Největší a zároveň jeden z nejméně chovaných papoušíčků v zajetí. Podobá se častějšímu papoušíčkovi šedokřídlému. Na lících, tvářích a krku u něj ale převažuje citrónově žlutá barva, která na břiše přechází do žlutozelené. U samce jsou jasným rozlišovacím znakem kobaltově modré letky a pastelově šedé peří na zátylku, zádech a svrchních křídlech. Zobák je rohové barvy s tmavě hnědým až černým proužkem, který vede od kořene. U samice zce chybí modré znaky na letkách. Papoušíček žlutolící dorůstá délky 14,5 cm a hmotnosti do 35 g.
Ve volné přírodě obývá poměrně malé území v andském údolí řeky Marañón u Libertadu v severozápadním Peru, které je obehnané hřebeny And. Ze všech druhů papoušíčků se vyskytuje v nejvyšší nadmořské výšce až do 1 720 m.n.m., ovšem jde o vlhké tropické pralesy, kde teplota celoročně neklesá pod 15°C. Jeho populace je poměrně malá, podle mezinárodní organizace BirdLife International čítá maximálně 1 500 jedinců, z toho dvě třetiny mají tvořit pohlavně dospělí ptáci. Červená kniha ohrožených živočichů IUCN jej proto vede v kategorii „zranitelný“ (VU). Zdá se však, že jeho počty se po zákazu odchytu a obchodování stabilizují.
Chov v zajetí
Nejde o příliš rozšířeného papoušíčka. Jednak kvůli vyšší pořizovací ceně, a také proto, že jeho chov není úplně jednoduchý. Hnízdí později než jiné druhy papoušíčků, samci bývají dost agresivní vůči mláďatům, kterým mohou po okroužkování uštípat nožky nebo je přímo usmrtit. Pokud je chováno více párů vedle sebe, neměly by na sebe přímo vidět, bednové klece nebo voliérky by měly být odděleny pevnou neprůhlednou stěnou. Vokální kontakt jim nevadí. Samci mohou být agresivní vůči mláďatům i po vylétnutí z hnízda.
Vyžadují vyšší teplotu, proto se jim daří lépe v pokojových klecích, ideálně o rozměrech 100 x 50 x 50 cm. Sporadicky je zastoupen nejen u českých chovatelů, ale i v celé Evropě. Ve Spojených státech pak bývá naprostou raritou, podle česko-slovenského Forpus klubu je v USA chová snad jen sedm soukromých chovatelů. U nás jich bude více, ale přesný počet není znám. Mezi úspěšné chovatele papoušíčků žlutolících patří Martin Smrček.
Dostupnost a cena
Hůře dostupný papoušek. Sehnat se dají ještě tak mladé páry nebo jednotliví ptáci, problém však je dopárovat pohlavně dospělé ptáky. Papoušíček žlutolící je vhodný i na domácího mazlíčka, ale vzhledem k malému počtu chovných jedinců by to byla škoda. Cena mladého ptáka v roce 2015 začínala na 3 500 korunách, mladý nepříbuzný pár vyšel na sedm tisíc korun.
Výskyt v českých a moravských ZOO