Novozélandskou ministryni životního prostředí v úřadě navštívil ochočený kakapo soví

Kakapo sovíUVNITŘ VIDEO – Neobvyklým způsobem oslavili ochránci přírody na Novém Zélandu čtvrt století programu na záchranu kriticky ohrožených nelétavých papoušků kakapů sovích. Ochočený sameček Sirocco, jenž plní roli ambasadora tohoto projektu, navštívil sídlo novozélandského parlamentu i novopečenou ministryni životního prostředí Maggie Barryovou. Sirocco přitom není ledasjaký papoušek. Kromě toho, že jde o vzácného kakapa, je velmi populárním ptákem, který má vlastní stránku na Facebooku s více než 100 tisíci fanoušky. Pravidelně objíždí Nový Zéland jako živý artefakt a ukázka smyslu ochrany ohrožených druhů.

„Program obnovy populace kakapů sovích demonstruje, čeho lze dosáhnout, když se u jednoho projektu sejdou sponzoři, nevládní organizace a státní úřady,“ prohlásil při příležitosti pětadvacetiletého výročí ochrany kakapů ředitel úřadu na ochranu přírody Lou Sanson. Téměř čtyři a půl miliony novozélandskými dolary (asi 77 milionů korun) na kakapy například přispěla hliníkářská huť se sídlem v Southlandu, jejíž zaměstnanci navíc odpracovali tisíc dnů při zlepšování infrastruktury na ostrovních rezervacích, které obývají právě kakapové soví. V době zahájení záchranného projektu v roce 1990 čítala zbytková populace těchto ptáků pouhých 49 jedinců, letos jich je již 126.

Projekt potřebuje nové sponzory

Záchranný program kakapů se nicméně dostává do finančních potíží, protože přichází o komerční sponzory i podporu státu. Loňské propouštění v odboru ochrany přírody novozélandského ministerstva životního prostředí, které proběhlo ještě za předchozího ministra Nicka Smitha, se dotklo i týmu na záchranu kakapů sovích. Nová ministryně Maggie Barryová se domnívá, že projektu by prospěla větší podpora od soukromých sponzorů, jichž by mělo být více, aby nebyl závislý na penězích jen od jedné nebo dvou firem. Výpadek podpory jedné z takových firem by pak neohrozil existenci celého programu.

K TÉMATU: Novozélandská vláda propouští úředníky ochrany přírody, i z týmu na záchranu kakapa sovího

Tým na záchranu kakapů loni kvůli ministerským škrtům přišel o samostatného správce na odboru ochrany přírody, ale také o technika a vědce vyčleněného jen pro výzkum kakapů. „Projekt je hodně založen na technologických postupech, vyžaduje komplexní genetický výzkum. V současné době se daří líhnout jen 40 procent vajec kakapů a pokud by se tento poměr ještě zhoršil, mohl by být tento druh odsouzen k záhubě,“ varoval loni manažer organizace Forest & Bird Advocacy Kevin Hackwell. „Dosavadnímu týmu se podařilo učinit obrovský pokrok v chápání genetiky zbytkové populace kakapů, technik umělého odplodňování, hnízdění, umělé inkubace vajec, ručního odchovu a všech enviromentálních faktorů, které ovlivňují chovatelské úspěchy u kakapů,“ dodal.

 

Předchozí článek

Podvodník vylákal z pojišťovny 60 tisíc korun za uhynulé kakaduy. Fingoval, že je zardousil pes

Dálší článek

Exota Olomouc ukáže kakaduy přilbové, ary zelené, amazoňany rudooké či aratingy žluté

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější