Žakové – konečně knížka, která ukazuje, jak je to s těmito papoušky v přírodě

ŽakovéO papoušcích žako se na sklonku letošního roku mluví především v souvislosti s jejich zařazením do CITES I, první přílohy úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících zvířat a planě rostoucích rostlin. Chovatelé si zjišťují informace o nových podmínkách chovu žaků i obchodování s nimi, ověřují si možnost různých výjimek. Trochu se v této poněkud vzrušené debatě ztrácí důvod, proč se vlastně žakové v CITES I ocitli. Tedy jaký je jejich stav ve volné přírodě. Tohle informační vakuum se snaží vyplnit kniha Žakové – život ve volnosti a voliérový chov od vydavatelství Dona, vydavatele časopisu Papoušci.
Pokud čekáte další příručku o chovu žaků, asi budete zklamáni. Rady pro chovatele a „mazlíkáře“ se sice v titulu objevují, ale rozhodně nejsou hlavní náplní knihy, již sepsal švýcarský chovatel a ornitolog Lars Lepperhoff. Originál v němčině vyšel již v roce 2007, český překlad je doplněn aktuálními informacemi o ochraně žaků, včetně jejich přeřazení z CITES II do CITES I, a také některými českými reáliemi. Když si uvědomíte, že se o žacích rozhodlo na světové konferenci CoP v jihoafrickém Johannesburgu začátkem října a Dona prodávala první výtisky knížky už koncem října na výstavě Exotika 2016 v Lysé nad Labem, vydavatel se musel opravdu činit, aby to stihl.

Od voliér k žakům v africkém pralese

Lars Lepperhorf patří mezi tu malou hrstku chovatelů žaků, kterým nestačí kochat se papoušky v zajetí a rozmnožovat je. Rozhodl se za nimi cestovat do jejich domoviny a na vlastní oči se přesvědčit, v jakém stavu jsou jejich divoké populace. První část knihy proto tvoří především zápisky z cest psané velmi poutavým reportážním stylem. Čtenář se dozví zajímavosti nejen o žacích, ale také o nestabilní situaci v mnoha afrických zemích, kde tito ptáci žijí a kde bývají dost nešetrně odchytáváni pro černý trh s exotickými zvířaty. Zvlášť smutné jsou pasáže o hledání divokých žaků liberijských, kteří jsou o mnoho vzácnější než jejich příbuzní žakové velcí.

K TÉMATU: Registrace CITES pro papoušky žako se posouvají, začnou patrně až začátkem února 2017

Je to vlastně paradox. Žako liberijský není mezi chovateli ani majiteli ochočených papoušků tak oblíben jako žako velký, přesto je daleko ohroženější než žako velký. Lars Lepperhorf za ním cestoval na těžce dostupné ostrovy, kde měla být větší šance je spatřit, ale po celou dobu své expedice nespatřil ani jednoho. Zato na Princově ostrově, kde měl údajně žít další samostatný poddruh žaka nazývaný žako ostrovní, viděl žaků opravdu hodně (ovšem nikoli liberijských) – včetně jednoho unikátního ochočeného ptáka, kterého ručně dokrmil tamní kuchař a nechal ho žít ve volné přírodě. Žako za ním každý den létá a nechá se krmit. Dokonce žere živé, čerstvě ulovené mořské ryby…

Na knize Žakové je nejzajímavější první polovina, která se plná reportážních poznámek z cest za žaky do Afriky (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Na knize Žakové je nejzajímavější první polovina, která je plná reportážních poznámek z cest za žaky do Afriky (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Užitečné informace i pro chov v zajetí

V jiné reportáži se zatajeným dechem sledujeme snahu Larse Lepperhorfa zachytit žaky velké u velkého pralesního napajedla. To jsou místa, která často vyžívají pytláci, aby zde žaky ve velkém chytali do sklapovacích sítí. Obrovské pralesní mýtiny s vyvěrajícími prameny lákají žaky ke každodenní návštěvě. Desítky a stovky ptáků usedají na zem a hodují, zatímco jiní ostražitě sledují okolí, připraveni upozornit hejno na blížící se nebezpečí. Přechytračit tyto stráže znamená dorazit na místo ještě před rozedněním a připravit si úkryty, z nichž je potom možné žaky sledovat. A poté v nich strávit hodiny v nepohodlí, aniž byste vydali nějaký zvuk, který by mohl žaky vyplašit.

ČTĚTE TAKÉ: Kdo bude chtít prodávat žaky, bude muset po Novém roce prokázat původ jejich rodičů

Co si vzít z této knihy pro chov žaků v zajetí? Neocenitelné jsou kapitoly věnované stravovacím návykům obou druhů žaků ve volné přírodě. Každý by se měl snažit u jakéhokoli papouška chovaného v zajetí přiblížit složení krmných dávek tomu, co konzumují jeho divocí příbuzní v přírodě. Zajímavé jsou i informace o hnízdění žaků ve volnosti, o jejich návycích a způsobech ochrany proti predátorům. Mnoho divokých instinktů z přírody si žakové zachovávají i v zajetí, i když jsou mezi chovateli už několikáté generace ptáků odchovaných ve voliérách. Pokud chcete lépe pochopit svého žaka, rozhodně by neměla tato knížka ujít vaší pozornosti.

Lars Lepperhorf: Žakové – život ve volnosti a voliérový chov
Překlad německého originálu Graupapageien, 2007
Vydalo vydavateství Dona, 2016
192 stran, cena 390 Kč

brozura_inzerat-na-sirku
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 2. až 4. prosince 2016

Dálší článek

Nestoři kea způsobují chaos v dopravě na Novém Zélandu. Přesouvají dopravákům kužely

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější