Exota Olomouc ukáže kakaduy přilbové, ary zelené, amazoňany rudooké či aratingy žluté

Exota Olomouc 2014Velkou koncentraci vzácných druhů papoušků nabídne letošní ročník mezinárodní výstavy Exota Olomouc 2014, který začíná již tento pátek 12. října na olomouckém výstavišti Flora. Vedle již medializovaných nestorů kea budou moci návštěvníci obdivovat například kakaduy přilbové, kakaduy inka a kakaduy růžové mutace lutino. Z velkých druhů arů bude k vidění ara zelený, jichž je v České republice chováno méně než arů hyacintových a patří k nejhůře odchovávaným arům v zajetí vůbec a ara arakanga. Vzácné druhy amazoňanů zastoupí amazoňan rudooký a amazoňan nádherný, sdělil serveru Ararauna.cz ředitel výstavy Jan Sojka.

Chybět nebude ani nejpestřeji zbarvený zástupce aratingů, v tuzemsku sporadicky chovaný aratinga žlutý. „Z vzácných mutací papoušků vystavíme rosely pestré černé a černé skořice, a také kakariky rudočelé modré mutace, skořicové a modré straky,“ vypočítává šéf organizátorů Exoty Olomouc. Méně časté druhy loriů zastoupí lori límcový a lori olivový. „Unikátní bude letošní kolekce plodožravých ptáků, půjde o osm druhů arassariů a tři druhy zoborožců,“ prozradil Jan Sojka. Vůbec poprvé v Česku budou v Olomouci vystaveni arassariové řasnatí, ze zoborožců půjde o zoborožce hrubozobé, přilbové a dvojzoborožce hnědavé (všechny zapůjčil ze svého chovu Čestmír Drozdek).

Z osmi druhů arassariů, malých tukanů, bude na Exotě nejvzácnější arassari řasnatý (Foto: Travelwithapurpose.wordpress.com)
Z osmi druhů arassariů, malých tukanů, bude na Exotě nejvzácnější arassari řasnatý (Foto: Travelwithapurpose.wordpress.com)

Poprvé v nově zrekonstruovaných pavilonech

Dalšími vzácnostmi mimo kolekci papoušků na Exotě Olomouc budou budou tangary a myšáci, návštěvníci ale také narazí na plameňáky a samostatný pavilon bude mít specializovaný klub chovatelů bažantů – WPA. I letošní Exota nabídne soutěže bodovaných ptáků, které posoudí kromě tuzemských posuzovatelů i odborníci z Nizozemí, Rakouska a Polska. Vlastní speciální výstavu bude mít v Olomouci česko-slovenský Forpus klub a Klub chovatelů drobného domestikovaného ptactva. Exota se vůbec poprvé představí v nových prostorách rekonstruovaných pavilonů A a E na olomouckém výstavišti Flora (právě kvůli rekonstrukci musel být nynější ročník přeložen z loňského roku na letošek).

K TÉMATU: Exota Olomouc letos vystaví nestory kea, nejinteligentnější papoušky světa

„Došlo k prolomení tradice lichých roků a výstava tedy proběhne v letošním sudém roce. A tak tomu bude i v budoucnu,“ konstatuje Jan Sojka. Doposud se totiž Exoty odehrávaly jednou za dva roky vždy v lichý rok, a to již od osmdesátých let minulého století. Letos se navíc Exota termínově téměř „potká“ s další velkou celostátní výstavou exotického ptactva Exotika, jež proběhne v Lysé nad Labem o tři týdny později – od čtvrtka 30. října do neděle 2. listopadu. Exotu Olomouc můžete navštívit od pátku 10. října do neděle 12. října, otevřeno je denně od 8:00 do 18:00 hod., v neděli do 17:00 hod. Více informací získáte na webu www.exotaolomouc.cz a stránce Exoty Olomouc na Facebooku.

Na Exotě Olomouc 2014 nebude chybět ani zoborožec hrubozobý (Foto: Biolib.cz)
Na Exotě Olomouc 2014 nebude chybět ani zoborožec hrubozobý (Foto: Biolib.cz)

 

Předchozí článek

Novozélandskou ministryni životního prostředí v úřadě navštívil ochočený kakapo soví

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 10. až 12. října 2014

6 Comments

 • Exota olomouc začíná 10 října a 12.10 již končí pro upřesnění

 • Dobry den.Muzu se zeptat.Kolik bude stat vstupne na vystavu? Nikde jsem to nenasla.Predem dekuji za odpoved.Preji prijemne zazitky z vystavy a hodne uspechu.

 • Dospělí – základní: 120 Kč
  Rodinné (2+1 nebo 2+2): 250 Kč
  Dětská – zlevněná (6–17 let): 80 Kč
  Mladší 6 let, ZTTP a ZTP: zdarma
  Katalog: 100 Kč

 • Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, zda se na výstavě objeví i ptáčci druhu Žako . Díky za informace

 • Dobrý den, ano, žakové na Exotě jsou.

 • Děkuji 🙂

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější