Lori ozdobný (Trichoglossus ornatus)

Lori ozdobnýVelikostí i zbarvením velmi podobný nejznámnějšímu a nejrozšířenějšímu zástupci loriů, lorimu mnohobarvému. Od něj se liší především červenou páskou za okem, která odděluje modré temeno od žlutého krčního límce. Samec i samice jsou zbarveni podobně, čelo, temeno a horní příuší je purpurově modré, líce a spodní příuší oranžově červené s modrými konci pírek. Hrdlo a prsa jsou oranžově červené s příčným modročerným pruhováním, břicho zelené. Ocas shora zelený, zespodu tmavě žlutý. Zobák má oranžově červený, oko tmavě oranžové, běhák zelenavě šedý. Dorůstá délky 25 cm a hmotnosti do 130 g.

Divoká populace obývá zejména ostrov Cejlon (Sulawesi) a přilehlé větší indonéské ostrovy Manterawu, Bangka, Togian, Banggai, Muna, Butung a Tukangbesi. Je velmi běžný, v roce 1998 se podle mezinárodní organizace BirdLife International odhadovala početnost jeho populace na 50 tisíc jedinců a ačkoli se objevily informace o mírném poklesu jeho stavů, na Celebesu tomu nic nenasvědčuje. Proto jej Červená kniha ohrožených živočichů IUCN vede v nejnižší kategorii LC – nejméně znepokojivý. Domorodci na Celebesu je často chytají a chovají v chýších jako domácí mazlíčky, které krmí rýží a banány.

Chov v zajetí

Dříve byl u chovatelů rozhodně častější, do Evropy se dostal již v 19. století a poměrně dobře se jej dařilo odchovávat. Koncem 90. let minulého století o něj ale opadl zájem a mezi chovateli téměř vymizel. Chováním připomíná loriho mnohobarvého, jen jeho hlasové projevy nejsou tak pronikavé. Velmi rád se koupe. Papoušci chovaní v Evropě jsou již několikátou generací ptáků odchovávaných v zajetí, takže jsou velmi dobře aklimatizovaní a v zimě jim stačí přitápění na minimální teplotu 10 stupňů. Lze jej ochočit i jako domácího mazlíčka, naučí se však opakovat jen několik málo slov.

Stejně jako u ostatních loriů je potřeba počítat s tím, že díky příjmu kašovité potravy má tekutější trus, kterým doslova ostříkává své okolí. Chovné zařízení by tomu mělo být uzpůsobeno – zejména z hlediska praktické omyvatelnosti. Lori ozdobný vyžaduje speciální krmné směsi pro lorie, čerstvou i vařenou kukuřici, vařenou rýži, banány, různé sladké plody, ale i naklíčenou slunečnici, jeřabiny či mravenčí kukly. Stejně jako většina papoušků rád okusuje čerstvé větve jehličnanů. V České republice jej jako první odchoval Marcel Kohout z východních Čech, nyní se to sporadicky daří i dalším chovatelům (Horyna, apod.).

Dostupnost a cena

Nejde o běžně chovaného papouška, v České republice se jeho chovem zabývá jen několik specialistů. Mladí ptáci se dají sehnat spíše v zahraničí, jejich cena ale oproti minulosti významně stoupla. Cena mladého ptáka na českém trhu se v roce 2014 odhadovala na 10 až 12 tisíc korun, mladý pár až na 25 tisíc korun. Pohlavně dospělí ptáci a harmonizující páry jsou výrazně dražší.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..