Australský Guardian obvinil ACTP z obchodování s ohroženými druhy papoušků

Unikátní dovozy papoušků z Austrálie do chovného zařízení německého Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) končí rozprodejem těchto ptáků, kteří jinak nejsou mimo Austrálii k sehnání. V rozsáhlém materiálu o tom informuje australská mutace britského deníku The Guardian, podle níž ACTP těsně před prvním dovozem ptáků z Austrálie (šlo o chovatelsky unikátní kakaduy hnědohlavé) požádala německé úřady o vydání licence pro zoologickou zahradu. Bez oficiálního statusu zoo by totiž ACTP nemohla žádné ptáky z Austrálie dovézt. Podle Guardianu se ale sdružení zároveň zavázalo, že s dovezenými papoušky nebude obchodovat. Praxe je ale podle listu jiná.
Redaktoři Guardianu získali důkazy o tom, že ACTP nabízelo k prodeji pár kakaduů hnědohlavých za 95 tisíc euro (v přepočtu 2,5 milionu korun), případně dva páry téhož druhu papoušků za 180 tisíc euro (4,7 milionu korun). Do doby, než ACTP získalo se souhlasem australské federální vlády prvních sedm kakaduů hnědohlavých, se v evropských chovech vyskytoval jediný pták tohoto druhu. Německé sdružení si první kakaduy dovezlo v říjnu 2015. Podle zjištění australského Guardianu následovaly další importy a celkem si ACTP od října 2015 do listopadu 2018 dovezlo z Austrálie na 232 papoušků. „Jde o více než 80 procent všech živých ptáků vyvezených z Austrálie za toto období,“ upozornil list.

Zakladatel ACTP Martin Guth, kurátorka Katrin Scholtyssek a předseda Československého Forpus klubu Martin Smrček na V.I.P. setkání chovatelů v českých Kozovazech v roce 2016 (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Austrálie nevyváží ptáky na prodej, pouze do zoo

Austrálie je proslulá přísným zákazem vývozu i dovozu živých zvířat. Výjimky uděluje pouze federální vláda a týkají se výhradně zoologických zahrad. Proto si ACTP v roce 2014, několik měsíců před prvním importem ptáků z Austrálie, požádalo o přidělení licence na provozování zoo. Podle Guardianu se ale jako zoologická zahrada nechová. Jeho hlavní chovné zařízení v Tasdorfu, vesnici 30 km vzdálené od Berlína, není přístupné veřejnosti, ani k tomu nemá vhodné podmínky, jako je veřejné parkoviště nebo zpevněná přístupová cesta. V dokumentaci, kterou ACTP loni předložilo německým orgánům životního prostředí, podle listu uvádí, že provozuje chovná zařízení v dalších pěti zemích včetně Nizozemska. Tamní pobočku podle Guardianu vede chovatel, který byl v roce 2015 odsouzen za nezákonné obchodování s ohroženými druhy exotických ptáků.

K TÉMATU: „Svatý grál“ chovatelů kakaduů míří do německého ACTP: získalo kakaduy hnědohlavé!

Novináři rovněž připomněli trestní minulost zakladatele a prezidenta ACTP Martina Gutha, který podle nich byl v roce 1996 odsouzen na pět let nepodmíněně za únos, vydírání a pokus o podvod a v roce 2009 za rok a osm měsíců za sedm podvodů. „V jednom případě Guth unesl dva muže a vyhrožoval jim, že jim usekne prsty, pokud nezaplatí vysoký obnos peněz,“ uvedl Guardian. „Na svoji minulost nejsem pyšný, ale byla to etapa mého života, během níž jsem se dozvěděl nejdůležitější věci o lidech a jejich chování. To je důvod, proč jsem dnes silný a proč dělám takové věci! (…) Pokud si někdo myslí, že by mě měly zastavit chyby, které se staly před 25 lety, mýlí se,“ reagoval Martin Guth na svém osobním profilu na Facebooku, kde zveřejnil odkaz na článek Guardianu.

Zástupci ACTP s Tony Silvou na kongresu EXOTA Olomouc 2018. Zleva: Martin Guth, Cromwell Purchase, Katrin Scholtyssek a Tony Silva (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Podmínkou dovozu mělo být veřejné vystavení

Guth však nijak nerozporuje informaci o prodeji dovážených ptáků a k žádné reakci se zatím neodhodlalo ani ACTP. Guardian upozorňuje, že před dovozem kakaduů hnědohlavých nebyli tito ptáci z Austrálie za dobu platnosti mezinárodní úmluvy CITES vyvezeni a poté se tak stalo pouze jednou (v roce 2017 došlo k vývozu sedmi ptáků na Kypr). Podobné to bylo s lorii korunkovými, které si ACTP z Austrálie dovezlo v roce 2017. V témže roce publikoval dánský chovatelský magazín Dansk Fuglehold článek o prvoodchovu těchto ptáků v Dánsku, v zařízení provozovaném ACTP. Podle Guardianu ale toto zařízení není oficiální zoologickou zahradou, a tak do něj německé ACTP nemohlo lorie korunkové legálně převézt.

ČTĚTE TAKÉ: Další rarity v chovu německého ACTP: lori korunkový, lori žíhaný a papoušek rudobřichý naretský

„Jméno ředitele tohoto zařízení se neobjevuje v seznamech zoologických zahrad registrovaných v Dánsku. Z Austrálie byli vyvezeni už jen čtyři další loriové korunkoví, a to v roce 2017 na žádost zoologické zahrady ze Španělska,“ uvedl list. Guardian také upozorňuje, že součástí vývozních povolení pro ACTP z Austrálie byla podmínka, že ptáci budou veřejně vystaveni v zařízení, které je volně přístupné veřejnosti a že vyvážení ptáci ani jejich potomci nesmí být předmětem obchodování, pouze výměn mezi zoologickými zahradami. „Soukromé zprávy ze sociálních sítí ale odhalují, že původní australští ptáci pocházející zřejmě z ACTP byli nabízeni k prodeji za stovky tisíc dolarů,“ konstatuje Guardian.

Kurátorka německého ACTP Katrin Scholtyssek přiblížila na setkání v Kozovazech v roce 2016 plány s návratem ary škraboškového do volné přírody v Brazílii (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Německé úřady nepovažují prodeje za nelegální

Německá federální agentura ochrany přírody na novinářský dotaz uvedla, že si je vědoma těchto nabídek k prodeji papoušků dovezených z Austrálie, ale neshledává na nich nic nelegálního. Ptáci mají patřičné dokumenty a byli oficiálně a legálně dovezeni do Německa, nic tedy nebrání tomu, aby s nimi ACTP mohlo obchodovat. Australská vláda, která vydává povolení k vývozu původních druhů zvířat mimo kontinent, byla podle Guardianu opakovaně upozorněna na porušování pravidel ze strany ACTP, přesto německému sdružení vydávala další povolení – poslední 12. listopadu letošního roku na vývoz dalších 64 ptáků. List také upozorňuje, že se ACTP soustředí na druhy, které v Austrálii nejsou ohroženy a nepotřebují udržovat umělé populace v zajetí, nýbrž jde o papoušky, kteří se v evropských chovech vůbec nevyskytují a jsou tedy soukromými chovateli velmi cenění.

NAPSALI JSME: Německé ACTP si dovezlo další kakadu hnědohlavé z Austrálie. Už má 10 párů

Jde například o papoušky rudobřiché naretské, které si ACTP dovezlo v roce 2017 a letos údajně plánovalo další zásilku. Tento poddruh papouška rudobřichého se u evropských chovatelů vůbec nevyskytoval, v Austrálii však jde o naprosto běžný druh, který není ohrožen. V říjnu 2017 obdržely úřady v Austrálii a Německu zprávu od sekretariátu CITES ve Švýcarsku, podle níž nejmenovaný informátor varoval před plánovaným odchytem papoušků rudobřichých naretských v australské poušti Nullarbor. Ptáci měli být určeni pro ACTP. „Informace naznačují, že ptáci mají být vyvezeni do Německa za účelem veřejného vystavení v zoo, ale ve skutečnosti budou prodáváni bohatým evropským chovatelům,“ upozornil sekretariát CITES.

Simon Degenhard u přepravek s kakaduy hnědohlavými na mezinárodním letišti v Sydney, říjen 2015 (Foto: ACTP & Simon Degenhard)

Kontrola v ACTP neshledala žádné chyby

Na základě všech těchto obvinění provedly německé úřady na podzim 2017 kontrolu v chovném zařízení ACTP, při níž neshledaly žádné nesrovnalosti a nezjistily informace o nezákonném obchodování s ohroženými druhy. ACTP následně v prosinci 2017 uzavřela dohodu se západoaustralskou vládou o finanční podpoře záchranného projektu zaměřeného na papoušky zemní západní. Sdružení poskytne 200 tisíc dolarů na ochranu tohoto druhu. Po upozornění Guardianu, že peníze pochází od sdružení, které vede člověk s bohatým trestním rejstříkem, reagovalo západoaustralské ministerstvo životního prostředí prohlášením, že se nebude snažit uzavřít partnerství s usvědčeným zločincem.

K VĚCI: ACTP přispělo 200 tisíci dolary na ochranu a reintrodukci papouška zemního západního v Austrálii

ACTP letos čelilo silné kritice i kvůli vývozu vzácných karibských amazoňanů červenokrkých a císařských z ostrova Dominika postiženého hurikánem. Ptáky, kteří byli údajně určeni pro vypuštění do volné přírody, si ACTP odvezlo soukromým letadlem na ostrov Svatá Lucie a odtud pravidelnou linkou do Německa. Teprve po vývozu ohrožených amazoňanů začaly na veřejnost prosakovat informace, že k němu došlo bez patřičného povolení oddělení CITES na ostrově Dominika. ACTP reagovalo rozsáhlým dokumentem, v němž vysvětlovalo svůj záměr vytvořit silnou záložní populaci obou druhů papoušků mimo Karibik, který pravidelně sužují ničivé hurikány. Podobným způsobem v minulosti ACTP získalo i další vzácné karibské amazoňany ohnivé a mnohobarvé.

Daniel Gowland z Priam Psittaculture Centre Research & Breeding (PPC) asistuje při výstupní kontrole vyvážených kakaduů hnědohlavých na mezinárodním letišti v Sydney (Foto: ACTP & Simon Degenhard)

ACTP fakticky rozhoduje o osudu arů škraboškových

Německé sdružení je od letošního roku držitelem drtivé většiny arů škraboškových, v přírodě vyhynulých brazilských papoušků, kteří se ve volné přírodě vyskytovali do roku 2000. ACTP momentálně chová 142 ze 159 arů škraboškových zapojených do záchranného programu tohoto druhu. Dalších zhruba 20 ptáků vlastní soukromí chovatelé ve Švýcarsku. ACTP původně vlastnilo také asi dvacítku arů škraboškových, letos ale obdrželo 120 ptáků od katarské záchranné stanice Al Wabra, jejíž majitelé se rozhodli chov vzácných ptáků ukončit. Další osud ary škraboškového je tak nyní v rukou ACPT, potažmo Martina Gutha, který v minulosti prosadil zapojení ACTP do záchranného programu vedeného brazilskou vládou.

SOUVISEJÍCÍ: V záchranném programu arů škraboškových je 159 ptáků, z toho 142 v německém ACTP

Proti účasti ACTP na záchranném projektu arů škraboškových tehdy protestoval Loro Parque, který ary škraboškové také choval a dařilo se mu je rozmnožovat. Brazilská vláda se poté rozhodla Loro Parque všechny ary škraboškové odebrat. Část ptáků skončila v ACTP, část v katarské Al Wabře a část v Brazílii. Koordinátoři záchranného projektu připravují návrat arů škraboškových do volné přírody, na němž by se mělo ACTP výrazně podílet. Sdružení zatím vyčlenilo první skupinu zhruba 20 ptáků, které připravuje na převoz do Brazílie. Mezitím poskytlo jeden pár těchto papoušků do belgické zoologické zahrady Pairi Daiza a jednu samici do ptačího parku Jurong Bird Park v Singapuru.

Úvodní foto: Koláž The Guardian
Předchozí článek

Papoušci a zima: pouštět ven, nebo ne?

Dálší článek

Ochránci žádají parlamentní vyšetřování vývozů papoušků z Austrálie do německého ACTP

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější