Zoo v americkém Indianapolis trénuje tři skupiny arů pro volný let po celém areálu zahrady

UVNITŘ VIDEO – Nejen čeští chovatelé velkých druhů arů – domácích mazlíčků propadli volnému létání papoušků. Zoologická zahrada v americkém Indianapolis trénuje tři skupiny arů, které budou od 27. května pravidelně šestkrát denně přelétat přes celý areál zoo do nového pavilonu určeného právě pro tyto velké jihoamerické papoušky. „Šestkrát denně budou tito ptáci létat do tohoto pavilonu a nad zoologickou zahradou budou dělat opravdu velké okruhy,“ uvedla pro televizní stanici CBS Katelyn Ferringerová, cvičitelka arů. „Budou si moci létat, kam chtějí, takže návštěvníci se s nimi budou moci setkat opravdu zblízka,“ dodala.
Nová atrakce ponese název „Velkolepí arové“. Papoušci jsou momentálně v polovině svého výcviku, kdy se učí volně pohybovat po různých částech zoo. Trénink zahrnuje přistávání na speciálně vytvořených bidlech postavených na vysuté plošině, která mají imitovat stromy a ošetřovatelé zoo je různě přesouvají. „Začínali jsme tak, že jsme jim plošinu s pamlsky postavili přímo před okno ubikace, ze které jsme je vypouštěli. Arové na ni jen přelétli, vzali si ořech a odlétli zase zpátky. Postupně jsme plošinu posouvali dál a dál,“ líčí Katelyn Ferringerová. Nakonec se papoušci naučí létat do dvoupatrového otevřeného pavilonu, který bude určen právě pro ně.

Létat bude sedm druhů, i ara hyacintový

„Struktura pavilonu u vás vzbudí pocit, že se nacházíte pod lesním baldachýnem,“ přiblížila mluvčí indianopoliské zoo Carla Knappová. Zoo zde bude pořádat přednášky o ohrožených druzích arů. Do projektu bude zapojeno 51 papoušků rozdělených do tří skupin pojmenovaných Racers, Pacers a Pit. Vedle obvyklých arů araraun a arů zelenokřídlých se mezi volnoletci objeví i arové vojenští, arové zelení, arové arakangy, arové kaninda a arové hyacintoví. Zoologická zahrada počítá s tím, že si papoušci čas od času udělají „výlet“ i za hranice areálu zoo. „Lidi by nemělo překvapit, když na ary narazí v centru města nebo širokém okolí,“ uvedla mluvčí zoo.

K TÉMATU: Jak vybrat vhodné místo pro volné létání papoušků?

„Snažíme se hledat nové a vzrušující věci, které lidé nikdy předtím neviděli. Většina našich návštěvníků v životě neuvidí tyto ptáky létat v deštném pralese,“ vysvětluje Carla Knappová. „Zprostředkování tohoto zážitku je důležitým způsobem, jak tyto lidi zapojit do procesu ochrany přírody.“ Zoo bude návštěvníky informovat o hrozbách, s nimiž se musí arové potýkat v přírodě, zvláště pak o ničení jejich původních biotopů a mezinárodním obchodu s ohroženými druhy. Arové v indianapoliské zoo budou mít stálou expozici v lesní části zoo. Před každým jejich vypouštěním zahrada dopředu upozorní návštěvníky rozhlasem, aby umožnila zájemcům přijít včas do druhého patra nového pavilonu papoušků, kam arové po vypuštění zamíří.

Úvodní foto: Angela Bisher
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..