Aratinga červenohrdlý (Psittacara rubritorquis)

Aratinga červenohrdlýJako samostatný druh je uznávaný teprve od roku 2014, kdy jej Joseph del Hoyo s kolektivem vyčlenil od aratingy zeleného (Aratinga holchlora, nyní Psittacara hochlorus) a zařadil do samostatného rodu Psittacara. Předtím byl uznáván jako jeho poddruh. Celkově je zbarven zeleně, na spodní části těla je bledší a žlutější. Spodní krovky křídelní jsou tmavě žlutozelené, spodní strana ocasu a letek je olivově žlutá, krajní ocasní pera šedá, střední zelená. Od aratingy zeleného se odlišuje červeným hrdlem a přední částí krku, spodní líce a strany krku jsou variabilně červené. Nahé okruží oka je bledě béžové, zobák rohové barvy, oko oranžově červené, běhák hnědavý. Dorůstá délky 30 cm a hmotnosti do 220 g.

Ve volné přírodě se vyskytuje zejména v Hondurasu, východní Guatemale, severním Salvadoru a severní Nikaragui. Jde o běžný druh papouška, který se nezdá být ohrožen. Proto není zařazen mezi druhy, u kterých je zakázán či významně omezen obchod podle mezinárodní úmluvy CITES. Rovněž v Červené knize ohrožených živočichů IUCN je veden v nejnižší kategorii nejméně dotčených druhů (LC). Vzhledem ke svému specifickému zbarvení jej někteří taxonomové uváděli jako samostatný druh již v polovině minulého století, například Thomas Arndt v titulu Lexikon der Papageien z roku 1955.

Chov v zajetí

Nepatří mezi příliš často chované papoušky, ale ani není vyloženě vzácný. Stejně jako ostatní druhy aratingů vyžaduje kovové voliéry, protože si lehce dokáže poradit s dřevěnými částmi. Vyhovují mu delší venkovní výlety, ovšem zájemce o jejich chov by měl počítat s tím, že jde o poměrně hlučné papoušky – stejně jako v případě všech aratingů. Nejde o potravního specialistu, krmení je podobné jako u jiných aratingů – směs slunečnice, lesknice, ovsa, semence a prosa, miluje i proso v klasech, nedozrálou kukuřici, jablka, mrkev či vaječnou míchanici.

Sporadicky se jej daří odchovávat i v České republice, byť rozhodně nepatří mezi často chované aratingy. Objevuje se ale i v zoologických zahradách a v zahraničí není výjimkou, že se objevuje v domácnostech jako domácí mazlíček.

Dostupnost a cena

Zájemce o chov aratingy červenohrdlého jej může při troše štěstí sehnat i u českých chovatelů. Odchovů je ale málo a tak je větší šance spíše v zahraničí. Mladý chovný pár vyšel v roce 2012 v přepočtu na 25 tisíc korun.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Papouščí ZOO Bošovice (u Vyškova)