Ochránci žádají parlamentní vyšetřování vývozů papoušků z Austrálie do německého ACTP

Ustavení speciální parlamentní vyšetřovací komise, která by se zabývala vývozem ohrožených druhů papoušků z Austrálie do chovného zařízení německého Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP), žádá australská pobočka ochranářské organizace Humane Society International (HSI). Reaguje tak na rozsáhlý materiál, který tento týden zveřejnila australská mutace britského deníku Guardian. Článek se zabývá rozprodejem ptáků, které si ACTP se souhlasem australské vlády dovezlo do Německa. Podle zjištění listu ACTP takto prodávalo kakaduy hnědohlavé a lorie korunkové – druhy, které se v Evropě mezi soukromými chovateli prakticky nevyskytují a je po nich obrovská poptávka.
„Australská divoká zvířata by neměla být prodávána a tento skandál zdůrazňuje potřebu přepracovat naše zákony o obchodování s volně žijícími zvířaty, aby bylo mnohem transparentnější a zodpovědnější,“ uvedl projektový manažer HSI Evan Quartermain. „Veřejné vyšetřování je nutné kvůli komerčním vývozům, nikoli kvůli transferům pro zoo. V tomto případě se zdá, že došlo ke zneužití rozdílu těchto dvou přístupů. Austrálie potřebuje zpřísnit podmínky vývozu, protože naše mezinárodní reputace v případě obchodování s volně žijícími živočichy dostala povážlivé trhliny,“ dodal Quartermain. ACTP podle Guardianu získalo několik měsíců před první žádostí o vývoz ptáků z Austrálie licenci pro provozování zoo, bez níž by o vývoz papoušků nemohlo žádat.

Mládě kakadu hnědohlavého v ACTP, první odchov v Evropě (Foto: ACTP)

Vyvážení ptáci nepochází z volné přírody

HSI se ale mýlí v tom, že vyvážení ptáci byli odchyceni z volné přírody. Minimálně v případě kakaduů hnědohlavých šlo o ptáky odchované v zajetí v australském chovném zařízení Priam Psittaculture Centre Research & Breeding, které ACTP nakoupilo za komerční ceny. Austrálie ale takovéto vývozy původních druhů zvířat pro komerční účely zakazuje. Výjimku mají pouze zoologické zahrady, které se ale musí zavázat, že se získanými zvířaty a jejich případnými odchovy nebudou obchodovat, maximálně je poskytnou nějaké jiné zoo v rámci chovného programu. ACTP sice má oficiální statut zoologické zahrady, nejde však o veřejně přístupnou zoo a není zapojeno do chovných programů s dalšími veřejnými zoologickými zahradami.

K TÉMATU: Australský Guardian obvinil ACTP z obchodování s ohroženými druhy papoušků

„Zjištění Guardianu vyvolává znepokojivé otázky ohledně dohledu nad vývozem původních druhů zvířat z Austrálie a due diligence prováděné mezinárodními orgány ochrany přírody u skupiny, která vlastní jednu z největších soukromých sbírek vzácných a ohrožených papoušků na světě,“ konstatuje HSI. „Je to stejná skupina, s níž se federální vláda začátkem letošního roku chlubila v případě zprostředkování dohody o daru 200 tisíc dolarů na projekt ochrany papouška zemního západního,“ dodala organizace. ACTP stejným způsobem financuje záchranné projekty i jinde na světě, vždy však této situace využívá ve vlastní prospěch, aby se souhlasem tamních vlád mohlo dovézt do Německa vzácné a v zajetí unikátní druhy papoušků, jako je amazoňan ohnivý, mnohobarvý, červenokrký nebo císařský.

Další australské dovozy ve sbírce ACTP: lori korunkový a papoušek rudobřichý naretský (Foto: ACTP)

Povolení k vývozu by neměla vydávat vláda, míní HSI

„Austrálie je, nebo alespoň byla, proslulá přísnými zákony o vývozu našich původních druhů zvířat. Ale díky novému vládnímu Projektu o ohrožených druzích se zdá, že vznikla cesta pro nový a nebezpečný obchodní model: vyvážíme ptakopysky do Spojených států, koaly do Velké Británie a papoušky do Německa bez hmatatelných přínosů pro jejich zachování ve volné přírodě. Je to velmi deprimující,“ říká Evan Quartermain. HSI proto vyzvala australskou federální ministryni životního prostředí Melissu Priceovou, aby se místo dalších povolení pro vývoz zvířat z Austrálie zasadila o jejich zachování ve volné přírodě přímo v Austrálii. Zejména pak aby zabránila ničení původních biotopů těchto zvířat.

ČTĚTE TAKÉ: Jak se dostali nedostupní kakaduové hnědohlaví z Austrálie do německého ACTP?

HSI požaduje, aby vláda a parlament v Austrálii přijaly nové zákony o ochraně přírody, které zajistí nezávislou kontrolu nad vývozy zvířat ze země. „Tyto nové zákony musí obsahovat klauzuli o novém nezávislém úřadu pro ochranu přírody, který bude zodpovědný za vydávání povolení k obchodování s volně žijícími živočichy, jež by měla být nezisková a pro vědecké účely,“ uvedla organizace ve svém prohlášení. HSI je největší nezisková organizace zaměřená na ochranu zvířat na světě. V Austrálii působí od roku 1994 jako pobočka americké Humane Society United States (HSUS). Organizace je aktivní ve více než 35 zemích světa, vlastní pobočky má v Evropě, Asii, Střední a Jižní Americe i Africe.

Úvodní foto: HSI / Jens Sohnrey
Předchozí článek

Australský Guardian obvinil ACTP z obchodování s ohroženými druhy papoušků

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 14. až 16. prosince 2018

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější