Ničivý požár v San Diegu zlikvidoval ptačí farmu, uhořelo v ní 10 000 drobných exotů a papoušků

UVNITŘ VIDEO – Zřejmě nejtragičtější požár v historii zlikvidoval největší ptačí farmu v americkém San Diegu. Na pozemku tchajwansko-americké rodiny Yangových ve čtvrti West Lilac žilo ve voliérách a klecích na 10 tisíc drobných exotů a menších druhů papoušků. Takřka všichni uhořeli 7. prosince během rozsáhlého požáru zvaného „Lilac Fire“, s nímž sandiegští hasiči bojovali deset dní. Farma se bohužel nacházela v místě, kudy si oheň razil cestu a zničil území o rozloze 4 100 akrů. Yangovi přišli o celou farmu, tři automobily, osobní věci, krmivo a další chovatelské potřeby pro ptáky, informoval deník Taiwan News.
Yangovi se do Spojených států přistěhovali v osmdesátých letech minulého století. Podle dcery majitele farmy Jenni Southwellové bylo chovné zařízení jedním z největších komerčních chovů ptáků v USA. Na začátku byla jediná voliéra, kterou si Yangovi postavili v roce 1981 a chovali v ní celou řadu menších exotických ptáků, které dodávali do obchodů s domácími mazlíčky. Šlo o chůvičky, amadiny, kanáry, korely a alexandry. Jenni Southwellová byla na farmě v době, kdy požár dorazil do čtvrti West Lilac. Její mladší bratr se podle televize ABC10 News pokoušel otevřít klece a voliéry, aby ptáci mohli před ohněm uletět, ale neměl dostatek času, takže se mu podařilo vypustit jen několik málo opeřenců.

Chovatelé postaví novou farmu

Někteří ptáci sice požáru unikli, ale Jenni Southwellová se domnívá, že téměř všichni uhořeli. „Celý týden jsem kvůli tomu nemohla spát. Opravdu se to stalo?“ ptala se sama sebe. Majitelé ptačí farmy, Jennini rodiče, byli v době požáru na Tchaj-wanu. Ihned se vrátili domů a zorganizovali sbírku na obnovu farmy. S nepřízní osudu se museli potýkat již přede dvěma lety, kdy Jennina marka onemocněla rakovinou. Nyní se Yangovi snaží prostřednictvím portálu GoFundMe vybrat dostatek peněz na stavbu nového chovného zařízení. „Moje matka přede dvěma lety vyhrála souboj s rakovinou, ale stálo jí to hrozně moc peněz za léky a další léčbu. Obnova domova a farmy bude další nákladnou záležitostí,“ říká Jenni Southwellová.

K TÉMATU: Papoušci záchranáři: množí se případy, kdy ochočení ptáci varovali majitele před požárem

Yangovi potřebují kromě nového domova i auto a základní vybavení domácnosti. Požárem přišli prakticky o všechno. Nejsou však jediní. Oheň zasáhl na 157 pozemků a přímo ohrozil 64 lidí. Zánik ptačí farmy ale představoval pro její zakladatele opravdovou tragédii. „Moji rodiče zasvětili svůj život péči o ptáky, ať už se jednalo o krmení, ošetřování nemocných nebo péči o zraněné jedince. Ztráta našich milovaných ptáků byla tou nejhorší součástí této tragédie,“ popsala dcera Yangových ve výzvě k veřejné sbírce na portálu GoFundMe. V době vzniku tohoto článku sbírka probíhala osmým dnem, zapojilo se do ní 69 lidí, kteří věnovali 6 112 dolarů z cílové částky 20 tisíc dolarů.

Úvodní foto: GoFundMe
Předchozí článek

ACTP přispělo 200 tisíci dolary na ochranu a reintrodukci papouška zemního západního v Austrálii

Dálší článek

Ararauna.cz přeje veselé Vánoce a šťastný nový rok 2018!

One Comment

  • No to si měl vzít auto a týden dovolený když chtěl otevřít klece kde je 10 000 exotú no takovej malochovatel

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější