Australské ochránce šokoval případ kácení hnízdních stromů latamů vlaštovčích

Pokácený stromUVNITŘ VIDEO – Tasmánským úřadům se nadále nedaří účinně chránit hnízdní lokality latamů vlaštovčích, nejrychlejších papoušků světa, kteří byli nedávno prohlášeni za kriticky ohrožený druh. Ptáci, jichž ve volné přírodě přežívají poslední dva tisíce jedinců, přicházejí kvůli nelegálnímu kácení stromů o hnízdní dutiny. Zatím poslední takový případ nastal v polovině července v Bucklandu na jihu Tasmánie. Známý ochránce latamů, doktor Dejan Stojanovic z Australské národní univerzity při pravidelné kontrole hnízdišť papoušků narazil na skupinu mužů, kteří motorovou pilou káceli jeden ze stromů, každoročně obsazovaný právě latamy.
Nejde o ojedinělý případ

„Když jsem se objevil na místě, byla tam dvě auta a okolo paty jednoho z hnízdních stromů stálo několik mužů. Z okénka svého automobilu jsem slyšel zvuk motorových pil,“ vylíčil Stojanovic zpravodajskému serveru ABC. Místo, které si muži vybrali na nelegální těžbu dřeva, podle vědce patří k nejdůležitějším hnízdním lokalitám latamů vlaštovčích na Tasmánii. „Od roku 2010 bylo z 18 hnízd, které jsem začal pravidelně monitorovat pomocí kamer, 10 zničeno kvůli nelegálnímu kácení dřeva,“ postěžoval si Stojanovic. Podle jeho slov nejde o triviální záležitost, protože latamové jsou na pokraji vyhynutí a do 16 let jim hrozí úplný zánik.

K TÉMATU: Když vytěžíte o 3% méně dřeva, latamové vlaštovčí nevyhynou, vzkázali lesníkům na Tasmánii ochránci

„Když si uvědomíte, že jsou tak blízko vyhubení, opravdu neexistuje žádný manévrovací prostor pro hazardování s jejich hnízdišti,“ varuje Dejan Stojanovic. Ke kácení došlo jen několik týdnů před migrací latamů ze zimovišť v jižní Austrálii do hnízdišť na Tasmánii. Ostrov na jihu Austrálie je jediným místem, kde se tito ptáci rozmnožují – stejně jako další kriticky ohrožený australský papoušek neoféma oranžovobřichá. Inspektor pro ochranu ohrožených druhů v Austrálii Gregory Andrews upozorňuje, že latamové vlaštovčí jsou v současné době ohroženější než afričtí nosorožci tuponosí. „Nemůžu uvěřit tomu, že někdo svévolně a vědomě poškodí hnízdní stanoviště jednoho z nejkritičtěji ohrožených ptáků na světě,“ prohlásil.

Úřady se zaměří na prodejce dřeva

Podle Andrewse je na vině především kritický nedostatek osvěty a vzdělávání obyvatel Tasmánie. Úřady už celá léta, či spíše desetiletí, mlčky přihlížejí nelegální těžbě palivového dřeva. Manažerka tasmánské Rady pro ochranu přírodních zdrojů Melanie Kellyová naznačila, že se chystají kontroly prodejců palivového dřeva. „Budeme se jich ptát, odkud jejich dřevo pochází a zda mají povolení na kácení stromů v dané oblasti,“ popsala Kellyová. „Zrovna tak chceme dát vědět lidem, kteří toto dřevo nevědomky kupují, že si vlastně pořizují kradenou věc.“ Podle Dejana Stojanovice by to mohli být právě obyčejní lidé, kdo by mohl sehrát klíčovou roli při zachování hnízdních stanovišť latamů vlaštovčích.

ČTĚTE TAKÉ: Australská vláda dala na vědce a prohlásila latama vlaštovčího za kriticky ohrožený druh

„Pokud si budou kupovat domů palivové dříví, měli by se ptát, odkud pochází. Když nedostanou solidní odpověď na tak jednoduchou otázku, neměli by si takové dřevo kupovat,“ míní Stojanovic. Tasmánská policie vyšetřuje poslední případ ničení hnízdních stromů latamů jako přestupek. Bývalý předseda australské Strany zelených Bob Brown vyzval federálního ministra životního prostředí Joshe Frydenberga, aby vyšetřování urychlil. „Pokud má zákon na ochranu životního prostředí pomoci zachovat rozmanitost živočišných druhů, znamená to, že by ministr a jeho lidé měli oslovit státního zástupce a usilovat o zevrubné prošetření tohoto případu,“ řekl Brown.

Úvodní foto: Dejan Stojanovic
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..