Opoziční předák obvinil vládu Svatého Vincenta z „kšeftování“ s amazoňany ohnivými

Amazoňan ohnivýUVNITŘ VIDEO – Z nezákonného obchodování s ohroženými amazoňany ohnivými obvinil vládu karibského ostrovního státu Svatý Vincent a Grenada opoziční předák Lauron Baptiste z Nové demokratické strany (NDP). Podle jeho slov vládní úředníci „kšeftují“ s německým Sdružením na ochranu ohrožených papoušků (ACPT), kterému výměnou za nové terénní džípy poskytuje ptáky odchycené z přírody. „Existují tři vozy pro tři úředníky na ministerstvu zemědělství, ale obávám se jejich odvolání. Víte proč? Protože měli domluvit další výměnu papoušků za další tři vozidla,“ prohlásil Baptiste během opozičního protestního průvodu hlavním městem.

Předák kritizuje vládní memorandum o porozumění, které kabinet ostrovního státu podepsal s ACTP sídlícím v Berlíně, aby zajistil genetickou banku amazoňanů ohnivých pro případ přírodní katastrofy, která by zdecimovala jejich populaci na Svatém Vincentu. Četné hurikány v minulosti ohrozily řadu vzácných druhů karibských amazoňanů, například nejvzácnějšího amazoňana portorického, jehož populace v roce 1975 klesla na pouhých 13 jedinců (dnes jich ve volné přírodě a v zajetí žije celkem okolo pěti stovek). Baptiste ale tvrdí, že vládní memorandum obchází zákaz vývozu amazoňanů ohnivých ze země a umožňuje ACTP tyto vzácné ptáky rozmnožovat a dál prodávat.

Němci mají získat dalších 13 párů amazoňanů

„Do Německa má být vyvezeno dalších třináct párů papoušků a v přístavu jsou už připravena tři nová auta pro úředníky. Ještě o tom uslyšíme,“ uvedl Lauron Baptiste, který dříve pracoval právě na ministerstvu zemědělství. Jeho kritiku ale ostře odmítl šéf úřadu Saboto Ceasar. „Dohoda s ACPT počítá s vývozem dalších ptákl jen v případě, že u nás dojde k velmi závažné přírodní katastrofě, kdy bude počet volně žijících živočichů výrazně negativně ovlivněn. Na základě této dohody dochází k ochraně našeho národního ptáka. ACTP k ní přispívá tím, že zajišťují technickou pomoc a zařízení pro ochranu papoušků v přírodě a zároveň ochraňují tyto aktivity,“ řekl ministr karibské agentuře CMC.

K TÉMATU: Vláda Svatého Vincenta umožní berlínskému sdružení ACTP získat další amazoňany ohnivé

Tři nové terénní džípy, o nichž se zmiňoval opoziční lídr Lauron Baptiste, mají být podle Ceasara brzy předány oddělení lesního hospodářství, které je využije pro práci a monitoring ohrožených ptáků v pralesních biotopech amazoňana ohnivého. „Tak, aby bylo zajištěno, že náš národní pták a dědictví byl správně chráněn,“ uvedl ministr. „Slyšel jsem, a je to škoda, že tato kritika přišla proto, že totéž se týká situace na Svaté Lucii a také v Brazílii. Chceme-li rozvíjet naši zemi, pokud chceme zapracovat na ochraně našeho národního ptáka, je tu značná potřeba partnerství pro takový záchranný program,“ míní ministr zemědělství Svatého Vincenta a Grenady. Zároveň potvrdil, že vláda již ACTP umožnila odvézt do Německa celkem 35 amazoňanů ohnivých.

Vláda chystá četnější kontroly v ACTP

Na otázku, jaká opatření učinila vláda pro to, aby zabránila nezákonnému obchodování s těmito ptáky, ministr Ceasar agentuře CMC řekl: „Dochází k nepravidelným návštěvám úředníků odboru lesního hospodářství Svatého Vincenta a Grenady přímo v berlínském ACTP, někdy i dvakrát ročně.“ Ministr zároveň poukázal na mezinárodní úmluvu o zákazu obchodování s ohroženými druhy CITES, v níž amazoňan ohnivý spadá do nejpřísnější kategorie a jakékoli transporty těchto ptáků jsou velmi přísně monitorovány. „Chystáme se tuto kontrolu ještě posílit,“ dodal Saboto Ceasar s tím, že do Německa zavítají i úředníci z vyšších samosprávných celků Svatého Vincenta, aby společně se zástupci ACTP diskutovali o zpřísnění předpisů ochrany přírody.

ČTĚTE TAKÉ: Umělé oplodňování může zásadně změnit chov kriticky ohrožených a vzácných papoušků

Amazoňan ohnivý, zvaný také Guildingův, patří mezi nejvzácněji chované amazoňany v zajetí. V celé Evropě jsou jen jednotlivé desítky ptáků, nejvíc právě v berlínském ACTP a pak u českého specialistu na chov amazoňanů Jana Nedělníka (reportáž z jeho chovu čtěte zde). Tomu se je v minulosti podařilo opakovaně rozmnožit. Od roku 2004, kdy vznikl centrální registr CITES při českém ministerstvu životního prostředí, ale Česká republika evidovala jen jeden jediný přírůstek amazoňana ohnivého v tuzemských chovech. Německé sdružení ACTP se chystá v chovu amazoňanů ohnivých použít metodu umělého oplodnění samic, aby zvýšila šance na odchov mláďat. Stejnou metodu již úspěšně vyzkoušelo u arů škraboškových, kteří jsou už v přírodě vyhubeni. ACTP chová i další vzácné amazoňany mnohobarvé.

Úvodní foto: ACTP

 

Předchozí článek

Vzácné papoušky ostrovní u Nové Kaledonie ohrožuje PBFD. Nemoc zavlekli loriové mnohobarví

Dálší článek

Úřady v Arizoně varují Američany před invazními agapornisy růžohrdlými, kteří roznáší psitakózu

One Comment

  • Asi vím o koho se jedná z toho ACTP…

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější