Ladislav Žoha: Desátý ročník výstavy Exotika 2017 nabídne pelikány, rajku, arakangy a kakadu inka

Výstaviště Lysá nad Labem ožije již tuto středu 25. října tradiční výstavou Exotika 2017. Pro milovníky exotického ptactva budou připraveny hned tři haly s papoušky, drobnými exoty, plodožravými ptáky, ale i vodní a okrasnou drůbeží, hrabavými ptáky a dalšími opeřenci. Exotika ale není pouze o ptácích, návštěvníci budou moci již tradičně obdivovat i lvy, opice, plazy, hady a vodní živočichy. Exotářskou část výstavy organizuje Klub přátel exotického ptactva (KPEP). Jeho předsedy Ladislava Žohy jsme se zeptali, co mohou od jubilejní desáté Exotiky očekávat milovníci exotického ptactva.
Ve středu začíná kulatý desátý ročník výstavy Exotika v Lysé nad Labem. Letos má výhodu v tom, že není Exota Olomouc, která se koná jednou za dva roky. Projeví se to nějak na návštěvnosti, nebo se tyto výstavy nijak neovlivňují?

Vzhledem k tomu, že je to už desátý ročník, můžu pravdivě říci, že ne. Každá z těchto výstav má trochu jiné zaměření i stálou klientelu pravidelných návštěvníků. A pak samozřejmě skupinku těch, co objíždí každou výstavu a porovnávají neporovnatelné.

Kolik lidí vlastně průměrně navštěvuje Exotiku? Lysá je blízko Prahy, je tam i dobré spojení veřejnou dopravou. Loni to vypadalo na velmi slušnou účast, i když Exotika byla tři týdny po Exotě.

Návštěvnost se už několik let pohybuje mezi 20 a 25 tisíci lidí, jednou dokonce atakovala 30 tisícovou hranici.

Letos si věříte na kolik?

Budeme spokojeni s návštěvností okolo 20 tisíc, více bude třešnička na dortu.

Exotika 2015 v Lysé nad Labem (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Co jste si letos v Lysé připravili za chovatelské „špeky“?

Každá hala má svoje želízka v ohni, která jsou zároveň premiérami. Například pelikáni, tukani, rajka…

Pelikáni a rajky se zatím na Exotice neobjevili. Prozradíš, kdo je na výstavu zapůjčí a o jaké konkrétní druhy půjde?

Pelikány zapůjčí Biopark Štít, rajku pak vystavím já, protože ji mám v péči. Skutečný majitel si přeje zůstat v anonymitě.

Na co se mohou těšit papouškáři?

Vystavíme kolekci šesti druhů arů, pěti druhů kakaduů, mutační mníšky, pyrury a alexandry rudohlavé, rosely pestré mutace edget, což je jedna z novějších mutací, amazónky červenohlavé, opravdu divoké andulky

Můžeš být konkrétnější? U arů půjde spíše o velké nebo malé druhy? Kakaduové budou bílí, nebo i černí?

Půjde o ary arakanga, ararauna, harlekýny, zelenokřídlé, marakána, červenoramenné. Z kakaduů se na Exotice objeví kakadu bílý, žlutočečelatý dvou poddruhů, inka, Goffinův. Černí kakaduové nikoli, myslím si, že na takovéto výstavy moc nepatří, vzhledem ke své povaze.

Plánovali jste i volné lety papoušků. Dojde k nim?

Nakonec jsme je zatím minimálně odložili, protože je zde pravděpodobnost, že by splašili celou halu.

Nicméně členové pražské skupiny Uzavřená křídla, kteří se specializují na volný let papoušků, na Exotice vystavovat budou. Přinejmenším ary arakangy. Plánujete s nimi nějaký doprovodný program?

Ano, je to tak. A případný doprovodný program závisí pouze na jejich uvážení, mají v tom volnou ruku. A závisí to také na tom, jak budou arakangy snášet pobyt na výstavě.

Společná voliéra pro ary na loňské Exotice (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Mohou se návštěvníci těšit i na přímý kontakt s papoušky? Loni taková možnost byla s papoušky ze společnosti Laguna.

Opět se s tím počítá. Většinu kolekce velkých druhů papoušků dodá společnost Laguna. Má to řadu výhod včetně těch, že nemusím po chovatelích chtít chovné či odchované ptáky. A papouškům z Laguny to jen prospěje, každá novinka v jejich životě je impulsem.

Na to hned navážu otázkou, jak těžké bylo letos přesvědčovat chovatele, aby vystavili papoušky a další exotické ptáky na Exotice. U tradiční výstavy v Botanické zahradě jste s tím letos měli problém, co Exotika?

V Botanické zahradě jsme měli jinou politiku vystavování, zkrátka jsme vystavili ptáky, které chovatelé nabídli sami od sebe. S Exotikou je to jiné, tam je to na osobních kontaktech. Nicméně výstava byla celkem snadno sestavena během několika dnů. Takže s úsměvem, a velké díky všem, kdo vystavují…

Bude se nějak měnit aranžmá výstavních hal s exotickými ptáky? Nechystáte například průchozí voliéru?

Přibylo několik expozičních ubikací, například pro zmiňované arakangy či pro lvy, nicméně průchozí voliéru zatím nechystáme. Možná příští rok…

Lvi jsou už nedílnou součástí Exotiky. Objeví se letos v Lysé opět nějaké bílé lvíče?

Lvíče ne, naopak to bude téměř dospělý pár.

To zní zajímavě. Ale asi jste museli zpřísnit bezpečnostní opatření…

Dostanou novou, speciálně vyztuženou voliéru, návštěvníci nemusí mít sebemenší obavu.

Když se vrátím k exotickému ptactvu, jak to bude s bodovanými ptáky? Tradičně chystáte derby agapornisů a korel…

A k tomu soutěž kanárů a pěnkavovitých ptáků, soutěž drobných astrildovitých pěvců, soutěž o Mistra KPEP, utěšeně se rozrůstá soutěž barevných andulek…

Sekce bodovaného ptactva ve výstavní hale A na Exotice 2016 (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Většinu těchto soutěží si organizují samy specializované kluby. Existuje ještě nějaký klub, s kterým byste v této souvislosti rádi navázali spolupráci, ale zatím se to nedaří?

Ne, jsme spokojeni se sestavou, jakou máme. Kluby, které s námi spolupracují jako právničtí členové KPEP, tvoří uzavřené portfolio, které obsáhne kompletní sortiment bodovaných ptáků. Jestli bych rád něco přidal, tak maximálně zpěvné kanáry…

Zmínil jsi drobné exoty. Pomineme-li bodovanou expozici, co se objeví v hale C? Loni to byla zajímavá kolekce snovačů…

I letos tam bude několik zajímavých „špeků“. Pokud pominu zmíněnou rajku, pak mohu jmenovat vidu límcovou celočerné formy, tangary, bílou mutaci amadiny páskované a řadu dalších.

Předpokládám, že část těchto ptáků vystaví Zoopark Zájezd.

Nikoli, jedná se o ptáky členů KPEPu.

Hala C bývá doplněna stánky s potřebami pro chovatele exotického ptactva a vydavatelství chovatelské literatury a časopisů. Kdo tam bude letos kdo z prodejců se naopak nezúčastní?

Sestava prodejců je téměř beze změny, proč taky měnit vítězný tým… Pouze bude chybět časopis Papoušci s mateřským vydavatelstvím Dona.

Z jakého důvodu? Souvisí to s Tvým odchodem z postu šéfredaktora?

To možná tak z jednoho procenta. Větší část má na svědomí spíše Tvá návštěva semináře Tři věžičky (smích)…

Zatím ses veřejně ke svému krátkému angažmá ve vedení časopisu Papoušci a zejména k jeho ráznému ukončení nevyjadřoval. Můžeš takhle z odstupu říci, proč jste se s vydavatelstvím Dona rozešli?

Myslím, že to k tématu Exotiky nepatří. Máme jubilejní desátý ročník, je to svátek chovatelů, setkání kamarádů a přátel. Až někdy budeš mít chuť udělat se mnou rozhovor na témata chovatelství jako celku, tam si myslím že bude dost prostoru odhalit „malá tajemství“.

Beru Tě za slovo. Pojďme ještě zmínit „neptačí“ expozice Exotiky. Zatím jsme se bavili o lvech, ale v Lysé bývají vystavované opice, plazi, loni tam byly surikaty…

Návštěvníci se mohou těšit pro změnu na mangusty, opět uvidí řadu drápkatých opiček, levharty, několik jedovatých hadů i škrtičů. Exotika má tu výhodu, že snad každý si tam najde svou oblíbenou skupinu. Tak snad i tentokrát nezklameme.

Snovač ohnivý na výstavě Exotika 2016 Lysá nad Labem (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Společnost Laguna loni Exotice vystavovala na svém stánku i inkubátor s mládětem ararauny, takže návštěvníci mohli vidět, jak se takové mládě ručně dokrmuje. Byla to tedy spíše znouzecnost, protože celá Laguna byla v Lysé nad Labem a mládě někdo musel dokrmovat. Objeví se i letos v Lysé nějaké dokrmované mládě?

Ano, dokonce dvě. Dnes už zkušený chovný pár araraun složený z vyléčených pacientů Laguny opět zahnízdil, výsledek uvidíte sami. Samice sice nedokáže mláďata krmit, ale i to, že dokáže zahnízdit a mladé vysedět, po tom všem, co mají ptáci za sebou, považuji za malý zázrak.

To nejdůležitější na závěr. V jaké dny a hodiny je Exotika na Výstavišti Lysá nad Labem otevřena a kolik stojí vstupné?

Výstava se koná od středy 25. října do neděle 29. října, denně je otevřena od 9:00 do 17:00 hod. Vstupné je 120 Kč pro dospělé, studenti, důchodci a ZTP zaplatí 80 Kč, děti do 10 let a ZTP/P mají vstup zdarma. Na výstavu je zakázán vstup se psy.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..