Větší druh amazoňana, podobný mnohem vzácnějšímu amazoňanovi rudoocasému. Celkově je tmavě zelený, na spodu těla bledší, peří na krku a zádech je na konci černě lemované. Čelo a uzdičku má oranžově žluté, temeno a záhlaví jsou žluté s širokým zeleným lemem. Na lících, příuší a po stranách krku je fialově modrý. Ocas je zelený, na spodu naoranžovělý. Zobák je šedý, horní čelist u kořene růžově červená, oko oranžově červené, běhák šedý. Dorůstá délky 34 cm a hmotnosti do 600 g.
Ve volné přírodě žije v jihoamerické Guyaně, jihovýchodní Venezuele a střední části východní Brazílie. O početnosti divoké populace amazoňana modrolícího se toho moc neví, v aktuální I. příloze CITES mezinárodní úmluvy o ochraně volně žijících živočichů ale není, takže se na něj nevztahuje zákaz obchodování a chovaní ptáci nepodléhají povinné registraci. Existují dva poddruhy: amazoňan modrolící guayanský (Amazona dufresniana dufresniana) a amazoňan modrolící granadský (Amazona dufresniana rhodocorytha).
Chov v zajetí
Méně častý a dražší druh amazoňana, v České republice je chován jen sporadicky. A to i přes to, že není na seznamu CITES a tudíž chovatelé nemusí ptáky registrovat a „papírovat“ kvůli prodeji odchovů. Na chov je náročný stejně jako ostatní amazoňané – samci mohou být v době toku a hnízdění agresivní. V České republice bývá sporadicky odchováván.
Vůbec prvního odchovu v tuzemsku docílil koncem 80. let minulého století Jan Nedělník. Nyní je rozmnožují i další chovatelé.
Dostupnost a cena
Vzácnější druh amazoňana, který se dá hůře sehnat. Vzhledem k tomu, že nepodléhá mezinárodní úmluvě CITES o ochraně volně žijících živočichů, dováží se k nám i z odchytu. Tito ptáci bývají levnější, ale i tak vyjde jeden pták až na 40 tisíc korun. V zajetí odchovaní amazoňané modrolící stojí okolo 70 tisíc korun kus.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.