Bulhaři zabavili zásilku 30 pašovaných žaků určených pro Českou republiku

Bulharsko zabavilo žaky určené pro Českou republikuObchodu s 30 pašovanými papoušky žako, kteří měli padělané doklady původu a směřovali do České republiky, zabránili uplynulou neděli bulharští celníci ve městě Vidin poblíž hranic se Srbskem a Rumunskem. Informovala o tom tisková agentura Sofia News Agency na svém webu Novinite.com. Celníci kontrolovali vůz s bulharským řidičem, který směřoval do Česka, na hraničním mostu přes Dunaj. V nákladovém prostoru automobilu objevili přepravky s 30 africkými papoušky žako, jejichž odchyt ve volné přírodě a prodej zakazuje mezinárodní úmluva CITES o regulaci obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami.

Papoušci sice měli doklady CITES, při podrobnější kontrole ale celníci zjistili, že dokumenty jsou padělané. Potvrdili jim to úředníci z ministerstva životního prostředí a vodního hospodářství, které v Bulharsku vede registr exemplářů spadajících pod CITES. Celní správa papoušky zabavila a převezla na oblastní inspektorát do Montany na severovýchodě země. Řidič je stíhán na svobodě pro porušení zákona o clu a padělání dokladů pro chráněné druhy živočichů. Žakové zřejmě skončí v některé z bulharských zoologických zahrad, jako se tomu stalo s podobnou zásilkou žaků v roce 2010, jež byla zabavena na letišti v Sofii při transportu z Ugandy do Srbska.

Bulharsko má s pašeráky žaků zkušenosti

Celkem 108 žaků velkých tehdy putovalo letecky přes Libanon do bulharské metropole Sofie, odkud měli pokračovat dál k cílovému příjemci v Srbsku. Bulharští celníci ale zásilku papoušků zajistili a ptáky umístili do záchranného centra v sofijské zoologické zahradě. Poté nastalo komplikované zjišťování, odkud ptáci pocházejí, a vyjednávání o jejich návratu do Ugandy. Nejméně 70 ptáků mezitím uhynulo vlivem špatného počasí či na následky stresu a poranění během neodborné přepravy pašeráky. Ugandské vzdělávací centrum pro ochranu přírody (UWEC) nicméně zorganizovalo návrat 32 přeživších ptáků zpět do země původu a vypustit je do volné přírody.

K TÉMATU: Uganda vypustila zpět do volné přírody pašované žaky, kteří byli zabaveni v Bulharsku

K nynějšímu případu bulharské úřady nezveřejnily žádné další podrobnosti, takže není jasné, kdo měl příjemcem 30 pašovaných žaků v České republice, kam řidič papoušky původně převážel. Jisté je, že šlo o ptáky odchycené ve volné přírodě, kteří jsou velmi náchylní na stres. Evropská unie od roku 2004 zcela zakazuje dovozy ptáků z třetích zemí, navíc v Africe je kromě dvou zemí, které mají výjimku (Kongo a Kamerun), zakázáno odchytávat žaky ve volné přírodě a obchodovat s nimi. Přesto se do Evropy každoročně dostanou stovky těchto ptáků a nadále se s nimi čile obchoduje. Žaky z odchytu vlastní i celá řada českých chovatelů.

Úvodní foto: Customs.bg

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..