Ararauna.cz přeje veselé Vánoce a šťastný nový rok 2018!

Milí čtenáři, rok se nám přehoupl jako nic a opět jsou tu Vánoce. Věříme, že se vám letošní chovná sezóna vydařila a pokud náhodou ne, že ta následující bude o poznání lepší. Chovatelství je krásné v tom, že nikdy nevíte, s čím můžete počítat a jak se vašim opeřencům bude dařit. Je to o neustálém sebevzdělávání a inspiraci od dalších chovatelů, k čemuž se snažíme přispět i my reportážemi z návštěv u chovatelů a velkými rozhovory. Můžete se na ně těšit i v příštím roce – doufejme, že ve větší míře než letos. Z ohlasů a návštěvnosti jednotlivých článků na Ararauně totiž vyplývá, že vás tyto typy článků zajímají nejvíce.
Bodují však i starší texty, takže pokud bychom vytvořili žebříček deseti nejúspěšnějších článků letošního roku, vypadal by takto:

1. Jak správně sušit vlašské ořechy a kdy už jsou připraveny pro uskladnění?
2. Kde inzerovat nákup nebo prodej papoušků? Přehled nejlepších chovatelských webů v Evropě
3. Časopis Papoušci vyhrožuje serveru Ararauna.cz kvůli fotografiím, na kterých se Alena Winnerová „málo směje“
4. Co byste měli vědět předtím, než si domů pořídíte aru
5. Na návštěvě u Zdeňka Špalka, nejznámějšího chovatele arů v Česku
6. Co to je CITES a které druhy papoušků musí mít registraci?
7. Stavíme voliéry pro papoušky (1.): Volba správného umístění a typu stavby
8. Proč se v Lázních Toušeň utráceli papoušci a za jakých okolností se to může opakovat jinde?
9. Biopark Štít u Chlumce nad Cidlinou vyzkoušel průchozí voliéru s ary, kakadu, žaky i amazoňany
10. Pozor na plíseň u ořechů, může být silně karcinogenní!

Letošek se mezi chovateli papoušků zapsal také jako rok, kdy byly oba druhy žaků zařazeny do první přílohy CITES, mezinárodní úmluvy o obchodování s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin. Tématu jsme se na našich stránkách podrobně věnovali, ale stále bohužel platí, že řada majitelů žaků, zejména pak domácích mazlíčků, o nové povinnosti registrace těchto papoušků neví. Ukazuje se totiž, že informovat pouze v chovatelských periodikách nestačí, protože žaky vlastní i lidé, kteří se jinak o chovatelství jako takové nezajímají. Doufejme, že stát nepřikročí k represím, které sliboval před zavedením povinných registrací žaků a že se nedočkáme situace, kdy záchranná centra CITES budou praskat ve švech, plná zabavených žaků…

Ani redakce Ararauny chovatelsky nezahálela…

Dalším stěžejním tématem letošního roku byla ptačí chřipka, která Českou republikou prošla v prvním pololetí a částečně se dotkla i chovatelů papoušků. Je možné, že se tato situace bude opakovat i v následujícím roce, protože již nyní některé evropské státy hlásí ohniska aviární influenzy. Buďme však rádi za letošní zkušenost, která vedla k několika nestandardním a kritizovaným krokům krajských veterinárních správ, jež by se už nemusely opakovat. Jak už v říjnu vyzývala centrální Státní veterinární správa, chovatelé veškerého ptactva by měli především myslet na prevenci.

Našim slovenským kolegům ke konci letošního roku přibyla povinnost opatřovat si kroužky CITES výhradně od Slovenské agentury ochrany přírody a nikoli od výrobců v České republice, jak tomu bylo doposud. V neposlední řadě pak také proběhla ceká řada tradičních výstav exotického ptactva v čele s Exotikou v Lysé nad Labem či každoroční setkání vyznavačů volného letu papoušků na Krásném u Šumperka. V novém roce nás čeká nejenom Exotika, ale po roční přestávce také Exota Olomouc, letos doplněná o mezinárodní seminář pro chovatele papoušků. Vystoupí na něm odborníci zvučných jmen z celého světa, takže si tuto možnost určitě nenechte ujít, zvláště když bude za humny!

S Araraunou a jejími články se budete v příštím roce setkávat tradičně každý všední den. Mezi svátky s námi počítejte od středy 27. do pátku 29. prosince a poté pravidelně od 2. ledna.

Těšíme se na vás – PF 2018 a chovu zdar!
Předchozí článek

Ničivý požár v San Diegu zlikvidoval ptačí farmu, uhořelo v ní 10 000 drobných exotů a papoušků

Dálší článek

Brazilci vrátí do přírody 140 nelegálně chovaných amazoňanů modročelých a oranžovokřídlých

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější