Záchranný program kakapa sovího přijde o hlavního sponzora. Přispěje stát?

Kakapo sovíPouze do konce letošního roku potrvá smlouva mezi záchranným týmem kakapa sovího, jednoho z nejohroženějších druhů papouška na světě, a novozélandskou hliníkárnou NZas, která od roku 1990 podporovala projekt částkou 200 tisíc dolarů ročně. Pokrývala tak celou pětinu ročních nákladů na provoz čtyř speciálních ostrovních rezervací (Codfish, Chalky, Anchor a Maud), monitorovací systém a umělý odchov kakapů, které se každoročně vyšplhají na jeden milion novozélandských dolarů (v přepočtu asi 15,6 milionu korun). Dohoda vyprší po pětadvaceti letech letos v prosinci a firma již oznámila, že ji nehodlá prodloužit. Novozélandská ministryně životního prostředí Maggie Barryová odmítla odpovědět na otázky novinářů, zda stát výpadek financí dokryje ze svého.

„Odbor ochrany přírody aktivně vyjednává s NZas a dalšími stranami o zajištění trvalého financování projektu,“ napsala ministryně v pozdějším společném prohlášení s vedením novozélandského Odboru ochrany přírody. Podle generální ředitelky hliníkárny NZas Gretty Stephensové bylo prodloužení smlouvy se záchranným týmem kakapa sovího předmětem diskuse uvnitř firmy, ale vedení nedospělo k žádnému závěru. Peníze od hliníkárny za poslední čtvrtstoletí významně napomohly ke zvýšení zbytkové populace kakapů sovích ze 49 jedinců v roce 1990 na současných 125 exemplářů. Podle Kevina Hackwella, manažera organizace Forest & Bird, která se podílí na projektu záchrany kakapů sovích, je chybou, že stát při ochraně kriticky ohrožených druhů čím dál více spoléhá na sponzoring od soukromých firem.

Dotace snižuje i stát

„Nedávno jsme přišli o sponzora projektu záchrany kiwiho a tyto finanční prostředky nebyly dosud nahrazeny… Ekonomika se mění, ale hrozby pro tyto ohrožené druhy zůstávají, takže musíme zajistit, abychom pokryli základní potřeby, a to včas,“ uvedl Hackwell pro web Stuff.co.nz. Podle mluvčí ochránců přírody Ruth Dysonové všichni doufají, že se ministryně životního prostředí Barryová zaváže ke zvýšení vládních dotací na pokrytí všech nákladů projektu záchrany kakapa sovího: „Vždy jsem si dělala velké starosti, když předchozí ministr Nick Smith i nynější ministryně Maggie Barryová hovořili o potřebě vytváření partnerství se soukromými společnostmi. Když bude náš projekt závislý na financování ze soukromého sektoru, aby plnil své základní funkce, bude to opravdu problematické.“

K TÉMATU: Novozélandskou ministryni životního prostředí v úřadě navštívil ochočený kakapo soví

O tom, že hliníkárna, která podporovala záchranu kakapů sovích nejen penězi, ale i nasazení vlastních zaměstnanců, kteří odpracovali tisíc dnů při zlepšování infrastruktury na ostrovních rezervacích, neprodlouží smlouvu z roku 1990, se vědělo už delší dobu. Finanční prostředky přiškrtil i stát, za předchozího ministra životního prostředí Nicka Smitha došlo ke snížení počtu placených členů projektu. Loni se ochránci pokusili obměkčit současnou ministryni Maggie Barryovou návštěvou jednoho z uměle odchovaných kakapů sovích přímo v jejím úřadě, ale zjevně neuspěli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..