Přeřazení žaků do CITES I podporuje i World Parrot Trust, vyhlásil petici

Žako velkýUVNITŘ VIDEO – Vlivná mezinárodní organizace World Parrot Trust se přidala k návrhu přeřazení žaků velkých a žaků liberijských do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o obchodování s ohroženými druhy zvířat a rostlin. Vyzvala své členy a fanoušky, aby podpořili tento krok ve veřejné petici. Seznam signatářů chce předat Výboru CITES před zářijovou celosvětovou konferencí CITES, která má o přeřazení žaků rozhodovat. Návrh afrického státu Gabun podpořilo dalších sedm afrických zemí, Evropská unie a Spojené státy. „Tisíce divokých papoušků žako je každoročně odchyceno kvůli obchodu s domácími mazlíčky v zámoří. Tento obchod by mohl vést k vymření žaků a proto musí přestat,“ upozorňuje World Parrot Trust.
Za posledních 40 let bylo z Afriky legálně vyvezeno na 1,3 milionu žaků obou druhů. Výbor CITES umožňuje dvěma africkým státům, Kamerunu a Demokratické republice Kongo, každoročně odchytávat určité množství žaků a zákonně je vyvážet do zahraničí. Obě země ale povolené kvóty překračují, aniž by za to byly nějak sankcionovány. V dalších afrických státech bují nelegální odchyt a vývoz, takže World Parrot Trust odhaduje, že počet odchycených a vyvezených žaků se za posledních 40 let pohybuje okolo tří milionů jedinců. „S mnoha papoušky je špatně zacházeno a hynou ještě před vývozem. Nedávná studie v Ghaně odhalila, že tamní populace žaků klesla za posledních pár let o 90 až 99 procent,“ varuje organizace.

„Zakažme i kvóty na odchyt a vývoz“

V Demokratické republice Kongo musí lovci za žaky putovat do stále odlehlejších oblastí, protože papoušci se kvůli odchytu stahují do horního povodí řeky Kongo. „Navzdory prudkému poklesu tamní populace je odchyt žaků v Demokratické republice Kongo stále legální,“ konstatuje World Parrot Trust. „Řada afrických zemí uznala, že situace je vážná a přidaly se ke snahám poskytnout těmto krásným ptákům maximální možnou ochranu podle mezinárodního práva. Zbývá několik málo týdnů do významného setkání zástupců smluvních zemí CITES, na kterém se bude rozhodovat o osudu těchto papoušků. Pokud bude mezinárodní obchod s těmito ptáky prohlášen za ilegální, zajistí to papouškům žako přežití,“ věří World Parrot Trust.

K TÉMATU: Papoušci žako patrně přejdou do CITES I. Požadují to africké státy, ale také EU včetně Česka

Organizace v petici požaduje po smluvních státech CITES, aby přeřadili oba druhy žaků do první přílohy této mezinárodní úmluvy, zakázaly legální odchyt těchto papoušků a obchodování s ptáky odchycenými v přírodě. K návrhu na přeřazení žaků do CITES I se v rámci společného vyjádření Evropské unie přidala i Česká republika. Pokud členská konference CITES návrh odsouhlasí, budou muset být všichni žakové v zajetí označováni pevným bezešvým kroužkem CITES nebo mikročipem a registrováni u příslušných krajských úřadů. Nařízení se bude týkat i všech ptáků chovaných v zajetí před přijetím tohoto nařízení, vyjma těch, kteří již byli označeni a evidováni před rokem 2010. Nová povinnost by měla začít platit od 1. ledna 2017.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..