Exotika 2017 v Lysé nad Labem vystavuje poprvé v Česku rajku, k vidění jsou i tukani, arové a kakadu

UVNITŘ FOTOGALERIE A VIDEA – Unikátní rajku královskou mohou spatřit návštěvníci výstavy Exotika 2017, která ve středu začala na Výstavišti Lysá nad Labem a potrvá až do neděle 29. října. Je to vůbec poprvé v historii výstav exotického ptactva v České republice i v bývalém Československa, kdy lze veřejně spatřit tohoto vzácného opeřence. Rajka královská je nejmenší ze všech rajek, délka těla dosahuje bez charakteristicky dlouhých ocasních per 16 cm. Na Exotice je vystaven samec, který má výrazně červené zbarvení hlavy, černý proužek na krku, bílé břicho, červená křídla a výrazně modré nohy. Voliéra s tímto vzácným ptákem se nachází v hale A2 přímo naproti vchodu.
Oficiálně rajku na Exotice vystavuje předseda Klubu přátel exotického ptactva (KPEP) a garant exotářské části výstavy Ladislav Žoha, ve skutečnosti však patří jinému chovateli. „Rajku vystavuji já, protože ji mám v péči. Skutečný majitel si přeje zůstat v anonymitě,“ vysvětlil šéf KPEP v rozhovoru pro server Ararauna.cz. Ve stejné hale jako rajku mohou návštěvníci obdivovat dalšího vzácně chovaného exotického ptáka, africkou vidu límcovou. Černý pták zaujme především svým předlouhým ocasem, který je násobně delší než zbytek těla. Vida patří mezi snovačovité a pochází z Afriky, na rozdíl od zmíněné rajky, jejíž domovinou je Papua – Nová Guinea. Vidu na Exotice vystavuje Tomáš Skuhrovec.

Voliéra s nejvzácnějším exotem na letošní Exotice se nachází v hale A2 vedle sekce bodovaného ptactva (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Samec rajky královské s jednom z mála okamžiků, kdy nebyl v pohybu (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Rajka královská patří mezi nejmenší zástupce rajek, pochází z Papuy – Nové Guiney (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Další vzácností na letošní Exotice je africká vida límcová (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Zvědaví návštěvníci v sekci bodovaného ptactva v hale A2 (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Expozice bodovaných agapornisů (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Ledňáci obrovští v hale B, kde organizátoři vytvořili zcela identickou kopii reálného lesa (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Hned u vchodu do hlavní haly C je klec s mladým párem bílých lvů (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Pohled na halu C v den zahájení Exotiky 2017, kdy bývá obvykle nejmenší návštěvnost (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Čestmír Drozdek, který na Exotice 2017 vystavuje tukany rudozobé, se zdraví s vydavatelem časopisu Nová Exota Janem Sojkou (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Velké papoušky vystavuje společnost Laguna

Milovníci papoušků na výstavě Exotika 2017 ocení jako každoročně především osazenstvo největší haly C. Letos jsou zde voliéry postaveny poněkud řidčeji než v předchozích letech, každý si tu ale přijde na své. Hale dominuje velká síťová voliéra s papoušky rodu Ara, Kakadu a s amazoňany, konkrétně papoušky ze společnosti Laguna, která se stará o opuštěné a nechtěné domácí mazlíčky. Z arů jsou v této voliéře vidět arové ararauna, Lagunou nedávno získaný mladý ara zelenokřídlý s defektem zobáku a kříženec ary zelenokřídlého a ary ararauny zvaný ara harlekýn. Kakaduy zastupují výhradně bílé druhy – kakadu žlutočečelatý, kakadu bílý, kakadu inka a kakadu Gofinnův. Poslední dva jmenované získala Laguna rovněž teprve nedávno.

ROZHOVOR: Ladislav Žoha: Desátý ročník výstavy Exotika 2017 nabídne pelikány, rajku, arakangy a kakadu inka

Přímo na stánku společnosti Laguna jsou v kleci dvě ručně dokrmovaná a již zcela opeřená mláďata arů ararauna. Z menších arů jsou pak na dvou místech v hale C – u stánku e-shopu Loro-shop.cz a ve voliéře poblíž restaurace – arové marakány, u stánku KPEP a také v menších klecích postavených okolo palmy je pak vůbec nejmenší zástupce arů, ara červenoramenný. Vlastní síťovou voliéru mají na Exotice dva arové arakanga. Jde o ochočený pár papoušků pražského chovatele Vency Froňka vycvičený na volné létání. Na Exotice se ale volné lety konat nebudou, protože arové by poplašili další papoušky a ptáky ve voliérách a nemuselo by to dobře dopadnout. Venca Froněk na výstavu zapůjčil také amazoňana pomoučeného, který obývá velkou proletovou voliéru s papoušky ze společnosti Laguna.

Klece s drápkatými opicemi a za nimi velká proletová voliéra pro papoušky společnosti Laguna (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Zvědavý kakadu žlutočečelatý (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Mladého aru zelenokřídlého vystavuje rovněž společnost Laguna, která se ho ujala teprve před několika týdny (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Slečna Alena má ráda divočinu (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Kakadu bílý při procházce po bidle v proletové voliéře (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Někdy to je na Exotice nuda i pro papoušky – amazoňan pomoučený (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Společnost Laguna letos nově vystavuje také kakadua inku (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Zdeněk Vandělík a Antonín Hnízdil vystavují na Exotice každoročně (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Proletovou voliéru v hale C obývá i tento kakadu Goffinův (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Nechybí ani kříženec velkých arů – ararauny a zelenokřídlého – zvaný „harlekýn“ (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Rarity? Amazónek červenohlavý a aratinga aztécký

Z amazoňanů jsou ve stejné voliéře ještě amazoňani oranžovokřídlí a na stánku Laguny jsou v kleci ještě dva papoušci žako. Na amazoňany návštěvníci narazí i v bednových klecích s jihoamerickými papoušky poblíž skupiny voliér s australskými druhy. Konkrétně jde o amazoňany modročelé a žlutolící. Ve stejných klecích je také mladý pár vzácných amazónků červenohlavých, jediného druhu amazónka zařazeného do CITES I, kterého vystavuje šéfredaktor a vydavatel časopisu Nová Exota Jan Sojka. Zdeněk Vandělík a další chovatelé dodali na Exotiku kolekci sedmi druhů aratingů, z nichž jsou rozhodně nejzajímavější a nejvzácnější aratingové aztéčtí a kaktusoví.

MINULÝ ROČNÍK: Exotika 2016 v Lysé nad Labem vystavuje ary kanindy, plameňáky či zoborožce

Z australských středně velkých papoušků je na Exotice takřka kompletní sestava dostupnějších druhů: papoušek královský, červenokřídlý, nádherný, kouřový, Alexandřin. Většinu z nich vystavuje Jiří Mach. Kompletní sestavu neofém na Exotiku dodal specialista Jan Cvrček. Kromě jeho oblíbených neofém modrokřídlých jde i o neofémy ozdobné (včetně několika mutací), modrohlavé, tyrkysové a bourky. Lorie letos zastupují pouze dva druhy: v menší kleci jsou vystavovaní loriové tříbarví, ve větší voliéře je pak skupina loriů horských společně s latamy vlaštovčími a holuby chocholatými. Po třech druzích jsou v Lysé agapornisové (růžohrdlý, Fischerův a škraboškový) a papoušíčci (brýloví, žlutolící a šedokřídlí).

Stánek časopisu Nová Exota v hale C (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Na Exotice jsou letos dva druhy loriů. Jde o lorie tříbarvé… (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
… a lorie horské, který obývají voliéru s latamy vlaštovčími a holuby chocholatými (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Dva papoušci, kteří se mohou reálně potkat i v přírodě: latam vlaštovčí a lori horský (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Ručně dokmovaná mláďata arů araraun na stánku společnosti Laguna v hale C (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Nejmenší z arů, ara červenoramenný zvaný též „nobiliska“ (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Mezi nenápadné zajímavosti Exotiky 2017 patří i tito tirikové zelení (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Návštěvníci obdivují pár arů arakang (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Arakangy na výstavu zapůjčil Venca Froněk ze skupiny Uzavřená křídla. Jde o papoušky, s nimiž majitel praktikuje volné látání. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Vzácní amazónci červenohlaví (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Skupinka mláďat amazónků modrohlavých (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Mezi chovatelské rarity na Exotice 2017 patří i aratingové aztéčtí (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

V hale B vyrostl opravdový les s vodopádem

Africké druhy zastupují kromě žaků a agapornisů i papoušci senegalští a žlutomenenní, a také alexandři rudohlaví. Ani letos na Exotice nechybí tukani, byť nejde o nejznámější tukany obrovské, nýbrž o tukany rudozobé, které vystavuje Čestmír Drozdek. Další dva druhy menších tukanů, toka rudozobého a arassariho zeleného, na Exotiku dovezl Ota Skuhrovec. Z zmínku jistě stojí i tirikové zelení a několik druhů pyrurů, včetně jedné větší skupiny, která obývá samostatnou velkou voliéru poblíž stánku KPEP. Jsou mezi nimi i mutační ptáci, které letos a Exotice zastupují i mníšci šedí od Josefa Zavorala nebo papoušci zpěvaví od Václava Víchy.

ČTĚTE TAKÉ: Exotika 2015 v Lysé nad Labem láká na tukany obrovské, zoborožce, ary horské a aratingy žluté

Halu C obývají kromě exotických ptáků i drápkaté opice, plazi, želvy, aligátor, pásovec a kočkovité šelmy. Kromě levhartů jde hlavně o pár mladých lvů bílé formy, jejichž klec se nachází přímo proti vchodu do pavilonu. Neptačí exponáty zapůjčil na výstavu Biopark Štít a Terárium Praha. Nezvyklou výzdobou překvapí hala B, v níž vyrostl skutečný les s vodopádem. Poblíž vody se nachází dvě voliéry s ledňáky obrovskými a volavkami rusovlasými. Další voliéry lemují obvod pavilonu. Premiéru si letos na Exotice odbyli pelikáni bílí. Dva mladé, ještě tmavě zbarvené ptáky, vystavuje Biopark Štít. Zaujmou též jeřábi panenští a seriemy rudozobé, či velká kolekce bažantů. Uprostřed haly je tradičně velká voliéra s jezírky pro kachny, husy a husice.

Z amazónků lze na Exotice 2017 spatřit i tyto amazónky běločelé (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Párek vran černobílých (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Pohled do haly C na závěr prvního dne výstavy (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Skupina pyrurů ve společné voliéře (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Exoticky zbarvená kraska červenozobá chvíli neposedí (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Jeden z malých tukanů na Exotice 2017, arassari zelený (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Samice toka rudozobého, v pozadí je i samec (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Tukany rudozobé na Exotice 2017 vystavuje Čestmír Drozdek (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Skupinka alexandrů rudohlavých (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Párek aratingů hnědohrdlých antilských (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Stánek Klubu přátel exotického ptactva v hale C, na kterém si lze zakoupit i některé papoušky (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

K VĚCI: Lysá nad Labem hostí výstavu Exotika 2014, k vidění jsou nejvzácnější arové i zoborožci

Bodovaným ptákům a drobným exotům je věnovaná hala A2. Samostatné expozice zde mají kluby chovatelů andulek, agapornisů, korel a amadin Gouldových. Je zde také na šedesát klecí s padesátkou druhů drobných exotů, včetně zmíněné rajky královské a vidy límcové. To vše si můžete na Výstavišti Lysá nad Labem prohlédnout až do neděle, Exotika 2017 je otevřena denně od 9:00 do 17:00 hod. Pozor, vstup se psy je zakázán!

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Nestor kea se stal ptákem roku na Novém Zélandu. Porazil kakapa sovího i kakarika

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 27. až 29. října 2017

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější