Nestor kea se stal ptákem roku na Novém Zélandu. Porazil kakapa sovího i kakarika

UVNITŘ VIDEO – Každoroční anketu novozélandských ochránců přírody o ptáka roku letos vyhrál nestor kea. Jediný druh papouška, který žije nad hranicí stálého sněhu, porazil další vážné protikandidáty z papouščí říše: kakapa sovího a kakarikiho, kteří rovněž patří mezi ohrožené ptačí druhy. Letos v tradiční anketě hlasovalo rekordních více než 50 tisíc lidí. Během uplynulých třinácti ročníků se zatím nikdy nestalo, že by jeden ptačí druh získal titul opakovaně, upozorňuje britský list The Guardian. Pro nestora kea hlasovalo 7 311 respondentů. Na druhém místě skončil kakariki s 4 572 hlasy a na třetím kakapo soví s 2 554 hlasy.
Dvě třetiny mláďat zahynou v hnízdech

Na Novém Zélandu žije 168 druhů ptáků a zhruba třetina je ohrožena vyhubením. Desítky dalších jsou na seznamu ohrožených živočichů. Nestor kea se vyskytuje výhradně v horách na Jižním ostrově a jeho někdejší statisícová populace se snížila na aktuálních tři až sedm tisíc jedinců. Je považován za nejinteligentnějšího papouška a jednoho z nejinteligentnějších ptáků na světě. Podle Tamsina Orr-Walkera, jednoho ze zakladatelů ochranářské organizace Kea Conservation Trust, charakterizuje nestor kea zástupce ptačí říše na Novém Zélandu lépe než oficiálně uznávaný národní pták kiwi, který žije samotářským životem a pro svou plachost je takřka nemožné jej spatřit ve volné přírodě.

K TÉMATU: Neuvěřitelně inteligentní nestor kea: dokáže klacíkem zneškodnit past na lasice

„Spousta lidí si myslí, že našim národním ptákem by měl být nestor kea, protože výstižněji ztělesňuje charakteristiky správného Novozélanďana: má dobrodružného ducha, je neustále připraven reagovat na nové podněty a zůstává tak trochu nepochopený,“ popisuje Tamsin Orr-Walker. „Myslím, že si Novozélanďané začínají uvědomovat, jak zvláštními ptáky keové jsou; vyhledávají lidskou přítomnost a jsou interaktivní, což je velmi neobvyklé. Fakt, že z našich hor mizí, je velmi alarmující,“ dodává. Z nedávné studie Kea Conservation Trust vyplývá, že dvě třetiny mláďat nestorů kea nikdy nedospěje, protože je ještě v hnízdě zabijí krysy nebo vakoveverky, jimž novozélandská vláda vyhlásila válku a chce je do roku 2050 vymýtit.

Otravy olovem i záměrná likvidace

Keové ovšem čelí hned třem hlavním hrozbám: od nepůvodních predátorů, otravě olovem ze starých domů v horách, kde keové žijí a lidem, kteří je krmí nevhodnou potravou nebo je srazí autem. Největší ztráty nestorů kea způsobuje otrava olovem. Novozélandské Alpy jsou plné starých budov, které bývají terčem výprav zvědavých keů. Projevy otravy olovem jsou alarmující, často vedou k poškození mozku a úhynům. V minulosti keové čelili nelítostnému pronásledování od farmářů, kteří se jim mstili za nálety na ovce a vykusování tukových polštářů z jejich hřbetů. Od šedesátých let minulého století farmáři pobili 150 tisíc nestorů kea, navíc k tomu byli vybízeni tehdejší vládou, která za zabité ptáky vyplácela odměnu.

ČTĚTE TAKÉ: Nestoři kea způsobují chaos v dopravě na Novém Zélandu. Přesouvají dopravákům kužely

I když jsou dnes keové přísně chránění, ochránci přírody každoročně řeší případy záměrného zabití těchto papoušků. Lidé je střílí, fyzicky napadají nebo jim předkládají otrávené návnady. Novozélandská vláda tyto případy vesměs podceňuje, i když za prokázané týrání nebo usmrcení nestora kea jsou na Novém Zélandu přísné tresty. Viníky se ale zpravidla nepodaří vypátrat. „Vzdělávací programy vedly k tomu, že lidé z měst s určitým vzděláním papoušky chrání, jiné to je ale s lidmi z venkova a se základním vzděláním,“ konstatuje expert na ochranu nestorů kea Josh Kemp. A tak navzdory faktu, že jde o ohrožený a chráněný druh, obyvatelé Nového Zélandu se ve vztahu v nestorům kea dělí na ty, které tento pták okouzluje, a na ty, kteří ho nemůžou vystát kvůli jeho destruktivní povaze.

Úvodní foto: Department of Conservation New Zealand Government
Předchozí článek

Speciální dvířka u umělých budek mají zabránit vakoveverkám v masakrování latamů vlaštovčích

Dálší článek

Exotika 2017 v Lysé nad Labem vystavuje poprvé v Česku rajku, k vidění jsou i tukani, arové a kakadu

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější