Agapornis etiopský (Agapornis taranta)

Méně častý druh agapornise, který patří k obtížněji odchovávaným papouškům. Jako jeden z mála zástupců svého rodu má jasný pohlavní dimorfismus, samce lze tedy na první pohled odlišit od samice. Oba ptáci jsou převážně zelení, přičemž barva je mnohem sytější než u jiných agapornisů. Samec má čelo a okruží oka červené, samice je celá zelená. Zobák mají obě pohlaví červený, oko hnědé a běhák světle šedý. Dorůstá délky 18 cm a hmotnosti do 60 g.

Jak název napovídá, ve volné přírodě se vyskytuje výhradně v Etiopii. Jde o horský druh, obývá náhorní plošiny v nadmořské výšce od 1 300 metrů, ale bývá spatřen i nad 3 000 metry nad mořem. V nížinách se zdržuje jen přes den, když vyhledává potravu. Nepatří mezi ohrožené druhy, ale jeho divokou populaci by mohlo negativně ovlivnit ničení přirozených hnízdišť – suchých lesů v kopcovitých a hornatých oblastech. Nedělí se na žádné poddruhy.

Chov v zajetí

Není tak častý jako běžně známé druhy agapornisů, zřejmě i proto, že jeho chov není tak úplně jednoduchý. Jednak je nesnášenlivý vůči ostatním papouškům i vlastnímu druhu, takže páry musí být chovány striktně odděleně, ale také je velmi choulostivý. Často se jim nedaří odchovat vylíhnutá mláďata. Příčina bude zřejmě ve špatně zvoleném krmivu. Na velikost chovného zařízení není nijak náročný, postačí mu klec nebo voliéra stejné velikosti jako pro běžné agapornise – tedy od rozměrů 80 x 50 x 50 cm.

Na rozdíl od častějších druhů agapornisů má melodický hlas a tudíž je vhodný i pro chov v domácnosti. Je velmi odolný vůči chladu (jako horský druh snese nižší teploty než většina dalších agapornisů), ale v zimě by neměl být chován v prostorách, kde teplota klesá pod bod mrazu. Rozhodně je vhodnější pro zkušenější chovatele.

Dostupnost a cena

Není tak častý jako třeba agapornis růžohrdlý, škraboškový nebo fišeri, a tomu odpovídá i cena. Celkem pravidelně se ale objevuje v inzerci na českých chovatelských webech a sporadicky i na ptačích burzách. Není jasné, zda jej někdo v Česku chová i jako domácího mazlíčka. Cena mladého ptáka se počátkem roku 2013 pohybovala okolo 1 300 korun. Starší ptáci a harmonizující chovné páry jsou dražší.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..