh loriho, dá se dobře sehnat i v tuzemsku. Cena mladého ptáka se v roce 2015 pohybovala od 3 500 do 6 000 korun.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.