Pražská ZOO odsouvá stavbu pavilonu Amazonia na neurčito. Původně měl být hotový v roce 2017

Vizualizace nového pavilonu pražské ZOO AmazonieČervnová povodeň v pražské zoologické zahradě si vybrala další daň. Zahrada pozastavila přípravu stavby pavilonu Amazonia za víc než čtvrt miliardy korun, kterou loni schválil její zřizovatel, pražský magistrát. „V současné době by bylo velice problematické získat na jeho realizaci prostředky. Minimálně proto, že nyní je důležitější zaměřit se na protipovodňovou ochranu a vybudovat nový pavilon goril,“ řekl ředitel pražské Zoo Miroslav Bobek zpravodajskému serveru iDnes.cz. Ještě nedávno přitom zahrada počítala s tím, že stavbu pouze posune nad úroveň letošních záplav, aby nebyla v budoucnu ohrožena velkou vodou.

K TÉMATU: V novém pavilonu Amazonie vystaví pražská ZOO amazoňany rudoocasé, tukany a volně létající ary

Zoo se nyní soustředí spíše na opravy, protipovodňová opatření a zmiňovaný nový pavilon goril. Amazonia měla vzniknout přestavbou starého slonince v dolní části zoo, který momentálně není využíván a jeho zbourání by zahradu přišlo na desítky milionů korun. Proto se rozhodla zadat architektonickou soutěž na nový pavilon, který využije stávající základy a stěny bývalého slonince. Amazonia měla být velkým průchozím pavilonem evokujícím amazonskou džungli, v níž by se návštěvníci pohybovali volně po vyznačených stezkách a postupně se dostali do všech pater děštného pralesa. Zahrada jej chtěla otevřít v roce 2017.

Stavba pavilonu exotů se nezdrží

Hlavními lákadly Amazonie měly být umělé nádrže s kapustňáky a kajmany, výběhy s jaguáry a mravenečníky, ale také volně létající ptáky. Z papoušků chtěla zoo do pavilonu umístit amazoňany rudoocasé a některý z velkých druhů arů, zřejmě zelenokřídlé nebo vojenské. Další exotické ptáky měli zastoupit tukani obrovští a arassariové. Vizuálně zajímavá měla být i hejna brodivých ptáků, ibisů rudých, kolpíků růžových, volavek, ale také vrubozobých a mokřadních druhů, včetně kapustňáků. Striktně mělo jít o druhy, které se vyskytují v amazonských pralesech v Brazílii.

ČTĚTE TAKÉ: Povodně nenarušily plán pražské ZOO s veřejnou expozicí pro ary kobaltové. Otevře ji příští rok

Zatímco stavba pavilonu Amazonia se odsouvá na neurčito, plánovaný nový pavilon pro exotické ptáky, jehož součástí bude i voliéra s extrémně vzácnými ary kobaltovými, chce pražská zoo otevřít podle plánu během příštího roku. Na rozdíl od Amazonie na něj má vyčleněné potřebné finanční prostředky, které získala darem od zesnulého chovatele Stanislava Rákose. Vedle arů kobaltových se v tomto pavilonu objeví i jejich známější příbuzní arové hyacintoví, kakaduové palmoví, amazoňané jamajští a šedohlaví, nestorové kea a zahrada rovněž plánuje pořídit trichy orlí.

Tak by měl vypadat nový pavilon Amazonie zvenku, pohledem z jižní a severní strany. Prosklenými kupolemi bude dovnitř pronikat denní světlo. (Vizualizace: Len+K)

Tak by měl vypadat nový pavilon Amazonie zvenku, pohledem z jižní a severní strany. Prosklenými kupolemi bude dovnitř pronikat denní světlo. (Vizualizace: Len+K)

Úvodní obrázek: ZOO Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..