Dočká se Brazílie dalšího odchovu arů škraboškových? Jeden pár zahnízdil a má oplozené vejce

UVNITŘ VIDEO – Brazílie se patrně dočká dalšího úspěšného odchovu arů škraboškových, nejvzácnějších papoušků světa, kteří jsou ve volné přírodě od roku 2000 vyhubeni. Jeden z pěti párů, které tvoří přísně střežený chov v brazilském státě Minas Gerais, nedávno zahnízdil a kontrola snůšky prokázala, že jedno ze tří vajec je oplozené. Pokud by se odchov vydařil, mládě by mohlo být zařazeno do první vlny vypouštění do nově zřízené rezervace ve státě Bahia, kde se arové škraboškoví přirozeně vyskytovali do konce minulého století. S reintrodukcí druhu chce Brazílie začít již v příštím roce. Chovné páry by se měly přestěhovat do nového zařízení na farmě Concordia, která leží přímo v nové rezervaci.
V celé Brazílii je nyní pouhých 11 arů škraboškových. To je méně než desetina celosvětové populace chované v zajetí. Dva papoušky chová singapurský Jurong Bird Park, přes 140 arů škraboškových je momentálně v zařízení Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) v Německu (z toho 120 do ACTP nedávno převezla katarská záchranná stanice Al Wabra). Mimo záchovný program existuje ještě několik chovných párů ve Švýcarsku u tamních soukromých chovatelů. Celosvětovou populaci tak tvoří okolo 160 jedinců. Brazilská vláda podmiňovala zahájení reintrodukčního programu dosažením minimálního počtu 150 exemplářů chovaných v zajetí.

Zahnízdí i další páry?

Brazilské chovné zařízení arů škraboškových očekává, že vedle jednoho hnízdícího páru zasednou i další čtyři. Ošetřovatelé jim věnují speciální péči, informovala brazilská televizní stanice Globo. „Vedle klasické směsi semen přidáváme hodně vápníku, který potřebují samice pro vytváření skořápky vajec,“ vysvětlil veterinář Marcos Vinicius Marques Romero. „Pokud se párům podaří odchovat mláďata, budou vypuštěna do volné přírody,“ ujišťuje Camile Lugariniová, koordinátorka projektu návratu ary škraboškového do brazilské přírody. „Vrátí se do své domoviny, kterou tvoří caatinga ve státě Bahia. Vytvoří společné skupiny s ary marakánami a dalšími druhy arů v regionu,“ věří.

K TÉMATU: Al Wabra končí s chovem arů škraboškových a kobaltových v Kataru, všechny přesunula do Německa

Úspěch reintrodukčního programu nyní do značné míry závisí na spolupráci s německým ACTP, které po dovozu veškerého chovu z katarské Al Wabry chová zhruba 90 procent všech arů škraboškových na světě. Jediný pár v singapurském Jurong Bird Parku také pochází od ACTP a Al Wabry, ptáci jsou navíc pouze zapůjčeni na dobu deseti let. Švýcarští chovatelé se do záchranného projektu nezapojují, protože neuznávají nárok brazilské vlády na vlastnictví všech arů škraboškových chovaných v zajetí.

Úvodní foto: Globo Play
Předchozí článek

Papouščí zoo Bošovice v sobotu oslaví 10 let existence, zve příznivce na oslavu

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 8. až 10. června 2018

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější