ACTP přispělo 200 tisíci dolary na ochranu a reintrodukci papouška zemního západního v Austrálii

UVNITŘ VIDEO – Memorandum o vzájemné porozumění a spolupráci při ochraně kriticky ohroženého papouška zemního západního podepsalo německé Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) a australský Úřad pro biologickou rozmanitost a ochranu přírody (DBCA). Součástí spolupráce je i finanční dar 200 tisíc australských dolarů (v přepočtu 3,4 milionu korun), který ACTP vynaloží v následujících dvou letech na přímou ochranu tohoto druhu. Podle předsedkyně skupiny pro zachování ohrožených druhů ptáků na jižním pobřeží Austrálie Sarah Comerové budou prostředky využity na chovný program papouška zemního západního v Zoo Perth, která jej jako jediná na světě drží v zajetí.
„Zároveň je použijeme na obnovu volně žijících populací na jižním pobřeží a také na studium a zlepšení našich vědomostí o tomto druhu,“ dodala Comerová. Za neocenitelnou pomoc označila financování programu reintrodukce ptáků odchovaných v zajetí zpět do volné přírody. „Velmi nás těší, že zahraniční organizace nabízejí pomoc s dlouhodobou ochranou ohrožených zvířat jako je papoušek zemní západní,“ dodala. Kriticky ohrožený pták obývá národní park Cape Arid a přilehlou přírodní rezervaci Nuytsland. Početnost jeho populace se odhaduje na méně než 150 jedinců. Papoušky zemní západní, kteří podobně jako papoušci noční hnízdí na zemi, ohrožují zdivočelé kočky, lišky a další predátoři.

Unikátní video z jediného chovu papoušků zemních západních na světě v Zoo Perth:

Německé sdružení poradí s chovem

DBCA koordinuje projekty na eliminaci zdivočelých koček a lišek v oblastech výskytu papouška zemního západního a také program na boj s požáry lučních biotopů, které tento pták obývá. ACTP bude s ochránci přírody v Austrálii sdílet svoje zkušenosti, které získalo při chovu ohrožených druhů papoušků, včetně v přírodě vyhynulého ary škraboškového. Podle Sarah Comerové získal DBCA finanční dar nejen od ACTP, ale také od podporovatelů přímo ze Západní Austrálie. „Posledních několik měsíců jsme neuvěřitelně tvrdě pracovali na tom, abychom získali dalších 30 tisíc dolarů na program obnovy druhu a podpořili úsilí týmu DBCA,“ uvedla Comerová.

K TÉMATU: Světová premiéra: Zoo Perth uskuteční první pokus o chov papoušků zemních západních v zajetí

ACTP se v minulosti podařilo s australskou vládou vyjednat legální vývoz několika druhů papoušků do Evropy. Šlo například o chovatelsky extrémně vzácné kakadu hnědohlavé, které se sdružení podařilo následně rozmnožit, a několik druhů méně známých loriů. Svého času ACTP rovněž uvažovalo o zapojení do záchranného programu neofémy oranžovobřiché, aktuálně nejohroženějšího papouška světa, který dosud žije ve volné přírodě. Sdružení rovněž chová kakadu palmové, žlutouché a bělouché. Letos si dovezlo z Indonésie i několik druhů rajek. Nejvíc se ovšem proslavilo chovem a odchovem arů škraboškových a kobaltových, ale také chovem amazoňanů ohnivých a mnohobarvých.

Úvodní foto: Zoo Perth
Předchozí článek

Papoušek žako v testu inteligence předčil čtyřleté děti. Podívejte se, jak

Dálší článek

Ničivý požár v San Diegu zlikvidoval ptačí farmu, uhořelo v ní 10 000 drobných exotů a papoušků

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější