Eklektus různobarvý měl příbuzného na ostrovech Tonga. Vědci jej nazvali eklektus oceánský

Eklektus oceánskýPapouščí rod Eklektus je známý jediným existujícím druhem, mezi chovateli velmi oblíbeným eklektem různobarvým (Eclectus roratus). Mezinárodní taxonomie ale nově uznává ještě jeden druh eklekta, který žil na území dnešního ostrovního státu Tonga na východ od Šalamounských ostrovů. Papoušek, jehož latinský název zní Eclectus infectus, by se mohl česky jmenovat eklektus oceánský. Vědci jej určili podle 21 kostí z archeologických vykopávek z doby pozdního holocénu a pozdního pleistocénu. Předpokládá se, že nový ptačí druh vyhynul bezprostředně poté, co na ostrovy, které obýval, dorazili první lidé – což mělo nastat zhruba před třemi sty lety.

Kromě kosterních pozůstatků mají taxonomové k dispozici i jedinou kresbu tohoto papouška datovanou do roku 1793, již pořídil italský umělec Alessandro Malaspina při své expedici do Pacifiku. Obrázek vzdáleně připomíná eklekta různobarvého, ten se však vyskytuje pouze na Šalamounových ostrovech a na východ od nich směrem na Moluky. Ostrovní království Tonga se ale nachází na západ od Šalomouových ostrovů, což podle vědců svědčí o tom, že vyobrazený pták i nalezené fosílie patří samostatnému druhu, příbuznému eklektovi různobarvému. Kresba navíc pochází z ostrovů Vanuatu, kde se nachází také archeologické naleziště, odkud pocházejí nálezy kostí.

Oficiálně byl uznán teprve letos

Eklektus oceánský byl poprvé popsán v roce 2006 Davidem Williamem Steadmanem. První fosilní nálezy pocházejí již z roku 1989. Celkem jednadvacet kostí zahrnovalo i kompletní stehenní kost, dolní čelist zobáku či tři články prstu. Steadman na základě těchto pozůstatků i kresby Alessandra Malaspina předpokládá, že eklektus oceánský měl poněkud kratší křídla než eklektus různobarvý, což napovídá, že mohlo jít o nelétavého ptáka. To by také vysvětlovalo jeho poměrně rychlé vyhubení. Eklektus oceánský měl vyhynout krátce po Malaspinově expedici, pravděpodobně ještě před koncem 18. století.

K TÉMATU: Vědci objevili čtvrtý druh nestora, který obýval Chathamovy ostrovy. Vyhynul v 19. století

Vědci předpokládají, že hlavní příčinou zániku tohoto papouška byly zavlečené druhy predátorů, především krysy, které mohou za vyhubení celé řady ostrovních druhů ptáků. Je pravděpodobné, že kromě souostroví Tonga a Vanuatu obýval i blízký ostrov Fidži. K oficiálnímu uznání eklekta oceánského za samostatný, leč vyhubený druh, došlo teprve letos v publikaci Josepha del Hoya HBW and BirdLife International Illustrated Checklist of the Birds of the World. Zároveň byl zařazen i do Červené knihy ohrožených živočichů IUCN jako vyhubený druh (EX) a objevil se v oficiální databázi ptačích druhů světa na webu mezinárodní organizace BirdLife International.

Dospělý pár eklektů různobarvých (Foto: Fanpop.com)
Dospělý pár eklektů různobarvých (Foto: Fanpop.com)

Úvodní obrázek: Wikipedia.com

 

Předchozí článek

Bulhaři zabavili zásilku 30 pašovaných žaků určených pro Českou republiku

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 19. až 21. září 2014

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější