Výstava exotů v Botanické zahradě na pražském Albertově je letos skromnější, obsadila jeden skleník

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Pouze loď hlavního substropického skleníku letos obsadila tradiční výstava exotického ptactva, kterou poslední dva srpnové týdny pořádá v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty univerzity Karlovy v Praze na Albertově Klub přátel exotického ptactva (KPEP). Výstava, která oficiálně začala minulý pátek 18. srpna a potrvá až do soboty 2. září, nabízí 38 druhů papoušků a přes 20 druhů drobných exotů. „78. ročník výstavy je tak trochu jiný, kdo pamatuje několik minulých ročníků, musí mi dát za pravdu. Počet druhů ptáků je v posledních letech konstantní, nicméně některé druhy dříve často vystavované chybí,“ potvrzuje ředitel výstavy a předseda KPEP Ladislav Žoha.
„Hlavním důvodem ale není to, že bychom nedokázali postavit klecí a voliér dvojnásobek, vždyť hravě dokážeme zaplnit výstaviště v Lysé nad Labem, které je mnohonásobně větší. Stejně tak není důvodem, že by nebylo dostatek ptáků na vystavování, i když je pravdou, že výmluvy některých chovatelů by vydaly na slušný humoristický román. Pro fakt, že výstava je taková, jaká je, je jen jediný relevantní důvod, a to, že respektujeme vše živé,“ vysvětluje Ladislav Žoha. Výstava KPEP v Botanické zahradě trvá dva týdny a podmínky v subtropických sklenících nejsou na konci srpna ideální. „Srpnové nadprůměrné teploty vysoko nad 30 stupni velí a nutí přijmout taková opatření, aby ptáci i lidé přežili tuto dlouhou výstavu ve zdraví,“ dodává Ladislav Žoha.

Letos se výstava KPEP vešla do jediného skleníku (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Hned u vchodu do skleníku vystavuje společnost Laguna dva ochočené papoušky žako (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Od Laguny jsou i eklekti různobarví ve voliéře na samém začátku subtropického skleníku (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Pohled na první patro skleníku, kde sídlí papoušci společnosti Laguna. Tato voliéra ale není veřejnosti přístupná. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Pohled, který se naskytne návštěvníkovi po příchodu na samotnou výstavu (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Neoféma tyrkysová v prodejní části výstavy (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Přírodní forma neofémy bourek (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Nejmenší kakadu na výstavě – korela chocholatá (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

V menších klecích byli kromě papoušků i drobní exoti a holoubci (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Pestře zbarvený sameček papouška mnohobarvého (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Největší zajímavost? Vaza velký

V osmdesáti klecích a voliérách tak lze letos zhlédnout okolo dvou set ptáků. Součástí výstavy je i expozice společnosti Laguna, která sídlí v hlavním skleníku Botanické zahrady a přístupná je její velká proletová voliéra hned vedle skleníku. Tu využívají především velcí bílí kakaduové. Přímo u vchodu do skleníku pak Laguna vystavuje v kleci dva papoušky žako a těsně za vchodem ve voliéře eklekty různobarvé. Další papoušci Laguny sídlí ve velké voliéře v první patře a pro návštěvníky jsou vidět z přízemí. Sledovat zde mohou ary ararauny, kakadu bílého, kakadu žlutočečelatého a amazoňany oranžovokřídlé. Hlavní část výstavy je tradičně v největším subtropickém skleníku.

LOŇSKÝ ROČNÍK: Výstava v pražské Botanické zahradě láká na výběr menších, ale neobvyklých papoušků

Letos pořadatelé zvolili poměrně jednoduché členění výstavního prostoru. Uprostřed skleníku se táhne řada velkých voliér a po stranách je doplňují klece. Výklenek skleníku, v němž bylo v předchozích letech možné vidět vodní ptáky a větší voliéry s papoušky, letos zůstal neobsazen, stejně jako přilehlý skleník s kaktusy a velký skleník s jezírkem a exotickými sumci. I tak lze v Botanické zahradě narazit na zajímavé opeřence. Pro milovníky papoušků je asi nejzajímavější vaza velký, kterého vystavuje Věra Přibylová. Papoušek obývá společnou voliéru s párem agapornisů hnědohlavých.

Největším papouškem na výstavě, pokud bychom nepočítali zástupce „domácí“ Laguny, je vaza velký (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Voliéru s vazou obývají i agapornisové hnědohlaví (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Vzácněji chovaný agapornis šedohlavý je endemita z Madagaskaru (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Známý a oblíbený papoušek senegalský (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Méně četný příbuzný papoušek žlutotemenný (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

I letos musí organizátoři skleník pravidelně kropit z hadice, aby vlhčili horký a suchý vzduch (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Přírodní (zelení) a mutační alexandři malí (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Ve stejné voliéře je i alexandr malý modré mutace (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Alexandrům dělá společnost papoušek kouřový nebo též horský (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Pár papoušků žlutoramenných západních (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Méně Jižní Ameriky, více Austrálie

Agapornisů je letos na výstavě v Botanické zahradě pět druhů. Vedle zmíněných agapornisů hnědohlavých i méně známí agapornisové šedohlaví, kteří by k vazovi velkému pasovali lépe: oba druhy totiž pochází z Madagaskaru. Z běžnějších druhů jsou pak na výstavě agapornisové růžohrdlí, růžohlaví a fischeri. Laičtí návštěvníci by mohli mezi agapornise řadit i dalšího menšího krátkoocasého papouška, který ovšem nepochází z Afriky, nýbrž z Jižní Ameriky: papoušíčka brýlatého. Jihoameričtí papoušci mají letos na výstavě skromné zastoupení. Z arů jde o pár arů červenoramenných, amazónky zastupuje jediný druh amazónek černotemenný a aratingy rovněž jediný zástupce aratinga zlatohlavý. Tradičně je v Botanické zahradě vidět mníšek šedý.

FOTOREPORTÁŽ Z LOŇSKA: Obrazem: Jak vypadá letošní výstava exotického ptactva v Botanické zahradě Univerzity Karlovy?

Africké a asijské druhy zastupují kromě zmíněných agapornisů papoušci rodu Poicephalus a alexandři. Z „Poicephalů“ jde o běžného papouška senegalského a méně častého papouška žlutotemenného, alexandry zastupuje skupinka alexandrů malých v přírodní formě, žluté a modré mutaci. Nejvíce vystavovaných papoušků pochází z Austrálie. Zajímavý je papoušek žlutoramenný západní, kterého do Botanické zahrady zapůjčil Petr Podpěra. Za zmínku jistě stojí i papoušci mnohobarví a rudobřiší. Z nektarožravých papoušků je letos k vidění latam vlaštovčí, loriové na výstavě chybí. Neofémy zastupují dva druhy: modrokřídlá a bourek.

Jihoamerické papoušky na výstavě zastupuje například amazónek černotemenný (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Harmonizující pár arů červenoramenných, nejmenšího druhu ary vůbec (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Ukřičené aratingy letos zastupuje tento jediný druh: aratinga zlatohlavý (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Mladý latam vlaštovčí. V přírodě hrozí tomuto papouškovi bezprostřední vyhubení. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Hejno andulek vlnkovaných modré mutace (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Mezi další unikáty výstavy patří papoušci červenotemenní (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Nedílnou součástí výstavy je i kolekce kanárů (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Kakadu bílý ve venkovní priletové voliéře společnosti Laguna (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Z drobných exotů v Botanické zahradě jistě zaujme kardinál šedý (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Pestře zbarvený samec vlhovce žlutohlavého s nenápadnou samicí (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Nehoníme se za CITES I, říkají organizátoři

Z větších australských druhů návštěvníci v Botanické zahradě uvidí barnardy zelené klonkurské a červenočelé, papouška kouřového (je ve společné voliéře s alexandry malými) a dva druhy rosel: pestrou a žlutobřichou. Mezi nepříliš často chované druhy patří papoušek červenotemenný. Novozélandské druhy zastupují dva nejčastěji chovaní kakarikové: rudočelý a žlutočelý. Na výstavě samozřejmě nesmí chybět andulky, a to jak přírodní formy (vystavuje je Ondřej Štafek), tak různých barevných mutací. Z mutačních papoušků je v Botanické zahradě k vidění také papoušek zpěvavý. Zhruba třetinu výstavy tvoří i menší exoti a holoubci, z nichž jistě stojí za zmínku vlhovec žlutohlavý nebo kardinál šedý a červený.

K TÉMATU: Výstava v Hrotovicích ani letos nezklamala, vzácnými druhy papoušků nešetřila

„Stokrát budu mít radost z obyčejné hrdličky či holoubka diamantového, kteří budou v naprosté pohodě, než abych zde trápil nějakou vzácnost jen proto, abych nemusel číst kritiky na iFauně. Té se tak maximálně zasměji,“ komentuje letošní sestavu výstavních exponátů Ladislav Žoha. „Respektujeme vše živé. I proto na naší výstavě neuvidíte moc vzácností, nehodláme dělat výstavu v honbě za tzv. CITES jedničkami, tedy, abychom se za každou cenu prsili, jak musíme mít jen samá nej. Vždyť pokud jsem opravdový milovník exotické přírody a ptáků především, najdu úžasnou krásu, ladnost a eleganci i v obyčejné andulce či kanárkovi,“ dodává ředitel výstavy.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..