Lori korunkový (Glossopsitta porphyrrocephala)

Lori korunkovýNejatraktivněji zbarvený lori rodu Glossopsitta, kterého byste ale v evropských chovech hledali marně, což platí i o dalších oblastech mimo jeho rodnou Austrálii. Celkově je zbarven modrozeleně, čelo je žlutooranžové, oblast nad okem a uzdička jsou červenější. Temeno má tmavě purpurové, příuší oranžové se žlutým nádechem, zbytek hlavy je žlutozelený. Břicho od hrdla přes prsa je bledě modré, boky, holenní peří a spodní krovky ocasní žlutozelené, vespod ohbí křídel se žlutými skvrnami. Horní část zad a týl jsou bronzově hnědé se zeleným nádechem, ocas zelený, na vnější straně oranžově červený. Zobák má černý, oko hnědé, běhák šedý. Dorůstá délky 15 cm a hmotnosti do 60 g.

Ve volné přírodě se vyskytuje v jihozápadní a jihovýchodní části Austrálie, naopak na Tasmánii, kde žijí zbylé dva druhy rodu Glossopsitta, chybí. Podle mezinárodní organizace BirdLife International byl uměle vysazen i v okolí Brisbane na východní podbřeží Austrálie. V místě svého výskytu je považován za běžného, početnost jeho populace nijak nekolísá. Je zajímavé, že dvě od sebe izolované původní populace na jihozápadu a jihovýchodu Austrálie jsou od sebe vzdáleny přes 1 500 km, přesto se ptáci nijak neliší a nebyli rozděleni na dva poddruhy. V Červené knize ohrožených živočichů IUCN je veden v nejnižší kategorii „nejméně znepokojivý“ (LC).

Chov v zajetí

V současné době jej nechová nikdo v Evropě a za raritu je považován i ve Spojených státech nebo Africe. Častěji je zastoupen pouze u australských chovatelů (Austrálie před mnoha lety zakázal vývoz původní fauny a tudíž není legální možnost tyto ptáky z jejich domoviny získat). Není tedy divu, že k světovému prvoodchovu v zajetí došlo právě v Austrálii, a to v roce 1936. Ve třicátých letech minulého století ho rozmnožili i chovatelé v USA a Anglii. Nyní je výhradní doménou australských chovatelů, kteří je bez problémů chovají i ve společnosti astrildů a neofém.

Lori korunkový má pohlavně dospívat už ve věku půl roku, hnízdí však „až“ v jednom roce. Chovat lze jak ve voliérách, tak v klecích o rozměrech alespon 150 x 90 x 90 cm. Stejně jako ostatní druhy loriů vyžaduje speciální krmnou směs pro lorie, která se ředí vodou a nahrazuje přírodní nektar. Dále by měl mít denně přísun čerstvého ovoce a zeleniny, rostlinných i živočišných bílkovin. V Austrálii se podařilo odchovat skořicovou mutaci tohoto papouška.

Dostupnost a cena

Prakticky nedostupný druh, není jasné, zda jej vůbec chová někdo v Evropě. Do České republiky nebyl nikdy dovezen.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..