Úřady v Arizoně varují Američany před invazními agapornisy růžohrdlými, kteří roznáší psitakózu

Agapornis růžohrdlýUVNITŘ VIDEO – Dvacítku uhynulých agapornisů růžohrdlých nakažených psitakózou nalezli v uplynulých dnech obyvatelé městečka Scottdale v Arizoně. Nemoc je přenosná na člověka a smrtelná, varovala Arizonská agentura na ochranu volně žijících zvířat. Lidé by podle ní neměli krmit divoké ptáky a rozhodně se nepřibližovat ke zvířatům, která nejeví známky plachosti. Agapornisové, kteří pochází z Afriky, patří mezi četné invazní druhy papoušků ve Spojených státech. „Veřejnost by si měla být vědoma potenciálního ohrožení zdraví, které jí hrozí po potvrzení nákazy ptáků psitakózou,“ napsala agentura ve veřejném prohlášení, jež převzala místní média.

Nemoc se šíří prostřednictvím trusu nakažených ptáků. Jde o respirační onemocnění, člověk se může nakazit pouhým vdechnutím částeček uschlého trusu nebo zbytků potravy papoušků. Psitakóza se poté projevuje jak těžší chřipka, nakažený člověk má problémy s dýcháním a dostane vysoké horečky. Nemoc je jen těžko diagnostikovatelná, pokud lékaři nemají informaci o kontaktu nemocného s ptáky nebo ptačím trusem. Loni v létě se takto nakazila žena z města Mesa poblíž arizonské metropole Phoenixu, kterou se snažila vyfoukávačem uklidit nepořádek po několika zjevně zmatených agapornisech na jejím dvoře. Lékaři ji přijali s tajemným respiračním onemocněním, s nímž si nevěděli rady.

Správná antibiotika zabírají poměrně rychle

Nemocnici pomohla Arizonská agentura na ochranu volně žijících zvířat, jejíž pracovníci objevili v bydlišti nakažené ženy mrtvé ptáky, u nichž byla zjištěna psitakóza. Onemocnění se podle agentury projeví do jednoho až čtyř týdnů od nákazy a příznaky se mohou významně lišit: od těžkého kašle přes bolesti hlavy po zánět spojivek. Dochází k celkovému kolapsu imunitního systému. Dobrou zprávou je, že při včasném nasazení správných antibiotik je nemoc poměrně lehce vyléčitelná. „Běžně se takto mohou nakazit lidé, kteří chovají papoušky v zájmovém chovu,“ říká veterinářka Anne Justice-Allenová. „Stačí, když se takový člověk pohybuje v prostředí s větším množstvím ptáků, z nichž někteří jsou nakaženi. Typicky se to stává lidem, kteří provádějí úklid chovatelských zařízení.“

K TÉMATU: Švédský senior zemřel po nákaze psitakózou od nemocného papouška. Rarita, říkají lékaři

Arizonská agentura na ochranu volně žijících zvířat proto vyzvala obyvatele arizonského Scottdale a okolí, aby byli nadmíru opatrní při krmení volně žijících zvířat, rozhodně je nepřekrmovali, čímž by uměle udržovali příliš početnou populaci potenciálně nakažených ptáků v blízkosti svých domovů. Při odstraňování ptačího trusu je třeba na jeden galon vody použít jeden šálek zředěného dezinfekčního roztoku (agentura se zmiňuje o „bělidlu“). Lidé mají neprodleně informovat agenturu o každém podezřele se chovajícím ptáku či uhynulém jedinci. Agapornisové růžohrdlí žijí v okolí Phoenixu od poloviny 80. let, kdy je do přírody vypustili tamní chovatelé. Ornitologové odhadují jejich populaci na 2 500 jedinců.

Úvodní foto: Afzo.org

 

Předchozí článek

Opoziční předák obvinil vládu Svatého Vincenta z „kšeftování“ s amazoňany ohnivými

Dálší článek

Vědci objevili čtvrtý druh nestora, který obýval Chathamovy ostrovy. Vyhynul v 19. století

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější