Dáváte papouškům hloh? Právě vrcholí jeho sezóna, můžete ho zamrazit nebo nasušit do zásoby

hlohPodzim je pro divoké ptáky obdobím hojnosti, kdy je na každé mezi dostatek potravy. Zrají zejména bobuloviny, mezi kterými je asi nejčetnější hloh. V diskusních fórech na internetu, ale i na Facebooku a dalších sociálních sítích se poměrně často objevují dotazy, zda je hloh vhodné podávat papouškům, zda pro ně není jedovatý. Naopak! Hloh patří mezi nejvhodnější přírodní bobulovinu, kterou můžete papouškům nasbírat kdekoli ve svém okolí. Jeho plody obsahují třísloviny, glykosidy a cukry, jež regulují krevní oběh, snižují krevní tlak a působí jako přírodní tišící a uklidňující prostředek. Zkrátka, přináší papouškům pohodu, a navíc je krásně zabaví.

Přírodní hračka a krmivo zároveň

Stačí, když utrhnete dostatečně dlouhou větvičku obsypanou bobulemi hlohu a dáte ji papouškům na strop klece nebo voliéry. Rázem mají o zábavu postaráno, snaží se skrz pletivo dostat ke kuličkám a potom je náruživě pojídají. Hodně je baví louskat malé pecky hlohu. Naházíte-li několik takových větviček na strop voliér, papoušci budou mít postaráno o „práci“ na několik hodin. Otrhané bobule hlohu je možné přidávat i do směsí čerstvého ovoce, obvykle z nich při krmení mizí jako úplně první ingredience. Hloh je ale také možné nasbírat do zásoby a krmit jím po celý rok. Bobule lze zamrazit a poté je po jednotlivých dávkách rozmrazovat, nebo nasušit. Oba způsoby jsou léty prověřené a záleží jen na tom, v jakém stavu budou vaši papoušci hloh preferovat.

K TÉMATU: Sezónní krmivo pro papoušky: nasbírejte jim jeřabiny, špendlíky, švestky nebo kukuřici

Někteří ptáci odmítají sušené ovoce, jiní naopak nemají rádi rozmražené bobuloviny. Chovatel si musí vyzkoušet sám v praxi, co jeho ptákům „jede“ a co nikoli. V každém případě je vhodné hloh netrhat poblíž frekventovaných silnic a železnic a vyvarovat se také sběru bobulí, které jsou ušpiněné od trusu divokých ptáků. Zabráníte tak nechtěnému přenosu různých nemocí. Sezóna hlohu začíná v září a končí v průběhu října, před prvními mrazíky. Sbírat bobule po prvních mrazících se už nevyplácí, většinou nejsou tak kvalitní (ostatně, to platí o všech bobulovinách, včetně šípku nebo jeřabin). Právě nyní tedy vrcholí sběrná sezóna. Pokud si chcete nasbírat hloh do zásoby a nechcete u keřů trávit dlouhé desítky minut otrháváním jednotlivých bobulí, vyplatí se vám vzít si zahradnické nůžky, košík a nastříhat si celé větvičky, z nichž pak bobule očesáte v klidu doma nebo na zahradě.

Hloh je vynikající antistresor, používá se při zklidňování nervů a srdečních arytmií (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Hloh je vynikající antistresor, používá se při zklidňování nervů a srdečních arytmií (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Čerstvý hloh ve směsi čerstvého ovoce pro ary ararauny (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Čerstvý hloh ve směsi čerstvého ovoce pro ary ararauny (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Jak správně sušit a skladovat hloh?

Pokud se rozhodnete hloh sušit, měli byste ho umístit na síto, ideálně v jednolité a ne příliš silné vrstvě, aby k němu moho proudit vzduch, a toto síto umístit na suché a vzdušné místo. Samotný proces sušení trvá poměrně dlouho, takže pokud máte doma sušičku na houby nebo ovoce, vyplatí se hloh nejprve „předsušit“ na sítu a poté dosušit v elektrické sušičce. Sbíráte-li papouškům i další bobuloviny – šípky, jeřabiny a arónie – můžete je nasušit všechny a udělat z nich výtečnou sušenou směs, do které se dají přidat i sušená dýňová semínka. Sušené bobulky je ale třeba skladovat v prodyšných plátěných pytlících a rozhodně je neuzavírat do umělohmotných nádob, které „nedýchají“. Ne všechny plody totiž musí být pořádně dosušené a pokud by se k nim nemohl dostat vzduch, mohly by začít plesnivět.

ČTĚTE TAKÉ: Jak správně sušit vlašské ořechy a kdy už jsou připraveny pro uskladnění?

I tak je dobré čas od času směs prohlédnout a případné plesnivějící bobule vyhodit. U zamraženého hlohu nic takového nehrozí, ale neměl by se rozmrazovat a poté znovu zmrazovat. Bobule, které rozmrazíte, je třeba všechny zkrmit a zbytky vyhodit. Opakovaným zamražováním by v nich také mohl začít hnilobný proces a papouškům by taková „pochoutka“ rozhodně nesvědčila. Keře hlohu mohou být i vynikajícím doplňkem zahradních voliér. Pokud je vysázíte dostatečně blízko pletiva, aby větvičky prorůstaly do venkovních výletů, papoušci budou mít pravidelný přísun čerstvého hlohu. Určitou nevýhodou takového řešení ale mohou být divocí ptáci, které bude hloh rovněž přitahovat a mohli by svým trusem ohrozit zdraví papoušků.

Sušení hlohu na sítu (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Sušení hlohu na sítu (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Detail částečně usušených bobulí hlohu (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Detail částečně usušených bobulí hlohu (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Když vytěžíte o 3% méně dřeva, latamové vlaštovčí nevyhynou, vzkázali lesníkům na Tasmánii ochránci

Dálší článek

Stavíme voliéry pro papoušky (5.): volba pletiva, topení a dokončovací práce

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější