Vzácné papoušky ostrovní u Nové Kaledonie ohrožuje PBFD. Nemoc zavlekli loriové mnohobarví

Papoušek ostrovníUVNITŘ VIDEO – Vědci na Nové Kaledonii východně od Austrálie se obávají epidemie PBFD mezi vzácnými a ohroženými papoušky ostrovními (Eunymphicus uvaeensis). Při nedávném testování vzorků krve a peří čtyř druhů papoušků žijících výhradně na ostrově Ouvea u Nové Kaledonie objevili stopy cirkoviru, kterému se běžně přezdívá „ptačí AIDS“, protože u mladých ptáků vede téměř ve všech případech k rychlému úhynu. U starších ptáků PBFD narušuje imunitu a v jeho důsledku pak papoušci mohou uhynout na sekundární infekci. Cirkovir vědci odhalili výhradně u loriů mnohobarvých novokaledonských (Trichoglossus haematodus deplanchii), od nichž by se mohli papoušci ostrovní nakazit.

Biologové se obávají, že by nemoc mohla narušit už tak dost malou populaci tohoto ohroženého druhu, která se soustředí na jediném ostrovu Ouvea. Podle něj také tento papoušek získal svůj anglický název – Ouvea Parakeet. Velmi podobný druh papoušek chocholatý (Eunymphicus cornutus) žije přímo na Nové Kaledonii. „Naším zájmem je, aby se virus nepřenesl z loriů na tuto malou populaci papoušků ostrovních,“ říká Bethany Jacksonová, vedoucí záchranného projektu a výzkumnice veterinární fakulty Murdochovy Univerzity v západoaustralském Perthu. Skupiny ochránců přírody z Nové Kaledonie podle něj odvedly v posledních letech kus práce na ochraně papoušků ostrovních, nevyléčitelný virus by ale mohl výsledky jejich práce narušit.

Podaří se je izolovat od nákazy?

Papoušek ostrovní je na ostrově Ouvea národním ptákem, objevil se dokonce na poštovní známce

Papoušek ostrovní je na ostrově Ouvea národním ptákem, objevil se dokonce na poštovní známce

„Na ochraně papoušků ostrovních pracovali velmi usilovně. Díky nim mohl být přeřazen z kategorie kriticky ohroženého druhu mezi ohrožené,“ řekla Jacksonová webu Phys.org. „Nakažení loriové mnohobarví novokaledonští mohou být sekundární hrozbou a je třeba je od papoušků ostrovních izolovat.“ PBFD byla poprvé zjištěna před lety v Austrálii a nyní se s touto nemocí potýkají různé druhy papoušků po celém světě, a to jak v přírodě, tak v zajetí. Zejména u velkých druhů papoušků proto chovatelé už běžně nechávají testovat všechny kupované ptáky na přítomnost cirkoviru. Promořené jsou ale i chovné populace menších druhů papoušků, typicky neofém.

K TÉMATU: PBFD: kde se vzala nejobávanější nemoc papoušků a dá se proti ní účinně bojovat?

„Jedním z hlavních způsobů, jak tento virus ovlivňuje zdraví papoušků, je snížení jejich imunity vůči jiným chorobám,“ popisuje Bethany Jacksonová. „Mláďata zpravidla umírají velice rychle. U starších ptáků se mohou vyvinout dlouhodobé problémy s imunitou a nakonec podlehnou nějaké jiné nemoci,“ vysvětluje. Jacksonové vědecký tým proto vyškolil místní ochránce přírody na ostrově Ouvea, jak se dá poznat pták nemocný PBFD. „Učili jsme je, jak se bezpečně odchytávají ptáci, veterinářům jsme radili s účinnou anestezií a absolvovali jsme i setkání s náčelníky různých kmenů,“ vypočítává Bethany Jacksonová. Místní úřady ochrany přírody vypracovaly plán biologické bezpečnosti pro ostrov Ouvea.

Řešením by mohl být odstřel loriů

Součástí strategického dokumentu je i možnost regulace populace loriů mnohobarvých novokaledonských, kteří byli na ostrov Ouvea zavlečeni v roce 1970. „Jednou z možností je i jejich utracení,“ míní Bethany Jacksonová. „Druhou by mohlo být častější testování papoušků ostrovních. Zatím jsme otestovali jen malé množství ptáků, takže nemůžeme s jistotou říci, že jeho populace není virem zasažena.“ Pokud by se podařilo objevit důkaz, že papoušci ostrovní již byli v minulosti vystaveni nákaze PBFD, snížilo by to nynější hrozbu epidemie této nemoci. Na ostrově Ouvea momentálně žije podle odhadu organizace BirdLife International asi 2 090 pohlavně dospělých papoušků ostrovních, i s mladými ptáky má jít maximálně o 3 200 jedinců.

ČTĚTE TAKÉ: Papoušky kapské ohrožuje PBFD a kácení stromů. Mezinárodní projekt jim chce pomoci

Celá populace se soustředí na malém prostoru o 20 kilometrech čtverečních, který tvoří lesy na severu ostrova. V roce 1993 se odhadovala jejich celková populace na pouhých 600 jedinců a proto byl zařazen mezi kriticky ohrožené druhy v Červené knize IUCN. Už v roce 1999 jich však na ostrově Ouvea žilo 824 a nynější odhad 2 090 dospělých ptáků pochází z roku 2009. Na celém ostrově dosahuje hustota osídlení těmito papoušky na 34 ptáků na kilometr čtvereční, na severu pak dokonce 57 ptáků na kilometr čtvereční. Pokusy o umělé vysazení papoušků ostrovních na sousední ostrov Life, k nimž došlo v letech 1925 a 1963, se minuly účinkem.

Úvodní foto: svcvietnam.vn

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..