Papouščí zoo Bošovice v sobotu oslaví 10 let existence, zve příznivce na oslavu

Kulaté desáté výročí založení, tedy získání licence od ministerstva životního prostředí, oslaví tuto sobotu 9. června Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích na jihu Moravy. Oprávnění k provozování zoo obdrželi provozovatelé, manželé Škrhákovi, v květnu 2008 a po třech letech intenzivního budování otevřeli jedinou českou a patrně i evropskou papouščí zoologickou zahradu veřejnosti 1. srpna 2011. Tehdy zahradu tvořilo 80 expozic s necelou stovkou papoušků v 19 druzích. Dnes je to již více než dvojnásobek: přes 200 papoušků v 52 druzích, což představuje největší papouščí kolekci ze všech českých a slovenských zoo.
Mezi chovanými druhy převažují papoušci Jižní Ameriky, Austrálie a Afriky. Speciálního pavilonu se dočkali amazoňané, zoo rovněž vybudovala ornitologickou stezku věnovanou jihomoravskému ornitologovi Jiřímu Bartlovi (otci Milana Bartla, provozovatele eshopu ePapoušek.cz) a také nové parkoviště před svým areálem. Během desetileté historie se také výrazně zvýšila návštěvnost Papouščí zoo. V posledních letech do Bošovic zavítá až 20 tisíc lidí ročně, a to není jako velké zoo otevřena celoročně, ale pouze od března do poloviny listopadu. Specializovaná zoo neláká pouze laiky, ale i odborníky na papoušky a různé chovatelské spolky.

Chovný pár arů ararauna v Papouščí zoo Bošovice (Foto: Papouščí zoo Bošovice)
Bošovická zoo je proslulá atraktivním řešením svých expozic (Foto: Papouščí zoo Bošovice)
Papoušíčci brýlatí a aratingové skuneční, které se daří v Bošovicích rozmnožovat (Foto: Papouščí zoo Bošovice)
Skupina Výlet ze Slavkova u Brna (Foto: Papouščí zoo Bošovice)

Zoo láká návštěvníky z celého světa

Vlastní setkání v Bošovicích pořádal česko-slovenský Forpus klub zaměřený na chov papoušíčků. Jeho členové věnovali hostitelům několik papoušíčků, které se mezitím zahradě podařilo úspěšně rozmnožit. Zahradu také pravidelně navštěvují delegace zahraničních chovatelů, například u příležitosti V.I.P. setkání chovatelů v Kozovazech do Bošovic zavítala velká skupina indických chovatelů. Pravidelným návštěvníkem je i americký chovatel a ornitolog Tony Silva, který má v Bošovicích vlastní informační panel. Bošovičtí úzce spolupracují s místní radnicí a řadou veřejných institucí. Pravidelně pořádají křty mláďat papoušků se známými osobnostmi.

K TÉMATU: Papouščí zoo Bošovice rozšiřuje kolekci o kogny jižní, nejjižněji žijící papoušky na světě

Jeden takový křest proběhne i tuto sobotu, kdy se role kmotrů zhostí moderátorka soutěžního pořadu AZ – kvíz z brněnského studia České televize Eva Machourková, režisér Eugen Sokolovský a bývalý prvoligový fotbalista Petr Švancara. Oslavy desátého výročí založení zoo začínají v 10 hodin dopoledne a potrvají až do 18 hodiny večer. Celým odpolednem bude provázet country skupina Výlet ze Slavkova u Brna. Pro děti je připraveno malování na obličej. Po celý den bude také probíhat řízená degustace vína a pro účastníky bude zajištěno občerstvení. Server Ararauna.cz z této akce přinese podrobnou reportáž s bohatou fotogalerií.

Úvodní foto: Papouščí zoo Bošovice
Předchozí článek

Volné létání papoušků pro veřejnost na letišti u Mělníka přilákalo na 150 zájemců

Dálší článek

Dočká se Brazílie dalšího odchovu arů škraboškových? Jeden pár zahnízdil a má oplozené vejce

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější