Nestoři kea způsobují chaos v dopravě na Novém Zélandu. Přesouvají dopravákům kužely

Nestor keaUVNITŘ VIDEO – Neobvyklého vandala odhalil dopravní monitorovací systém na Novém Zélandu. Zaměstnanci tamní dopravní agentury, obdoby českého Ředitelství silnic a dálnic, hledali viníky, kteří přesouvali dopravní kužely umístěné na vozovce u tunelu Homer poblíž turisticky vyhledávané destice Fiordland na Jižní ostrově. Záznamy z kamer nezachytily žádného člověka, ale skupinku papoušků nestorů kea, kteří si s kužely doslova hráli a přesouvali je na silnici z místa na místo. O neobvyklém případu informoval novozélandský server EarthTouchNews.com.
„Náš tým byl poněkud v rozpacích z toho, že poslední týdny nacházel dopravní kužely pokaždé na jiném místě. Jakmile jsme nechali prověřit záběry z dopravních kamer na obou stranách jednosměrného tunelu Homer, ze záznamu u vjezdu Milfrod Sound nám bylo jasné, o co jde,“ popsal zástupce dopravní agentury. Podle místních médií jsou v tomto úseku vozovky často vidět mladí nestoři kea, kteří jsou zvyklí na přítomnost lidí. Dosud se však tito ptáci nikdy nepokoušeli „přesměrovat“ dopravu. Dopravní agentura nyní zvažuje nasazení těžších dopravních kuželů, které se keům nepodaří tak jednoduše povalit a odkutálet.

Dokáží demontovat auto

Nestoři kea žijí výhradně na Novém Zélandu. Jde o jediné papoušky, kteří trvale žijí nad hranicí kleče v místech trvalého sněhu. Obývají výhradně horské oblasti Jižního ostrova a jejich celková populace je odhadována na tisíc až pět tisíc jedinců. Svého času ale na Novém Zélandu žilo na 160 tisíc nestorů kea. K rapidnímu poklesu jejich populace došlo poté, co se původně býložravý druh papouška začal zaměřovat na ovce, kterým vykusoval ze hřbetů tukové zásoby. Mnoho zvířat poté pošlo na infekci, proto nestory začali pronásledovat farmáři a téměř všechny ptáky vybili.

K TÉMATU: „Zlobivým“ nestorům kea postavili na Novém Zélandu hřiště, aby neničili auta lesníkům

Úbytek nestorů, kteří jsou považováni za vůbec neinteligentní ptáky na světě, zastavila až novozélandská vláda, která je prohlásila za chráněné. Za zabití nestora kea hrozí viníkovi pokuta až 1,8 milionu korun nebo půl roku odnětí svobody. Nestorové jsou nechvalně proslulí svojí nebojácností. V turisticky oblíbených horských oblastech často demontují zaparkované automobily, lezou důvěřivým řidičům okénkem dovnitř a dokáží pak odnést třeba i peněženku nebo cestovní pas. Jsou to také notoričtí zloději zbytků potravin nebo jídla, které lidé nechají chvíli bez dozoru.

Úvodní foto: Atom’s Picture Blog
Předchozí článek

Žakové – konečně knížka, která ukazuje, jak je to s těmito papoušky v přírodě

Dálší článek

Bizarní vědecký test: papoušek s brýlemi prolétává laserem, aby odhalil tajemství letu ptáků

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější