UVNITŘ VIDEO – Jak rozmnožit vzácné a v zajetí málo početné druhy papoušků, když jejich pokusy o hnízdění opakovaně končí nezdarem? Specializovaná chovná centra, ale také soukromí chovatelé, stále častěji přistupují k umělému oplodňování samic. Na inseminaci vzácných druhů papoušků se specializuje německá veterinární klinika Parrot Reproduction Consulting, která úzce spolupracuje s katarskou chovnou stanicí Al Wabra, vlastníkem největšího počtu v přírodě vyhynulých arů škraboškových. Letos se jim podařilo umělým oplozením dostat na svět dvě mláďata těchto papoušků, jichž je na celém světě jen okolo jedné stovky.
K TÉMATU: Inseminace pomáhá v chovu arů škraboškových. Al Wabra tak odchovala už dvě mláďata
„Cílem všech chovatelů je mít reprodukční páry, které snáší oplozená vejce a samy dokáží odchovat mláďata. To je přirozený způsob chování ptáků. V mnoha případech ale páry produkují pouze neoplozená vejce. Příčin může být několik, všechny ale může vyřešit asistovaná reprodukce umělou inseminací,“ píše Parrot Reproduction Consulting na svém webu. Pro zdárný výsledek umělého oplození vyžaduje přiměřený vzork spermatu od samce a pohlavně dospělou samici v toku. „Pokud jsou splněny oba tyto požadavky, lze umělé oplodnění provést,“ konstatuje klinika. Spermie lze odebrat samci, který tvoří s oplodňovanou samici pár, nebo od zcela jiného ptáka.
Pokřiví inseminace ceny papoušků?
„Umělé oplodňování zatím není u papoušků tak rozšířené jako u chovu dravců nebo drůbeže, v budoucnu ale jistě nabyde na významu. Zejména u tak silně ohrožených druhů, jako je ara škraboškový, kakapo soví, různé druhy kakaduů a amazoňanů,“ míní zástupci kliniky Parrot Reproduction Consulting. Veterináři Daniel Neumann a Heiner Müller vyvíjí co nejjemnější techniku odběru spermatu a inseminace samic, aby vyloučili jakýkoli negativní vliv na reprodukované ptáky. Dobrou zprávou je, že odebrané sperma bude možné zmrazit a uchovat prakticky na neomezenou dobu, což je velmi důležité zejména pro projekty záchrany silně ohrožených a v přírodě zcela nebo téměř vyhynulých druhů.
ČTĚTE TAKÉ: S vypouštěním arů škraboškových do přírody se nezačne dříve, než jich bude alespoň 150
Na druhou stranu, umělé oplozování může zcela pokřivit chovatelství jako takové, protože chovatelé, kteří si ho budou moci dovolit (cena zákroku se odhaduje na tisíce eur, sama klinika ji na svém webu neuvádí), mohou uměle namnožit druhy, u kterých je složité dospět k úspěšným odchovům. Jakmile se na trhu objeví větší množství extrémně vzácných a drahých ptáků, logicky to povede k poklesu jejich ceny a postupnému snižování zájmu o chov takových papouščích rarit. V konečném důsledku by ale vznikla dostatečná genetická záloha ptáků, jimž ve volné přírodě hrozí vyhubení a namnožení jedinci ze zajetí by mohli sloužit k jejich reintrodukci do původních biotopů (pokud ty nebyly zničeny).
Úvodní foto: Aviseed.com (amazoňan mnohobarvý)