Exota Olomouc letos vystaví nestory kea, nejinteligentnější papoušky světa

Nestor keaUVNITŘ VIDEO – Jedním z lákadel letošního ročníku mezinárodní výstavy Exota Olomouc, který proběhne od 10. do 12. října na výstavišti Flora Olomouc, bude nejiteligentnější papoušek světa nestor kea. Serveru Ararauna.cz to sdělil ředitel výstavy a vydavatel časopisu Nová Exota Jan Sojka. „Podařilo se nám domluvit s chovatelem těchto papoušků, že je na Exotu zapůjčí,“ řekl. Vzácností by mělo být na letošní Exotě více, organizátoři je ale chtějí prozradit až těsně před začátkem výstavy. Celkově bude na olomouckém výstavišti Flora k vidění na 250 druhů ptáků, z toho většina náleží k papouškům. Výstava poprvé využije nově zrekonstruovaný pavilon A, do kterého se přestěhuje část expozic z dalších pavilonů.

Nestory se už daří v Česku odchovávat

Nestor kea je mezi českými chovateli poměrně vzácným ptákem. Poprvé jej do tuzemska dovezla v roce 2000 brněnská zoologická zahrada, později se přidali i soukromí chovatelé. Prvního odchovu u nás docílil v roce 2008 jihočeský chovatel Lubomír Palkovič, který od té doby tyto papoušky odchovává každoročně. Letos zaznamenala první chovatelský úspěch i liberecká zoologická zahrada, která však musela odebrat vejce do líhně a mláďata uměle vylíhnout a ručně dokrmit. Kromě těchto dvou zoologických zahrad u nás nestory kea chová i ZOO Lešná ve Zlíně, počty privátních chovatelů by se daly spočítat na prstech jedné ruky.

K TÉMATU: Liberecká zoo poprvé odchovala nestory kea, mláďata dokrmuje uměle

Nestor kea je právem považován za nejinteligentnějšího papouška světa. Ve své domovině na Novém Zélandu je obávaným „demontérem“ automobilů a všech volně dostupných částí domů či veřejného prostranství ve městech i turistických centrech. Jde o nesmírně zvědavé ptáky, kteří mají potřebu neustálé stimulace, rádi spolupracují v hejnu a vyhledávají stále nové podněty pro svoji činnost. Jde asi o jediný druh papouška, který žije vysoko v horách a nevyhýbá se sněhu. Zjevem trochu připomíná dravce a svým způsobem se tak i chová: původně býložravý papoušek totiž nepohrdne podkožním tukem ovcí, což se mu málem stalo osudným, když proti němu jako škodné vytáhli místní farmáři.

Exota vystaví historické klece z 18. století

Na Novém Zélandu v současné době žije už jen asi pět tisíc nestorů kea, kteří jsou považováni za ohrožený druh a jsou přísně chráněni. Na druhou stranu, v horských střediscích, kde se tito papoušci vyskytují, úřady veřejnými cedulemi varují turisty před těmito všetečnými ptáky a vzácností nejsou ani případy, kdy zvědavý nestor kea vleze otevřeným okénkem do automobilu a ukradne řidiči peněženku s doklady a hotovostí. Chovatelé ve střední Evropě asi ocení fakt, že jde o velmi odolné ptáky, kteří nepotřebují zimoviště a bez problémů přežijí i dvacetistupňové mrazy. Méně příjemnější je jejich vysoký hlas, kterým se nerozpakují ozývat i v noci.

ČTĚTE TAKÉ: Nestory kea, nejinteligentnější papoušky na světě, si pořídí i pražská ZOO

Novinkou letošní Exoty Olomouc bude rovněž historická expozice klecí a chovatelských zařízení od předminulého století po současnost, díky níž si budou moci mnozí pamětníci a chovatelé připomenout podmínky, v nichž se u nás dříve chovali okrasní ptáci. „Největší raritou tohoto chovatelského muzea bude figurína ptáčníka z roku 1903, vytvořená přesně podle dobového popisu,“ přiblížil šéf výstavy Jan Sojka. Na své si přijdou i děti, pro které je připravena výstava kreseb, soutěže a besedy. Vlastní sekci na Exotě budou mít i mladí chovatelé. Část výstavy bude tradičně soutěžní, zaměřená na výstavní ptáky, ať už jde o andulky, kanáry, zebřičky, korely a další.

Úvodní foto: Wikipedia.com

 

Předchozí článek

Pekanové ořechy: vynikající zdroj vápníku a antioxidantů pro papoušky

Dálší článek

Bulhaři zabavili zásilku 30 pašovaných žaků určených pro Českou republiku

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější