Když vytěžíte o 3% méně dřeva, latamové vlaštovčí nevyhynou, vzkázali lesníkům na Tasmánii ochránci

Latam vlaštovčíUVNITŘ VIDEO – Zoufalý boj za záchranu zbytkové populace latamů vlaštovčích rozpoutali ochránci přírody na Tasmánii. Tamní vláda povolila lesníkům těžit dřevo v lokalitách, kde hnízdí většina z posledních 2 500 nejrychlejších papoušků světa, kteří dokáží letět až rychlostí přes 100 km/h. Ochranářská organizace Wilderness Society vypracovala analýzu, podle níž by stačilo snížit plochu plánovaného kácení lesů na Tasmínii o tři procenta a unikátní ptačí druh by mohl být zachován. Biologové zároveň usilují o přeřazení latama vlaštovčího v Červené knize ohrožených živočichů IUCN z kategorie „ohrožený“ (endangered) do nejpřísnější kategorie kriticky ohrožený („critical endangered“). Dřív než v příštím roce k tomu ale nedojde.

Letos se latam větší ochrany nedočká

Při letošní aktualizaci celosvětové Červené knihy IUCN totiž nedošlo u papoušků k žádným změnám, IUCN se soustředila především na velké kočkovité šelmy. Latamům vlaštovčím přitom kvůli kácení hnízdních stromů a predaci od vakoveverek hrozí, že do tří generací zcela vyhynou. V optimistické variantě by měla přežít asi jen pětina jejich současného stavu, v pesimistické by se jejich počty snížily o 95 procent. Koordinátor záchranného programu latamů Dejan Stejanovic proto předpokládá, že přeřazení druhu v rámci Červené knihy by nemělo nic bránit. „Kritéria pro zařazení na seznam kriticky ohrožených druhů jsou jasně daná, rozhoduje fakt, že populaci hrozí pokles o více než 80 procent jedinců do tří generací,“ řekl zpravodajskému serveru ABC.net.au.

K TÉMATU: Latamům vlaštovčím hrozí, že do 16 let ve volné přírodě zcela vyhynou

Překlasifikování stupně ohrožení je velmi důležité, protože u kriticky ohrožených druhů musí právní předpisy dané země odrážet tuto úroveň ohrožení. „Kritické ohrožení znamená, že ochrana takových zvířat získává mnohem větší prioritu,“ uvedl Stejanovic. To samé se týká i prostředí, ve kterém žijí a rozmnožují se. V konečném důsledku by tak lesníci nemohli jen tak lehce pokácet stromy, v nichž latamové vlaštovčí hnízdí. Ke změně priorit v rámci ochrany konkrétních druhů ale dochází pomalu, konkrétně latam sice byl zařazen na seznam druhů, u nichž federální australská vláda posoudí přeřazení do jiné kategorie, ale fakticky o tom bude federální vědecký výbor rozhodovat až příští rok v září. Do té doby by ale lesníci mohli vytěžit podstatnou část lesů, v nichž latamové hnízdí.

Produkce dřeva by klesla jen o 0,1%

Ochránci proto vyvíjí tlak na lesníky, aby se vzdali možnosti těžit v kritických lokaliách. Organizace Wilderness Society vypočetla, že by to v konečném důsledku znamenalo pokles produkce vytěženého dřeva o 0,1 procenta, což je marginální číslo. Podle šéfa kampaně proti těžbě dřeva Warwicka Jordana chtějí lesníci v nejbližších třech letech vymýtit na tisíc hektarů hnízdních biotopů latamů vlaštovčích. „Tyto nejnovější informace svědčí o tom, že latam vlaštovčí jako ohrožený druh směřuje k nevyhnutelnému zániku,“ uvedl Jordan. „Dostali jsme se do bodu, kdy naprosto všechny hnízdní lokality lamatů jsou pro přežití druhu naprosto klíčové,“ dodal. Těžba dřeva v těchto místech přitom pokračuje. Ochránci proto žádají, aby zasáhl federální australský odbor ochrany přírody.

ČTĚTE TAKÉ: Tasmánská vláda i přes varování ekologů povolila těžbu dřeva u hnízdišť latamů vlaštovčích

Mluvčí tasmánské lesní správy odmítl prognózu od Wilderness Society komentovat s tím, že společnost neměla možnost prostudovat podrobné znění této zprávy. „Požádali jsme ale Wilderness Society o bližší informace,“ ujistil. Lesní správa je podle něj připravena upravit těžbu dřeva tak, aby papoušky nerušila v hnízdním období. Warwick Jordan ale namítá, že v několika konkrétních oblastech je třeba otázku další těžby dřeva řešit okamžitě. „Jde například o Bruny Island, Fanklinův les a lesy na jihu Tasmánie,“ upřesnil. Lesní správa se ale podle Jordana snaží situaci okolo ohrožení latamů vlaštovčích bagatelizovat a získat definitivní svolení k těžbě v místech, kde tito papoušci hnízdí. Celkový počet hnídzních párů přitom nepřesahuje číslo 1 200.

Úvodní foto: Wikimedia Commons

Předchozí článek

Záchranný program kakapa sovího přijde o hlavního sponzora. Přispěje stát?

Dálší článek

Dáváte papouškům hloh? Právě vrcholí jeho sezóna, můžete ho zamrazit nebo nasušit do zásoby

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější