Další rarity v chovu německého ACTP: lori korunkový, lori žíhaný a papoušek rudobřichý naretský

Unikátní sbírka vzácných a v Evropě téměř nechovaných papoušků, kterou spravuje německé Sdružení pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP), se rozšířila o další raritní ptáky z Austrálie. ACTP si pořídilo lorie korunkové, lorie žíhané a papoušky rudobřiché naretské. Ve všech třech případech jde o papoušky, kteří se v evropských chovech takřka nevyskytují. Například lori korunkový je ve sbírkách několika málo chovatelů v celé Evropě a do České republiky nebyl nikdy dovezen. Jeho cena je ohromující, pohybuje se v průměru okolo 15 až 20 tisíc euro za jedince, tedy v přepočtu milion korun za pár.
ACTP nezveřejnilo, kolik ptáků a odkud si dovezlo. Z fotografií, které umístilo na svoji oficiální stránku na Facebooku, ale vyplývá, že jde o nejméně pět párů (na jednom snímku je osm jedinců, na druhém je jich dokonce jedenáct). „Rádi bychom vám představili nový druh v ACTP. Tito roztomilí loriové korunkoví se právě stali součástí rodiny ACTP…“ napsalo ke snímkům sdružení. Paradoxní je, že lori korunkový není ve své domovině nikterak vzácný, a to jak v přírodě, tak mezi chovateli. Jeho chov je jednoduchý a poměrně dobře se rozmnožuje. Protože však platí zákaz vývozu původní fauny z Austrálie, mimo tento kontinent se lori korunkový prakticky nevyskytuje.

Lori žíhaný v chovu německého ACTP (Foto: ACTP)

ACTP hlásí další letošní mládě ary kobaltového

Totéž by se dalo říci i o lori žíhaném, další novince ve sbírce ACTP. Mimo svou domovinu se tento druh chová rovněž pouze ojediněle. Několik párů už po delší dobu odchovává mláďata na Novém Zélandu. Dostal se dokonce i do Evropy, kde se ho podařilo v jednom německém chovu odchovat. Je také v privátním chovu v Portugalsku. Vyskytl se také v českých chovech, ovšem poslední samice údajně nedávno uhynula a nyní není u českých chovatelů zastoupen. Lori žíhaný také nepatří mezi ohrožené druhy a jeho vzácnost spočívá spíš v minimální počtu jedinců chovaných v Evropě. Naopak v Austrálii patří mezi četněji chované lorie, přičemž úspěšnost odchovů je podobná jako u dalších zástupců rodu Trichoglossus.

K TÉMATU: První odchov ary kobaltového v Německu: ACTP slaví úspěch 18 měsíců po získání chovného páru

Třetí novinkou v chovu německého ACTP je papoušek rudobřichý naretský. Tento poddruh papouška rudobčichého patří rovněž mezi chovatelské rarity, většina chovatelů papoušků rudobřichých jej na vlastní oči ještě nespatřila. Od nominátní formy se tento poddruh odlišuje zcela žlutým břichem bez charakteristické rudé skvrny. Je také výrazně menší. Stejně jako v případě loriů korunkových a žíhaných nejde o ohrožený druh, vzácný je spíše z chovatelského hlediska. ACTP se rovněž na Facebooku pochlubilo dalším letošním odchovem arů kobaltových. Zveřejnilo video, na kterém je uměle dokrmované mládě, které pomalu obrůstá peřím. Podle sdělení ACTP jde o samce.

Další dvě novinky ve sbírce ACTP: lori korunkový a papoušek rudobřichý naretský (Foto: ACTP)

Úvodní foto: ACTP
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 5. až 7. května 2017

Dálší článek

Zoo v americkém Indianapolis trénuje tři skupiny arů pro volný let po celém areálu zahrady

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější