Papoušek červenobřichý (Poicephalus rufiventris)

Méně známý africký papoušek rodu Poicephalus, ovšem nikterak vzácný, i když v tuzemsku je chován spíše sporadicky. Hlava, hrdlo a krk má šedohnědé s růžovým nádechem, hrdlo, břicho a spodní krovky ocasní jsou z samic zelené, samci mají břicho a hruď červené až tmavě oranžové. Kostřec má žlutozelený, spodní krovky křídelní oranžovočervené a stehna oranžová. Křídla jsou zbarvena šedozeleně. Zobák má šedočerný, oko oranžově červené a běhák šedý. Dorůstá délky 25 cm a hmotnosti do 150 g.

Ve volné přírodě se vyskytuje v zemích „afrického rohu“ na východě černého kontinentu, tedy v Etiopii, Tanzanii, Somálsku a Keni. Jeho populace je stabilní a nevykazuje žádné výkyvy. Existují dva poddruhy: papoušek červenobřichý malý (Poicephalus rufiventris pallidus) a papoušek červenobřichý velký (Poicephalus rufiventris rufiventris). Liší se velikostí a odstínem červené barvy. Někteří taxonomové ale poddruh pallidus neuznávají. V zajetí se často vyskytují kříženci obou poddruhů, takže je těžké narazit na čistou formu.

Chov v zajetí

Není vyloženě vzácný, ale zároveň nepatří mezi vyloženě oblíbené druhy, takže není mezi chovateli příliš rozšířen. Charakterem se podobá dalším zástupcům svého rodu, je klidnější povahy a chová se spíše jako velký druh papouška. Pokud je chován jako domácí mazlíček, zpravidla přilne k jediné osobě v domácnosti a ostatní ignoruje. Pokud má denně možnost proletu, stačí mu i středně velká klec. Chovné páry lze umístit do bednových klecí, podobně jako amazónky, ale vyhovovat jim budou píš voliéry o délce dva metry s krytým zázemím (zimovištěm).

Papoušci červenobřiší nejsou příliš nároční na chov, krmeni by měli být směsí pro velké africké papoušky a zhruba polovinu krmné dávky by mělo tvořit čerstvé ovoce a zelenina. Milují fíky, ať už čerstvé, nebo sušené. Ty je lepší na noc namočit, aby chovatel odhalil případnou plíseň a nepodal ptákům zkažený kus. V době hnízdění by měli dostávat i vaječnou míchanici a rozhodně nepohrdnou ani dalšími živočišnými bílkovinami – moučnými červy či larvami zavíječe voskového.

Dostupnost a cena

Sporadicky chovaný druh dlouhokřídlého papouška, nedá se ale říci, že by byl vzácný nebo nedostupný. Zpravidla jej chovatelé nabízejí v inzerci na specializovaných webech, méně často je objevuje na specializovaných ptačích burzách, zatímco v kamenných obchodech se neobjevuje vůbec. Cena mladého chovného páru se v roce 2013 pohybovala od 28 tisíc korun výše, přičemž samičky jsou dražší – jejich cena začíná na 15 tisících Kč.

Výskyt v českých a moravských ZOO

ZOO Dvůr Králové nad Labem


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..