Vědci objevili čtvrtý druh nestora, který obýval Chathamovy ostrovy. Vyhynul v 19. století

Nestor chathamskýNového příbuzného nestorů kea a kaka, neobvyklých papoušků žijících na Novém Zélandu, objevili archeologové na Chathamových ostrovech v Tichém oceánu. Malé souostroví, které patří od roku 1842 k Novému Zélandu, od něhož je vzdáleno 800 kilometrů východně, podle nejnovějších poznatků obýval papoušek nestor chathamský (Nestor chathamensis). Vyplynulo to z analýzy fosilních pozůstatků nalezených přímo na místě, které vědci dříve přičítali několika různým druhům papoušků. Z podrobné studie publikované v zoologickém věstníku Linneanovy společnosti ale plyne, že jde o zcela nový a dosud neuznaný druh nestora.

Archeologové nejprve nalezli několik kostí velkého druhu papouška, které pocházely ze sklonku 19. století, tedy doby, kdy už byly Chathamovy ostrovy obydleny přistěhovalci z Nového Zélandu. Původně si mysleli, že fosilie patří nestorovi kea, jeho příbuznému nestorovi kaka nebo dokonce kakapovi sovímu. Všichni tito papoušci obývají Nový Zéland a přilehlé ostrůvky a patří mezi velmi ohrožené druhy. Možnost, že by nalezené kosti mohly patřit novému, dosud nepopsanému papouščímu druhu, paleontologové nastolili v roce 1990, ale později se ji nikdo nepokusil rozvinout. Nová studie staví na morfologických vyšetřeních a extrakce starobylé DNA z jedné z kostí, která potvrdila, že tento druh byl blízký příbuzný nestora kaka.

Dva dosud žijící zástupci rodu Nestor, zleva: nestor kea a nestor kaka (Foto: Wikimedia.com)

Dva dosud žijící zástupci rodu Nestor, zleva: nestor kea a nestor kaka (Foto: Wikimedia.com)

Stejný osud jako nestor úzkozobý

„Máme podezření, že předchozí zmatky okolo totožnosti ptáka, kterému patřily nalezené kosti, způsobily neobvyklé proporce tohoto ptáka,“ cituje vedoucího výzkumného týmu Jamieho Wooda novozélandský web Landscare Research. „Celkově to vypadalo jako nestor kaka, s výjimkou zobáku, který je napůl vývojové cesty mezi nestorem kaka a nestorem kea. Také stehenní kosti byly větší a pták měl rovněž širší pánev, což naznačuje, že trávil hodně času na zemi.“ Srovnáním sekvence DNA z nalezených kostí se vzorky dvou žijících druhl nestorů vědci dospěli k závěru, že nestor chathamský je vývojovou větví nestora kaka, který se přesunul na Chathamovy ostrovy před 1,75 miliony lety. Pravděpodobně se tak stálo krátce poté, co tyto ostrovy vystoupily nad hladinu moře.

K TÉMATU: Na Novém Zélandu objevili fosilie čtyř druhů papoušků příbuzných nestorům

Nestoru chathamskému se patrně stala osudným jeho velikost a fakt, že šlo zřejmě o nelétavého ptáka, takže jej bylo snadné ulovit. Vyhynul krátce po příchodu prvních osadníků, kteří tyto ptáky lovili pro chutné maso. Populace nelétavých ptáků Nového Zélandu a okolních ostrovů rovněž drancovali zavlečení predátoři, především zdivočelé kočky, krysy a potkani. Nestor chathamský je už druhým vyhynulý druhem tohoto papouščího rodu. Přibližně ve stejné době jako on vyhynul i nestor úzkozobý (Nestor productus), který obýval strovy Norfolk a Philipův ostrov. Poslední známý pták uhynul v roce 1851 v londýnské zoologické zahradě. Ve volné přírodě patrně vymizel ještě dříve.

Rovněž vyhubený nestor úzkozobý, který žil do poloviny 19. století na ostrově Norfolk a Philipově ostrově (Obrázek: Avibirds.com)

Rovněž vyhubený nestor úzkozobý, který žil do poloviny 19. století na ostrově Norfolk a Philipově ostrově (Obrázek: Avibirds.com)

Úvodní obrázek: Zoologický věstník Linneanovy společnosti

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..