Podvodník vylákal z pojišťovny 60 tisíc korun za uhynulé kakaduy. Fingoval, že je zardousil pes

Maketa mrtvého kakaduPojišťovací podvod s uhynulým párem papoušků kakadu vyšel muži z Liberecka. Na případ se přišlo až po pěti letech, během nichž rozjel celý byznys s podvodnými pojišťovacími případy. Vše začalo právě kauzou s papoušky, kteří uhynuli v roce 2009. Muž se dohodl se známým, že sehrají scénku v čekárně veterinární ordinace, v níž se na klec s papoušky vrhne agresivní pes. Záměr se jim povedl dokonale: nikdo si nevšiml, že majitel donesl v přepravce už uhynulé papoušky a veterinář potvrdil hlášení o škodě pro pojišťovnu. Od té chtěl podvodník původně 120 tisíc korun, nakonec mu ale vyplatila jen polovinu této částky.

„I vyplacených 60 tisíc za dva uhynulé exoty je luxusní výdělek,“ řekla liberecká policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová liberecké příloze deníku MF Dnes, který o případu informoval jako první. Případ je o to kurióznější, že pachatel neměl papoušky pojištěné, ale jeho známý, s nímž se domluvil na fingování nehody, měl psa pojištěného pro případ, že způsobí škodu. Muž si posléze začal vydělávat na pojišťovacích podvodech, scénku s papoušky ale během své pětileté „pojišťovací“ kariéry už nezopakoval. Vyšetřovatelé při soupisu případů, jichž se dopustil, dospěli k závěru, že si touto nelegální činností přišel bezmála na dva miliony korun. V řadě případů měl další pomocníky, Policie vyšetřuje celkem 13 osob.

Trik s agresivním psem je poměrně častý

Pojišťovací podvody s uhynulými papoušky nejsou v Česku zase tak mimořádné, jak by se mohlo zdát. V minulosti se podobný případ stal již minimálně jednou. Chovateli tehdy uhynul větší druh papouška a protože chtěl na jeho ztrátě vydělat, rovněž se dohodl se známým, že sehrají údajné napadení agresivním psem. V tomto případě ale pokus o podvod odhalila už samotná pojišťovna, která si vyžádala pitvu exota a znalecký posudek, zda opravdu uhynul po napadení psem. Pro podvodníky je tento scénář nejúčinnější, protože obvykle nemívají papoušky pojištěné proti krádeži nebo úhynu a využívají tak pojistky majitelů psů kvůli způsobené škodě.

K TÉMATU: Jak pojistit papoušky proti krádeži nebo úhynu? A kolik to stojí?

Samotné pojištění papoušků není vůbec levnou záležitostí, navíc ho neposkytuje každá pojišťovna. Z těch, které podobný produkt nabízejí, si řada klade mnoho podmínek. Voliéry, v nichž jsou papoušci chováni, musí být uzamčeny a všechny otvory (okna, včetně výletových okének do venkovní části voliér) pevně uzavíratelné zevnitř, venkovní pletivo musí mít tloušťku minimálně tři milimetry. Výše pojistky se může u dražších druhů papoušků vyšplhat až na několik tisíc korun ročně. Některé pojišťovny ale samostatné pojištění exotických ptáků nenabízejí a umožňují je pouze zahrnout do komplexního pojištění domácnosti.

Úvodní foto: Now-here-this.timeout.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..