Celní správa chce rozšířit kompetence v případech pašování zvířat. Ráda by nahradila Policii

Celní správa kakadu palmovýUVNITŘ VIDEO – Pašování vzácných papoušků do České republiky by napříště nemusela vyšetřovat Policie, ale výhradně Celní správa. Alespoň si to tak přeje novopečený generální ředitel Generálního ředitelství cel Milan Poulíček. „Bavíme se teď o problematice pašování chráněných zvířat,“ připustil v rozhovoru pro deník Právo. „Když např. odhalíme pašování vzácného papouška s často obrovskou hodnotou, tak musíme následně policistovi složitě vysvětlovat celou problematiku, i když my máme lidi, kteří to umějí a jsou např. ve stálém kontaktu s Českou inspekcí životního prostředí,“ vysvětlil Poulíček.
Pro Celní správu by bylo podle generálního ředitele daleko jednodušší, kdyby celý případ od zajištění pachatele a pašovaných exotů přes obvinění až k soudu „dotáhl“ jeden člověk. „V tom budeme muset hledat další cestu s policií,“ připustil Poulíček, který vede Celní správu teprve od konce července, kdy jej výkonem funkce pověřil ministr financí Andrej Babiš. Nyní to většinou funguje tak, že Celní správa ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí sledují skupinu pašeráků a ve chvíli, kdy pachatelé do země přivezou pašované papoušky, provedou na ně zátah. Zabaví zvířata, zajistí pachatele a předají je Policii, která zahájí vlastní vyšetřování.

Urychlilo by to vyšetřování

Případy se ale většinou neúměrně vlečou, protože Policie nemá přehled v oboru a musí si nechat zpracovávat odborné posudky. Například nejznámější případ pašování papoušků v České republice, kdy byli v roce 2010 zajištěni tři kriticky hrožení arové kobaltoví, se vlekl tři roky, než byli pachatelé pravomocně odsouzeni. Jeden skončil ve vězení na čtyři roky, dva další na tři roky a jeden pachatel odešel od soudu s dvouletou podmínkou. Šlo o vůbec první pravomocné odsouzení pašeráků papoušků v České republice. Zabavení arové kobaltoví skončili v pražské zoologické zahradě, kam posléze doputovali i další dva zabavení ptáci stejného druhu ze Švýcarska.

K TÉMATU: Za pašování arů kobaltových do Česka padnul trest tři roky vězení

Jak vlastně probíhá pátrání po nelegálně dovážených papoušcích? Před časem to v rozhovoru pro server Ararauna.cz prozradila mluvčí Celní správy Martina Kaňková: „Útvary pátrání jsou při odhalování a šetření trestní činnosti oprávněny používat takzvané operativní pátrací prostředky. Včetně podpůrných prostředků, jako je sledování osob a věcí, můžeme sledovat zásilky, můžeme použít informátory, jehož činnost směřuje i proti pachatelům závažných trestných činů a organizovanému zločinu. Naše Celní správa je v tomto ohledu zapojena do celé řady mezinárodních organizací, informačních systémů a různých pracovních skupin.“

Úvodní foto: Celní správa ČR
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..