V Botanické zahradě Přírodovědecké fakutly Univerzity Karlovy v Praze na Albertově začala tradiční výstava exotického ptactva. Letošní 77. ročník má podtitul “vítejte v indiánské džungli”, a od těch minulých se mírně odlišuje. A to především svým poseltvím, kdy autoři expozice chtějí poukázat na alarmující stav přírody, ve které se vyskytují volně žijící druhy papoušků, a kterou v tropických oblastech lidé ve velkém likvidují. Novinkou jsou i artefakty připomínající domorodce, kteří si z papouščích per vyrábějí nejrůznější ozdoby.
K vidění jsou papoušci všech velikostí, ale i dravec
Vystaveni jsou papoušci, drobní exoti, křepelky i holubi. Hned před vchodem vás ale nečekaně uvítá raroh lovecký. “Dravci jsou na naší výstavě spíše raritou. Konkrétně tento druh je u nás vystavovaný vůbec poprvé”, říká ředitel výstavy Ladislav Žoha. Samotná výstava uvnitř skleníků pak ukazuje spíše drobnější ptáky. Od výstavních andulek, korel, přes alexandry, barevné mutace rosel a agapornisů až třeba po aru červenoramenného. Perličkou je letos nenápadný brazilský papoušek tirika zelený, jehož chov v zajetí je opravdu vzácný. Zajímavá je pak jistě i kolekce snovačů. mezi kterými je i raritní snovač rudohlavý.
Výstavní voliéry i papoušci z Laguny
Kromě ptáků ve výstavních voliérách návstěvníci uvidí i stálé expozice společnosti Laguna. Tam jsou trvale umístěni především velcí papoušci s nějakým handicapem. “Většinou se do naší péče dostanou ptáci s psychickými, ale i zdravotními problémy, protože stejně jako u lidí spolu tyto dvě oblasti velmi úzce souvisí”, říká Aneta Vychytilová ze společnsti Laguna.
Výstava je otevřená v termínu od 19. 8. do 4. 9. 2016, vždy od 10 do 17 hodin.